İyi Ki Türkiye'de Yaşıyorum

Bildiğimiz para mı? Nasıl çok kolay?

4 Beğeni

Sanırım sadece doğal güzellikler demek istiyorum.Tabi onlar da birer birer yok ediliyor artık.Geriye bir sebebim kalmayabilir bu gidişle.

1 Beğeni

İyi ki Türkiye’de yaşıyorum, ya Hindistan’da doğmuş olsaydım?

Kendimi sadece böyle avutabiliyorum :neutral_face:

6 Beğeni

Türkiye küçük Amerika benim gözümde ve fırsatlar ülkesi. Dileyen dolandırarak dileyen girişim fikriyle istediği paraları kazanabiliyor. Sadece biraz profesyonel ellere ve zihinlere ihtiyaç var.

4 Beğeni

İyi ki Türkiye’de yaşıyorum. Çünkü: Eşi ve benzeri olmayan bir ülkedeyim. Sayısız güzellik, bolluk ve bereket bölgesindeyim. Ama artık insanlarından çok coğrafi konumu ilgimi çekiyor. Bu da ne acı bir olay :confused: iyi ki Türkiye’de yaşıyorum ve umarım “iyi ki Türkiye’de yaşamaya devam ediyorum” diyebilirim. Çok başarılı bir mühendis olup ülkeme yararımın dokunması için tüm çabamı göstereceğime de and içerim…

5 Beğeni

Yemekler, iklim ve daha birçok şey.

Bazı üyeler insanımızdan bahsetmiş bence de kötü bir durum ama açıkçası hiçbiri ülkenin de insanlarının bizden daha iyi olduğunu düşünmüyorum. (3 yıllık yurt dışı tecrübesi)

1 Beğeni

Iyi ki Türkiye’de yaşıyorum(!)

1 Beğeni

Artık incirler eskisi gibi güzel olmuyor. Belli nedenlerden dolayı tabi, her neyse…

Bunları bir Aydınlı olarak diyorum. :sweat_smile:

1 Beğeni

Kaliteli müzisyenler bolca var. Hemen hemen her türden.

1 Beğeni

Beş sene kadar önce yemiştim. İstanbul’da o lezzette bir incir yok yani ben yemedim. Gerçekten çok başkaydı tadı. Neden olmuyor ki artık, anlamadım :no_mouth:

Jeotermaller incirlerin kalitesini etkiliyor o yüzden. :confused:

2 Beğeni

İyi ki Türkiye’de yaşıyorum diyebileceğim bir şey henüz yok. Zaman makinem olsa, Türkleri kesinlikle Avrupa’ya kadar yürütürdüm. Belki buraları güzel bulacaksınız hatta küçük baş hayvanlar için ideal bir coğrafya da olabilir, ama gelin birazcık daha batıya kadar yürüyelim derdim. Belki ilk başlarda biraz sıkıntı çekerdik ama Eminim ki güzel olurdu.

3 Beğeni

Biraz uzun ama öylesine bir göz atın derim :smiley:

3 Beğeni

Ben hiç inanmadım. :roll_eyes: :no_mouth: :expressionless:

2 Beğeni

Aslında TV’de bir haber programında da bahsedilmişti, bilmem bence doğru.

1 Beğeni

Coğrafik olarak mükemmel bir konumdayız. Böyle düşünmeniz enteresan.

2 Beğeni

Burada yazılanları okudukça bazı şeyleri düzeltme ihtiyacı duyuyorum. Özellikle yazrların büyük bir kısmının benden genç olduğunu düşünüyorum (33 yaşındayım).
Yine büyük bir kısmının da yeterince tecrübe sahibi (hayat deneyimi) olmadığını düşünüyorum. Aslında bu düşüncem bu tarz konuların tamamında aynı şekilde ortaya çıkıyor.

İste Türkiye, ister başka bir ülke olsun bazı kalıplar var bunlar bizim almış olduğumuz berbat eğitimin bir sonucu açığa çıkıyor ve değişmiyor. Örneğin; Türkiye 4 iklim yaşanan tek ülke değildir. Türkiye’nin kuızeyi ile en güneyi arasında iki paralel çizin. Bu paraller boyunca yer alan hemen hemen tüm ülkeler aynı iklimi yaşarlar. Sadece bu paraleller değil daha fazlası da bu iklimi yaşar. Duruma göre ( yükseklik, dağlık alan vs) bazı değişkenler olabilir. Ama Fransa’da İtalya’da bütün mevsimleri dolu dolu yaşar. Türkiye’den çok daha güzel kumsallı ve çok daha güzel kış koşulları olan yerler de vardır.

Bir yeri kıyaslamak için başka yerleride tecrübe etmek insanını tanımak gerekir. Türkiyeyi’de iyice gezip dolaşmak gerekir (Bunu 18 ülke görmüş ve bayram tatilinde Bodruma değilde sırf gezmek için Van a gitmiş biri olarak söylüyorum) Sadece Rize yada Artvine gidip, Stockholm, Edinburgh gibi yerleri görmeden bence en güzel, en yeşil yer Karadenizdir demek doğru değildir.

İnsanlık konusuda aynıdır. Bazı ülkeler cetvelle çizilmiş, tarifi reçeteyle verilmiş bildiğin ari ırk gibi vatandaşlara sahiptir. Eğitim seviyeleri yüksek yaşamları buna göre refah içindedir ama konuşacak bir kişi bulamazsın. Sır vermezler, duygusal paylaşım azdır, sosyalleşmeleri bile mesafe içindedir.

Her şeyi belli bir yaşa kadar görüp tecrübe edip ona göre karar vermek bence daha mühim olanıdır. İnsan yaşadıkça beklentileri ve istekleri de değişiyor.

Şu yaşalarımda iyiki yaşıyorum diyebileceğim bir ülkeden çok, çevremde yakın seviye insanların yer aldığı daha az koşturmacalı ve daha kendime ait bir ortam istiyorum.

7 Beğeni

Açıkçası ülkemizde istediğimiz yazarın eserini ana dilinde okuyacak kadar ingilizce öğretsinler ve bu yazarların kitaplarını ucuza bize sunsunlar o zaman iyi ki … derim. Mesela 468 adet Asimov kitabı varmış. Bu bile yeterli olur.

2 Beğeni

468 kitabının hepsi türkçeye çevrildiği zaman, hizmetçi robotuma asimovun kitaplarından kulübe yapacağım. Tüm eserleri anca o vakit türkçeye çevrilebilirmiş olur muhtemelen.

4 Beğeni