J.R.R. Tolkien - Yüzüklerin Efendisi Evreni Okuma Sırası

1- Hobbit ( İthaki Yayınları)
2- Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği (Metis Yayınları)
3- Yüzüklerin Efendisi İki Kule (Metis Yayınları)
4- Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü (Metis Yayınları)
5- Silmarillion (İthaki Yayınları)
6- Bitmemiş Öyküler (İthaki Yayınları)
7- Kayıp Öyküler 1-2 (6.45 Yayınları) (baskısı yokmuş.)
8- Hurin’in Çocukları (İthaki Yayınları)
9- Beren İle Luthien (İthaki Yayınları)
10- Gondolin’in Düşüşü (İthaki Yayınları)
11- Numenor’un Düşüşü (İthaki Yayınları)

Forumda konu açan olmamış hayret. Araştırmalarım sonucu bu sıralamaya ulaştım, keyifli okumalar :slight_smile:

14 Beğeni

Bu sizin yazdığınız (Kayıp Öyküler dışında) çıkış sırası zaten. Okuma sırası yapmak da çok kolay değil çünkü Silmarillion ve Bitmemiş Öyküler kendinden sonra çıkan bütün kitapların hikayelerini içinde barındırıyor zaten. Sadece kronolojik olarak 5. sıra ve sonrasındaki kitaplar 1 numaradan önce okunmalı diyebiliriz.

Olayların kronolojik sıralaması:

1. Silmarillion
  2. Beren İle Luthien
  3. Húrin’in Çocukları
  4. Gondolin’in Düşüşü
  5. Bitmemiş Öyküler (İkinci Çağ Bölümleri)
  6. Númenor’un Düşüşü
  7. Yüzüklerin Efendisi: Ekler (İkinci Çağ Bölümleri)
  8. Hobbit
  9. Yüzüklerin Efendisi
  10. Bitmemiş Öyküler (Üçüncü Çağ Bölümleri)

Bu da Tolkien’in evreninin devasa zamansal boyutu hakkında iyi bir fikir veren ve benim çok hoşuma giden bir infografik. Grafik bana ait değil, sadece Türkçeleştirdim ve Galadriel’in doğum yılını ekledim.

Galadirel mesela Ağaçlar Çağı’nın 1362’nci senesinde doğuyor. Her bir valar yılı 9,582 insan yılına denk geldiği için 1362’yi 9,582’yle çarpıyoruz. Bu durumda Galadriel Ağaçlar Çağı’nın 13050’inci senesinde veya mutlak zamana göre 46587 senesinde doğmuş oluyor.

Yüzüklerin Efendisi Üçüncü Çağ’ın 3019’uncu yılında sonlanıyor. Galadriel bu durumda tam olarak 54959 - 46587 = 8372 yaşında bir elf oluyor.

16 Beğeni