Hangi Dizileri İzliyorsunuz?

An itibariyle Dororo’yu bitirdim.

Aslında geçen hafta 23 bölümünü de izlemiştim ama yorum yapmak için finali bekledim. Dizi bence şahane. Zaten Osamu Tezuka’nın zekasından çıkmış hikaye ve daha önce Apollo’s Song mangasını okumuştum. Phoenix’e de niyetlenip 12 cilt olmasından dolayı başlamaya korkmuştum.

Konu muazzam işleniş muazzam. Dororo’nun mangasına da 23. bölümde kalınca geçen hafta ilk 2 bölümü okudum sonra kalan sayfalara ve diğer ciltlere göz atıp son 10 sayfasını okudum. Anime ile neredeyse birebir gidiyor sanırım (Mio ile olanlar mangada dororoya sonradan anlatılıyor. mesela). Su beyaz atın hikayesine kadar ondan sonra ayrılıyor. Ben animenin tercihlerini çok doğru buldum açıkçası. Mangada Hyakkimaru çok geveze bir yerden sonra bayıyor ama 1967 yılında yazıldığı için bir şey diyemiyorum. Manganın çizim tarzı da herkese hitap etmeyebilir ama ben rahatsız olmadım. Tezuka ustanın tarzı böyle ve modern mangayı yaratmış adam. Kısacası ben çok beğendim.

Sadece Dororo’nun kız olması manga/animeye ne kattı onu anlamadım. Animenin sondaki o 10 saniyelik klip aklıma kötü kötü şeyler getiriyor. olmaz olmamalı. (Aniki de yumuşaçıkmış pamuk helva gibi demeler, son 10 saniye Dororo birden büyüyüp Hyakkimaru’yu görme sahnesi falan olmaz. Anikin o senin kendine gel)
Bir de Hyakkimaru tüm parçaları 4-5 günde topladı animede mangada sanırım bu durum daha mantıklı. Dororo ile karşılaşmadan önce bir kısmını toplamış, manga bitince de eksikleri tamamlamaya gidiyor.

Bitiş şarkısının tam versiyonu taze çıkmış bunu da buraya iliştireyim.

6 Beğeni