İthaki Yayınları Türk Edebiyatı Klasikleri Dizisi

İthaki Yayınları’nın yeni serisi

ÇIKAN KİTAPLAR

1. Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç (Hüseyin Rahmi Gürpınar)
  2. Sergüzeşt (Samipaşazade Sezai)
  3. Eylül (Mehmet Rauf)
  4. A’mâk-ı Hayal (Şehbenderzade Filibeli Ahmed Hilmi)
  5. Aşk-ı Memnu (Halit Ziya Uşaklıgil)
  6. Kürk Mantolu Madonna (Sabahattin Ali)
  7. Ben Deli Miyim (Hüseyin Rahmi Gürpınar)
  8. Kuyucaklı Yusuf (Sabahattin Ali)
  9. Mai ve Siyah (Halid Ziya Uşaklıgil)
  10. Ölmüş Bir Kadının Evrak-ı Metrukesi (Güzide Sabri)
  11. Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat (Şemseddin Sami)
  12. Mahalle (Selahattin Enis)
  13. Araba Sevdası (Recaizade Mahmut Ekrem)
  14. İntibah (Namık Kemal)
  15. Nedret (Güzide Sabri)
  16. İçimizdeki Şeytan (Sabahattin Ali)
  17. Vatan Yahut Silistre (Namık Kemal)
  18. Efsuncu Baba (Hüseyin Rahmi Gürpınar)
  19. Gulyabani (Hüseyin Rahmi Gürpınar)
  20. Felatun Bey ile Rakım Efendi (Ahmet Mithat Efendi)
  21. Refet (Fatma Aliye)
  22. Değirmen (Sabahattin Ali)
  23. Karabibik (Nabizade Nazım)
  24. Zehra (Nabizade Nazım)
  25. Kağnı (Sabahattin Ali)
  26. Kesik Baş (Hüseyin Rahmi Gürpınar)
  27. Zavallı Necdet (Saffet Nezihi)
  28. Çıkrıklar Durunca (Sadri Ertem)
  29. Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları (Ahmet Haşim)
  30. Sırça Köşk (Sabahattin Ali)
  31. Ses (Sabahattin Ali)
  32. Yeni Dünya (Sabahattin Ali)
  33. Orhan Veli - Bütün Şiirleri (Orhan Veli Kanık)
  34. Gayya Kuyusu (Emine Semiye)
  35. Şık (Hüseyin Rahmi Gürpınar)
  36. Çingeneler (Osman Cemal Kaygılı)
  37. Küçük Şeyler (Samipaşazade Sezai)
  38. Şair Evlenmesi (Şinasi)
  39. Mürebbiye (Hüseyin Rahmi Gürpınar)
  40. Osmanoflar (Kenan Hulusi Koray)
  41. Define (Mehmet Rauf)
  42. Meyhanede Hanımlar (Hüseyin Rahmi Gürpınar)
  43. Saraylarda Mecnunlar (Fazlı Necip)
  44. Miras (Memduh Şevket Esendal)
  45. Vassaf Bey (Memduh Şevket Esendal)
  46. Ayaşlı ve Kiracıları (Memduh Şevket Esendal)
  47. Muhabbet Tılsımı (Hüseyin Rahmi Gürpınar)
  48. Can Pazarı (Hüseyin Rahmi Gürpınar)
  49. Toraman (Hüseyin Rahmi Gürpınar)

1 2 3 4 5

6 7 8 9 10

11 12 13 14 15

16 17 18 19 20

21 22 23 24 25

26 27 28 29 30

31 32 33 34 35

36 37 38 39 40

41 42 43 44 45

46

EN SON ÇIKANLAR

47 48 49

13 Beğeni

Kapaklar hayvan gibi iyi olmuş. Seri toplama huyum yoktur ama bu seri aklımı çelebilir.

1 Beğeni
1 Beğeni

Kuyucaklı Yusuf’u hiç beğenmedim ama Mai ve Siyah’a bayıldım.

“Ölmüş Bir Kadının Evrak-ı Metrukesi” kitabından 18 yıl sonra yazar devam kitabı olarak “Nedret” kitabını yazmış. İthaki Nedret’i basmadı henüz ama kitapları görünce aklıma geldi okuyacaklar için bir hatırlatma olarak paylaşayım istedim.

“Ölmüş Bir Kadının Evrak-ı Metrukesi” İthaki’den almıştım ama “Nedret” de basıldığı için galiba Can baskıları yeniden alacağım.

1 Beğeni

Bu dizinin ebatını pek sevmiyorum ama kapakları çok iyi

Anladığım kadarıyla bu dizinin kapaklarını eski tablolardan alıyorlar.

“Ölmüş Bir Kadının Evrak-ı Metrukesi” kitabının kapağı: İzzet Ziya

4 Beğeni

Serinin ebatını ben de sevmedim. Kapaklar çok iyi olsa da sanırım toplamayacağım. Zaten çoğunun İş Bankası baskısını almıştım. İş Bankası’nın basmadığı olursa İthaki’den devam ederim muhtemelen.

1 Beğeni
2 Beğeni

Kapak tasarımı ve görüntü olarak çok hoş duran bir seri fakat İş Bankası ile İthaki arasında gidip geliyorum. Bir yandan ciltli baskı alıp koleksiyon yapma düşüncesindeyim, bir yandan da İthaki’nin baskısını alıp (fiyat olarak daha çok ucuz) artan parayla Hasan Ali Yücel klasikleri dizisine girmek istiyorum. Baskı, çeviri ve kalite olarak hangisini tercih etmeliyim? Gönül kapak tasarımı ve fiyat dolayısıyla İthaki’den yana ama kararsızım :slight_smile:

1 Beğeni

İthaki baskıları hakkında yorum yapamam ama İş Bankasından çıkan bütün kitaplar bende mevcut. Kitapları günümüz Türkçesine uyarlayan ve editörlüklerini yapan ekip, iyi iş çıkarıyor. Genellikle üniversitelerdeki profesör kadrosundaki insanlar ile çalışıyorlar. İş Bankası baskılarına Amazon sitesinden örnek sayfalarına bakabilirsiniz.

4 Beğeni

İthaki’nin bu serisi İş Kültür’ün Türk klasiklerinden daha uygun fiyatlı değil. Ya aynı ya da 1-2 TL daha pahalı. İş Kültür’ün Türk klasikleri dizisinde alanında oldukça yetkin isimlerle çalışılıyor. İthaki’deki durumu bilemiyorum.

Bende bugün okumaya başladım İthaki’yi ve beğendim açıkçası. İş Bankası’nın tasarımlarını hiç sevmediğim için kararsızdım. İthaki’den devam etmeyi düşünüyorum. Yine de teşekkür ederim.

2 Beğeni

Evet, İş Bankası bir tık daha ucuz oluyor genelde indirimlerde ama görünüş ve baskı olarak İthaki’ye bir tık daha sıcak bakıyordum ama çeviri ve kalite açısından da şüphelerim vardı. Bugün elime geçti iki kitabı ve şimdilik gayet güzeller. Sanırım İthaki’den devam edeceğim. Yorumunuz için teşekkürler.

Arkadaşlar benim nâcizane görüşüm Türk Edebiyatı Klasikleri’nde Özgür Yayınlar’ndan şaşmamanız, zira bir Türk klasiği sadece kurgudan ve günümüz Türkiye Türkçesinden ibaret değildir, klasik eserin o dönemdeki dil yapısıyla, moda olmuş sözcükleriyle, yazarın Türkçeye ve Osmanlıcaya hakimiyetiyle, o dönemi yansıtması açısından da önemlidir ve klasik bir eser bunlarla bir bütündür. Günümüz Türkiye Türkçesine çevrilmis bir eser size bu lezzeti veremez, günümüzde yazılan herhangi bir eser hissini verir.
Özgür Yayınlarından çıkmış her Türk klasiği benim için çok kıymetlidir, çünkü eserlerin özgün dillerine hiç dokunmadan, bugün için anlaşılması zor sözcük veya sözcük gruplarının Türkiye Türkçesi karşılığını hemen yanında köşeli parantez içinde vererek, okuma akışına hiç engel olmadan eseri âdeta bir belgesel gibi sunmakta.

2 Beğeni

Yeniler

https://www.ilknokta.com/ahmet-mithat-efendi/felatun-bey-ile-rakim-efendi-14.htm

2 Beğeni

Ressamların tablolarını kapak görseli olarak uyarladıkları için İthaki Türk Edebiyatı Klasikleri kapakları çok güzel oluyor.

Bu kapaklar kitap aldırır… :slight_smile:

9 Beğeni
2 Beğeni
2 Beğeni

Yeni kitap

2 Beğeni
4 Beğeni