İthaki Yayınları Soru Hattı

Umarım bunu İthaki dikkate alıyordur.

2 Beğeni

Üçlemeyi bir tamamlasınlar da. Ben de üçlemeden sonrasını çıkaracaklarını düşünmüyorum. Direkt bu yıl çıkan yeni üçlemenin ilk kitabına atlayacaklar bence, devamını çıkaracak olsalar bile.

2 Beğeni

Okurlar için kayıp olur. Normalde tek kitapları sevmem fantastik kitap okurken, buna Brandon Sanderson gibi bir yazarın Elantris, Savaşkıran kitapları dahil, sevemem bir türlü. Ama First Law evrenindeki stand alone kitaplar çok fazla güzel.

Yeni seriye atlayabilirler mi emin değilim. Normalde bir yazar yeni kitap/seri yazdığı zaman yayınevleri teklif verebilir, yeni seri başka yayınevine geçebilir. İthaki devam etmeyi ister mi? Bilmiyorum. (Umuyorum etmezler ve The Age of Madness serisini başka yayınevi alır)

1 Beğeni

Başka yayınevi teklif verir mi, bir de bu var. Kaldı ki bu işleri pek bilmesem de seri direkt olarak Kadim Kanunların devam üçlemesi olduğu için hakların önceki kitapları basana gitme önceliği gibi bir şey olacağını düşünüyorum ben. Yoksa yazarın Shattered Sea serisi Pegasus’ta. Onlardan da bayağıdır devam kitabı ile alakalı bir gelişme olmadı. Geçen yıl Mayıs ayında çıkmış, 1.5 yıl oldu ses seda yok mesela Çolak Kral kitabının devamından. Şimdi ben İthaki bıraksın seriyi de Pegasus alsın der miyim? Hayatta demem.

1 Beğeni

Doğru düşünüyorsun.

İthaki devam kitapları ile iligili “net bir bilgi yok, şimdilik başladığımız işi, yani üçlemeyi bitireceğiz” diyor. İsterlerse devam edebilirler diye düşünüyorum.
Diğer yayınevleri ile ilgili olarak kötünün iyisini seçmek her zaman zor. En azından sosyal medyadan yazdığımız zaman, cevap verecek bir yayınevi alsın isterim.

1 Beğeni

İthaki yayınları keşke 200-300 sayfalık tek kitaplara öncelik vermeyi kesse de bizde eksik kalan seri kitaplarını okuyabilsek bu durum elinde bir sürü oyuncağı olup da annesinden sürekli yeni oyuncak isteyip ağlayan çocuklara benziyor

4 Beğeni

Avalon’un sisleri tekrar basilirmi?
Ikinci eline 650tl istiyorlar :slight_smile:

4 Beğeni

Basılmaz.

1 Beğeni

Basılmayacağı söylenmişti daha önce. Okumak için istiyorsanız bu seri 100-150 TL gibi rakamlara bulunabiliyor. Sahaflarda da bulabilirsiniz. 650 TL olan tek cilt özel baskı.

Hocam o paralar yazık bence.Epub okuyabiliyorsanız okuyun okuyamıyorsanız okumayı deneyin.

Sanki bir başka yayınevi basacaktı diye hatırlıyoum

Sıkıntı yok. Ben “Avalon’un Sisleri Netflix’de Dizi Oluyor!” diye kolpa bir haber yazarım. Sizde yayabildiğimiz kadar yayarsınız, ithaki yerse 1 ay içinde yeni baskısını yapar. Denemekten zarar gelmez.

Ben birkaç sene önce 4 kitabı nadirden 75 TL’ye almıştım şimdi 750 TL’ye itelemeye çalışan var. Umarım telif hakları Alfa Pegasus gibi kaliteli basım yapan yayınevlerinden birindedir. Tübitak basımı TMÇ’nin ikinci el fiyatının 500 TL’den 50’ye olan yürek burkan yolculuğunun bir benzerini Avalon’un Sisleri için de görmeyi çok çok istiyorum.

33 Beğeni

-Yakında Ayn Rand kitaplarında da olacağı gibi.- :smiley:

2 Beğeni

Keşke bu tarz kitapların hepsi aynı duruma düşse. Devamı olmayan uzun dünyaya bile 50 60 lira isteyenler var

1 Beğeni

İyi taktik :slightly_smiling_face: :smile:

Bu kadar basit olsaydı Altın Pusula, Expanse ve Kıyamet Gösterisi şu ana kadar çoktan basılırdı.

Kapak onayının bile basım sürecini aylarca sarkıtabildiği bir ortamda dizisi olan eser basılıyor demek olayı basite indirgemek ve gerçeklikten uzak olmak en hafif tabiriyle.

2 Beğeni

Evet o kadar basit…

1. Dizinin adı His Dark Materials Değilde Golden Compass olsaydı çoktan basılmıştı.

2. Ortada expanse’ın dizisi yok haliyle kitap da yok. Örneklendirdiğiniz için teşekkürler. 4. Sezon önümüzdeki ay başlıyor demekki bu kış ya 4. kitap basılır ya da 1. Ve 2. kitabın kapakları değişir. Serinin devam kitabını basmak, eski kitapların kapaklarını değişip tekrar piyasaya sürmekten çok daha maliyetli olsa gerek, ithaki pek yanaşmıyor.

3. Planları Kıyamet gösterisinin yeni basımını diziye yetiştirmekti zaten :rofl:

Bitmeyen Savaş serisinin 2 yıldır, Dune serisinin 4 yıldır, Uzay destanı serisinin 3 yıldır, Yaşlı adamın savaşı serisinin 6 yıldır kapak onayı yüzünden tamamlanmadığını idda etmeyin, darılırım. Keza seri bitmeden kapakları bile değişti :slight_smile: Zaten yurtdışı kaynaklı tırıvırıların hep serinin 2. 3. 4. Kitaplarına rastlaması, serinin ilk kitabının gerektiğinde paintte çizilen kapaklarla bile basılabilmesi (bkz. İşkencecinin gölgesi) sanırım sadece seriye nazar değmesi ile açıklanabilir :nazar_amulet:

Değiştirlmiş Karbonun kitabını, dizinin balonu sönmeden bir an önce çıkaralım derken çeviriyi ve editörlüğü Tam anlamıyla çöp eden ve dizinin goygoyu bitince, kitaplarda yaptıkları hatalara bir daha dönüp bakmaya tenezzül bile etmeyen bir yayınevinin bu şekilde hollywood ile parelel giden basım politikalarına kalkan olmak, durumu fazla duygusallaştırmak ve gerçeklikten uzak olmaktır en hafif tabiri ile.

38 Beğeni

1.-2.-3. maddeleriniz tamamen varsayım ve ön kabullerinizden oluşuyor ve sanki olayın içindeymişsiniz gibi çok keskin çıkarımlarda bulunuyorsunuz.

Bunlar sizin tahminleriniz olabilir en fazla.

Yurtdışı kaynaklı sorunlar Pegasus’da da oldu, Ayn Rand’ı Tüyap’a kadar çıkarmak istiyorlardı ama yeni yıla sarktı mesela.

İthaki’nin sizin gözünüze batmasının sebebi çok kitap basıyor ve daha önce de çok kitap basmış olması.

Üstelik her seri için dizisi olsa basarlar deyip bir torbaya koymak da doğru bir yaklaşım olmaz. Her serinin farklı problemi olabilir.

Evet, Değiştirilmiş Karbon’un sorunları olabilir bununla beraber bunların sebebi diziye yetiştime çabalarıdır demek yine varsayım veya tahmin olur, Loki’nin Müjdesi de sorunlu, Üç Cisim Problemi çok daha sorunlu hatta Zaman Çarkı 2. kitap hem çeviri hem editörlük felaket hiç birinin de diziyle alakası yok. Dizi olmasaydı da Değiştirilmiş Karbon’un problemsiz bir kitap olacağından emin değilim.

Ekleme: İthaki’yi savunmaya ( -ki neden böyle bir şey yapayım?) değil, sonuçlara bakarak sebeplere ulaşmaya çalışmanın yanıltıcı bir yöntem olduğunu anlatmaya çalışıyorum.

3 Beğeni

Bugün Conan’ın ciltlisini inceledim, hoş olmuş valla ne yalan söyleyeyim :smile:

3 Beğeni

Yeni bir dizi başlıyor galiba. Kılıç - Büyü dizisi. Muhtemelen eski bastıkları, baskısı olmayanları da bu dizi altına toplayabilirler.

2 Beğeni