J.K. Rowling'in Kaleminden "Gryffindor'un Kılıcı" Hakkında Her Şey

Fantastik Canavarlar sitesinde tamamını okumak için: https://fantastikcanavarlar.com/dusunseli/pottermore/j-k-rowlingin-kaleminden-gryffindorun-kilici-hakkinda-her-sey/

image

Seri boyunca önemli bir konumda olan Gryffindor’un Kılıcı hem Hortkuluklar konusunda başarılı olmuş, hem de Harry’nin Slytherin ve Gryffindor arasında kalması hakkındaki ikilemini gidermiştir. Gelin Pottermore’un hazırladığı bu yazıyla birlikte kılıcın tarihine, ilham aldığı efsanelere ve J.K. Rowling‘in bu kılıç hakkında neler düşündüğüne birlikte göz atalım. Gryffindor’un Kılıcı binlerce yıl önce cincüceler, büyülü dünyanın en… (DEVAMI…)

Aklımda ufak bir soru var. Gringotts’ta Griphook kılıcı çalıyor, en son kılıcı orda görüyoruz ama seçmen şapkanın içinden Neville onu çıkarabiliyor. Neville ihtiyaç duyduğu için kılıç orda beliriyor. Filmde kılıç Griphook öldükten sonra kayboluyordu zaten. Kitapta buna bir açıklama getirilmiyordu o an ihtiyaç duyması dışında. Bu durumla ilgili her hangi başka bir açıklama var mı bildiğiniz. Kılıcın oraya nasıl ulaştığına dair vs. ?

1 Beğeni

Ooov. Teşekkürler paylaşım için. Bir çok sırrını açıklamış.

Baya bi zaman geçmiş ama yine de yazayım. Filmlerde çoğu şey eksik anlatılmış zaten. Kitapta her gryffindor’un seçmen şapkadan kılıcı çıkarma gücü var. O yüzden Neville alıyor onu zaten. Kılıç çalınsa veya kaybolsa tekrar aynı şekilde ortaya çıkarmak mümkün.

Neyse bu konuya bunun için gelmemiştim. Bugünlerde aklıma geldi de bu kılıç Japonların claymore dedikleri kılıca benziyor biraz. Teknik özellikleri burada yazılmamış ama şöyle bir şey buldum. Çok güzel :slight_smile:

Detaylı tasarımlı kabzası kristal taşlarla süslenmiştir. 110 cm boyundaki kılıç özel ahşap çerçevesine sabitlenmiş olarak gelmektedir.

Ağırlık: 3.5 kg
Boy: 110 cm
En: 28 cm
Yükseklik: 10.5 cm
Malzeme: Kristal taşlar, paslanmaz çelik ve ahşap.

1 Beğeni