İthaki Yayınları Soru Hattı

Merhaba, Raymond E. Feist basmayı bıraktık efendim.

Ne zaman? Umarım bu yıl içerisindedir :slight_smile:

Kısmet. :slight_smile:

E.R. Eddison yayınlamayı düşünüyor musunuz? Bir de Frank Herbert’in Dune serisi dışında baska bir kitabını basacak mısınız?

Frank Herbert’ın başka kitabını yayımlamayacağız.

2 Beğeni

Henüz yeni seri için konuşmadık.

Watchmen okuyorum da karakterlerin ismini neden Türkçe’ye çevirdiğinizi merak ettim, özel isimlerin orijinal haliyle kalması daha doğru değil mi? Bunu da sormuşken baktım Preacher’ın çevirmeniymişsiniz en iyi cevabı sizden alırım sanırım. Neden Preacher’ı Preacher olarak bırakmadığınızı merak ediyorum. Çoğu kişi tarafından serinin bilinen ismi o. Sandman’i çevirmemişsiniz sonuçta.

4 Beğeni

Sandman ve Watchmen isimlerinin çevrilmemesinin bir nedeni var. Bunlar daha önce bu isimlerle Türk okuruyla buluştular. Ve ne yazık ki böyle bir durumda isim değişikliğine gidildiğinde kitapların kaybolduğunu gördük. Preacher’da öyle bir durum yok. Vaiz’i Preacher olarak bilmenizin tek sebebi bugüne kadar çevrilmemiş olması. Infinite Jest ya da Gravity’s Rainbow da meşhur kitaplar ve Türkiye’de bu kitaplardan haberdar olan okurlar bu kitapları bu isimlerle biliyorlar. Bu kitaplar yakın gelecekte muhtemelen basılacaklar. Bu kitaplar basıldıklarında gerçekten orijinal isimleriyle mı basılmalılar bu bağlamda yani? Elbette uygun isimle çevrilecekler. Süper kahraman çizgi romanları norm değil istisnadır.

Preacher da aynı şekilde. Ki Preacher hiçbir şekilde özel bir isim bile değil. Karakterin mesleği o. Çizgi romanın içinde Jesse’ye preacher diye hitap ettiklerinde de mi orijinal bırakacağız mesela? Çünkü vaiz efendi diyorlar.

Bu bağlamda düşündüğünüzde Watchmen’deki ve Sandman’deki karakterlerin isimlerinin çevrilmesi de aynı düşüncenin devamı aslında. Bunlar çevrildiğinde orijinalinden hiçbir şey kaybolmuyor.

11 Beğeni

@irbis Vakıf ve İmparatorluk kitabı ne zaman dağıtılacak ?

Kapağı ile ilgili bir sıkıntı vardı. Hak sahibi, son dakikada kapağa onay vermemeye karar verdiği için kitabın kapağının baskısını durdurmak zorunda kaldık. Şu an kitabın onaylanmış yeni kapağı basılıyor. Büyük ihtimalle bu hafta içerisinde dağıtılır.

1 Beğeni

Neredeyse siparişi iptal edecektim.Gerek kalmadı o zaman teşekkürler. :slight_smile:

Farklı bir kapakla mı çıkacak :scream:

Vakıf başlığına yazdığım mesajdan kopyalıyorum:

Açıkçası bizim de bu kapaklara canımız gidiyordu. Çok üzülmüş olsak da ne yazık ki elimizden gelen bir şey yok. Kabul ettirmek için çok bastırdık ama 2. ve 3. kitapların kapaklarına onay gelmedi ve bu bize çok geç iletildiği için 2. kitabın kapağı tanıtıma çıkmıştı. Şimdi dijital medyadaki arkadaşlarımız yeni kapağı sunmaya hazırlanıyor. Satış sitelerinde de kapakların güncellenmesi için başvurular yapılıyor. Bugün yarın yeni kapak görücüye çıkar. Yine orijinal kapak kullanıyoruz tabii ki. Sizin de beğeneceğinizi umarım.

3 Beğeni

Neden vermezler anlamıyorum bu insanları, bizim arkadaşlarda güzel yaparlar :books::books::+1:t6:

1 Beğeni
  1. sorum; Arthur C. Clarke’nin 2010, 2061, 3010 gibi kitapları, bu sene içinde gelecek mi ya da bu sene içinde kaç tanesi gelebilir?

2. sorum; Monte Kristo Kontu’nu yeniden basmayı düşünüyor musunuz?

Merhaba, sorularım biraz fazla olabilir şimdiden affınıza sığınıyorum :slight_smile:

1. Enginlik serisinin devam kitapları gelecek mi?
  2. Başka John Scalzi basmayı düşünüyor musunuz?
  3. Kim Stanley Robinson’ın kızıl gezegen serisini basacak mısınız?

Birde fikir vermek için söylüyorum yayın evinizden çıkacak kitapları haftalık yada aylık olarak paylaşsanız aslında o hafta yada o ay gelecek soruları azaltırsınız diye düşünüyorum. (Bence aylık olması daha iyi). Şimdiden teşekkürler.

2 Beğeni

@Cthullu

1. 2010’u bu sene çıkaralım diyoruz.
  2. Monte Kristo Kontu yeniden basılacak.

@fortknoxt

1. Enginlik’in devamı gelecek.
  2. Bu sene birkaç tane John Scalzi basacağız.
  3. Basacağız.

Ne yazık ki bu şimdilik pek mümkün değil. Sürekli değişen bir programımız var. Bir kitabı bu şekilde duyurup peşinden herhangi bir sebepten dolayı ertelediğimizde soruların azalmayacağını size temin edebilirim. Sadece bu kitaba şu hafta demiştiniz, neden çıkmadı, ne zaman çıkacak, geçen ay çıkmadı bu ay çıkar mı gibi sorular çoğalacak daha çok. Kitapların haftalık olarak önceki haftadan tanıtımları yapılıyor ayrıca. Satış sitelerinde yeni çıkacaklar içinde gelecek hafta çıkacak tüm kitapları çarşamba gününden itibaren bulabilirsiniz.

6 Beğeni

Bence 4-5 gün 1 hafta önce açıklanması daha güzel heyecan oluyor acaba bu cuma İthaki Yayınları hangi kitabı çıkaracak diye sürekli bakıyorum siteye :grin::grin:

Uğursuz Bir Şey Geliyor Bu Yana’yı tekrar çıkaracak mısınız?