İthaki Yayınları Soru Hattı

Açık açık konuşabilirim bu iki seri hakkında. Gelecek hafta Kadim Kanunlar 1’in kapağı çizerinden gelecek. Brent Weeks için kapak çizilmesi gerekiyor ve henüz bu konuda bir adım atmadık ne yazık ki. Brent Week bir ihtimal sene başına kalabilir bu durumda.

Şuraya not sıkıştırıyorum: Kadim Kanunlar için kara sayılır demek hakkını yemektir. Abercrombie doğrudan grimdark akımını tetikleyen adamdır. Bunu bir furya haline getiren iki olgudan biridir. Grimdark kurallarını bu üçlemeyi okuyarak çıkarabilirsiniz hatta. Fakat üçlemenin üçüncü kitabı hiç basılamadığı için o kapanışa sahip olamadınız sadece. Abercrombie’nin neden bu kadar mühim bir yazar olduğunun seri tamamlandığında anlaşılacağını umarım.

Aklımdaki plan şöyle:

Ekim - Sürpriz fantazi serisi 1 kitap. / Elric 5
Kasım - İlahi Kentler 2 - Kılıçlar Kenti / Sürpriz tekil fantazi kitabı
Aralık - Kadim Kanunlar 1 / Elric 6

2019 - Brent Weeks, kapakları hazır oldukça Kadim Kanunlar 2 ve 3, Sürpriz fantazi serisinin 2. ve 3. kitapları, İlahi Kentler 3 Mucizeler Kenti. Bunlar dışında başka sürpriz serilerimiz de olacak ama onlar zamanı geldikçe.

Bu planları yayın programı olarak almayın. Değişebilirler ama üç aşağı beş yukarı bu sırayla çıkacaklar.

32 Beğeni

İthaki Bey, ne yapıyorsunuz? Forumda hype train oluşturmak da nedir?

13 Beğeni

Kendi topuğuma sıktığımın farkındayım. Ama bugün keyfim yerinde. Ara ara hypelamak da önemli. Biz heyecanımızı kaybetmiyoruz, okur da kaybetmesin istiyorum.

21 Beğeni

Farkındayım çok soruldu ama Drizzt serisiyle ilgili matbaadan bir gelişme var mı?

1 Beğeni

Ne yazık ki yok. Ben ümidimi kaybetmeye başladım açıkçası. Alternatif bir yol bulmaya çalışıyoruz ama şimdilik ufukta bir şey yok.

2 Beğeni

Hani Ekim ayına bir kaç Tolkien sıkıştıracaktınız? Biz hala basımı bulunamayan Tolkien kitaplarını bekliyoruz. :roll_eyes:

Eski kitapları listeye dahil etmedim ki. :slight_smile:

Ha, Tehlikeli Diyarlardan Öyküler ve Sigurd ile Gudrun Efsanesi’ni de bu sene beklemeyin. Ama Hurin ve Silmarillion şu an yeni baskıları için hazırlanıyorlar. Hurin’in Çocukları şu an önümdeki kitaplardan biri hatta.

Onun dışında başka Tolkien sürprizlerimiz olacak. Ekim ayına sığdıramayabilirz ama kasımda olurlar.

12 Beğeni

Hiç okumadığım için bilemiyorum, diğer yayınevi bitirmediği için hiç başlamamıştım, sadece duyumlarla biliyorum yani.

1 Beğeni

Belki yeri bu konu başlığı değil ama çevirmen siz olduğunuz için burada sormak istedim Çolak Kral’ın devam kitaplarını da siz mi çevireceksiniz?

Bu kitabın yayımladığını bugün kitapyurdunda sizin isminizle arama yaptığımda öğrendim.Sonra aradım, rıhtımda haber yapılmış ama yaz aylarına denk geldiği için ben kaçırdım heralde.Kısacası çok sevindim ve hemen sepete ekledim.Umarım devamı gelir ve çeviride de siz olursunuz.

2 Beğeni

Bahsi geçen Abercrombie, Joe Abercrombie mi? Jeff Vandermeer’in atölye derlemesi Harikalar Kitabı’nda kurgu için coğrafya nasıl kullanılır makalesi harikaydı. İmzasını taşıyan serinin türüne yabancı olsam da, en azından yazarına teknik ustalık/bilir kişilik açısından bi’ saygım var. Kâdim Kanunlar, sırf bu sebeple radarıma girdi :+1:

3 Beğeni

Merhabalar, Bilim kurgu kitapları içinde yukarıda fantastik eserler için verdiğiniz gibi bilgi verme verme şansınız var mı? Ne gibi planlar var? Yeni bir kitap veya özellikle yeni bir seri gelir mi? Sürpriz kitaplar var mı? :grinning:

2 Beğeni

1300 tane mesaj var konuda, arama özelliğini kullansanız bu tür 50 tane soru sorulduğunu ve tekrar tekrar aynı cevapların verildiğini görürsünüz. Artık öğreniniz şu konu içinde arama yapma kolaylığını. Adama da yazık. Sabrını çok zorluyorsunuz, zaten işi başından aşkın.

2 Beğeni

Lütfen yanlış anlamayın, azarlamak, kızmak gibi bir amaçla yazmadım bunu. Sadece forumda açılan fantazi türleri başlığı altında çok yanlış verilen bilgiler yüzünden bu şekilde bir kanı oluştuğunu görüyorum. Bir de üstüne seri doğru düzgün yayımlanamadığı için kimse kendi fikrini oluşturamıyor ve bu yanlış fikirler kanıksanıyor.

Ne yazık ki sadece ilk kitabı çevirdim ben. İkinci kitabı da çeviriyordum fakat sonradan ben İthaki’ye başlayıp tüm vaktimi buraya yöneltince proje suya düştü. Ama duyduğum kadarıyla ikinci ve üçüncü kitaplar da çevriliyormuş.

Gayet keyifli bir seridir fakat Abercrombie külliyatı içerisinde minör bir eser. Karanlığı genç yetişkin türü içerisinde yapılabilecek kadar karanlık. Ben oldukça severek okumuştum. Zaten daha öncesinde Abercrombie’nin Kadim Kanunları’nı da orijinalinden okuyup çok sevdiğim için hayır diyemedim Abercrombie çevirmeye. Hem çevirmeni hem de editörü olmaktan gurur duyduğum bir yazardır kendisi.

Evet, Joe Abercrombie. Kadim Kanunlar serisi ekol serilerden biridir.

Bilimkurgu klasikleri için böyle bir şey yapmayacağım. Bilimkurgu klasiklerini tanıtma şeklimiz artık belli.

Onun dışında modern olarak şu an Dönüş serisinin ikinci kitabı yayıma hazırlanıyor. Sene bitmeden yayımlanacak. Üçüncü kitap da çevrildi. Değiştirilmiş Karbon 3 hazırlanıyor. Eleştirlere kulak verdik ve o yüzden şu an editöryel çalışmasının altında hakkıyla kalkacak bir arkadaşımızda. Bu sene çıkacak. Enginlik serisi editöründe. Üç Cisim Problemi’nin ikinci kitabına ben çalışacağım. Asimovlar devam ediyor. Scalzi’ler devam ediyor. Uzun Dünya devam edecek. Tekil olarak da birkaç sürprizimiz var tabii ki. Bu hafta Amatka isimli mükemmel bir kitap yayımladık mesela, tavsiye ederim.

Bilimkurgularda tarih verme konusunda bir yetkim yok. Karar mekanizmasında bir yerim yok. Denk geldiğinde üzerlerinde çalışıyorum ama.

24 Beğeni

Bioshock kitabı tekrar basılır mı?

1 Beğeni

Çizgi roman tanrısı Alan Moore’un son eseri olan Jerusalem’i basmayı düşünüyor musunuz? Eğer düşünmüyorsanız lütfen düşünün <3

2 Beğeni

Merhaba,

Arthur Machen’in diğer öyküleri Karanlık Kitaplık’tan çıkacak mı?

Dorian Gray’in Portresi, Dr. Jeckyll ve Mr. Hyde, Operadaki Hayalet, Otranto Şatosu gibi klasikleri de Karanlık Kitaplık’ta görebilecek miyiz?

Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

2 Beğeni

Bir ara tekrar basalım diye konuştuk ama sonra üzerine herhangi bir adım atmadık.

Çevirirseniz basarız. :slight_smile:

Daha fazla Arthur Machen gelecek.

Dorian Gray klasiklerden çıkıyor, iki edisyon gibi bir düşüncemiz yok. Dr. Jekyll ve Mr. Hyde için konuşmadık henüz. Operadaki Hayalet için de bir planımız var gelecek senenin programında. Otranto Şatosu’nu istiyoruz eklemeyi Karanlık Kitaplık’a.

6 Beğeni

Üç cisim problemli bilimkurgu serisinemi eklenecek? Ek bişey daha sormak istiyorum üç cisim problemli 2.ci kitabı çıkacak onu biliyoruz ama ilk kitabı tekrar satışa sunulacakmı bu bir kaç ay içinde. Herkes tarafından efsane bir bilimkurgu oldugunu duydum

Bilimkurgu serisine eklenmeyecek.

Dikkat ederseniz 2000 sonrası hiçbir kitabı eklemiyoruz. Bu kriterlerimizden biri.

8 Beğeni

Merhabalar,pazar günü öncesi sizden güzel bir haber almayı ümid ediyorum.Söyleyin lütfen,Bayan Peregrine’nin Tuhaf Çocukları serisinin yeni kitabı hangi ay çıkacak bu baskıyı almak ve okumak için sabırsızlanıyorum :drooling_face: