J.K. Rowling'in Kaleminden "Harry Potter Evreninde Ölçüler" Hakkında Her Şey

Fantastik Canavarlar sitesinde tamamını okumak için: J.K. Rowling'in Kaleminden "Harry Potter Evreninde Ölçüler" Hakkında Her Şey – Fantastik Canavarlar

image

J.K. Rowling’in Kaleminden serimize, Harry Potter evrenindeki ölçü birimleri hakkında keyifli bir yazıyla devam ediyoruz! İngiliz cadı ve büyücüler elektrik yahut bilgisayarları kullanmadıkları gibi, ölçü birimlerine de asla başvurmadılar. Onlar Muggle hükumetinin kanunlarıyla yönetilmiyorlardı, bu sebeple 1965’te Ölçü Kanunu ortaya çıktığında (metrik ölçülere geçişle ilgili bir kanun) cadı ve büyücüler onu bariz bir şekilde göz… (DEVAMI…)

Harry Potter evreniyle tanıştığımdan beri aklımdan hiçbirzaman çıkmayan bir soru var.Acaba Harry Potter evreninde Dini inançlar var mıydı, varsa bu inançlar nelerdi veya inandıkları tutundukları birşey yokmuydu? Umarım Rowling bu sorularımı birgün yanıtlar :pray:

1 Beğeni

Gerçketen bende çok çok merak ediyorum. Ama bir yandan da Hristiyan oldukalarına kesin gözüyle bakmıyorum değil. Bakınca hiç bir zaman karakterlerin ibadet ettiklerini görmedik ne film nede kitaplarda.

Bence cevap ‘Evet’, inançlılardı. Çünkü tüm karakterler noeli kutluyordu. Ağaç süsleyip aileyle birlikte hindi yemek bizlerdeki gibi yılbaşı adeti değil, onlarda bir inanç göstergesi. Ayrıca öbür dünya kavramı tüm seri boyunca somut bir şekilde işlendi. Hayaletlerin aslında bir yansıma olması, gerçek ruhların diğer tarafa ilerlemesi mesela. Özellikle de harry’nin öldükten sonra king’s cross da yaptığı seçim. Bunlar en azından Rowling’in inançlı olduğunu gösterir. Bence Rowling sihir ve yoktan var etme gibi kavramların bulunduğu bir evrene dini de getirip kafa karıştırmak istemedi sadece.

2 Beğeni

Bu düşünceye katılıyorum, ibadet ritüeli eklememesinin sebebi “sihir” kutsal olan 3 dinde de hoş karşılanmadığı için dinle sihri çok fazla iç içe geçirmekten çekinmek olabilir.

1 Beğeni

Ayrıca Hogwarts geneli Hristiyan olan İngiltere’de bulunduğu için onların bayramları kutlanıyor olabilir, belki çoğu öğrencisi Yahudi olan bir büyücülük okulunda da Yahudi dini günleri kutlanıyordur, kim bilir.

1 Beğeni

Yorumuna fazlasıyla katılıyorum.Zaten Harry Potter’da sevgisiyle ve inancıyla Lord Voldemort’un sonunu getirmişti.Aslında rowling bize çok şey öğretti :zap:

evet bende katılıyorum çok mantıklı.