Jack London Kitaplığı

Hazır Jack London konusu açılmışken sorayım; kapaktaki görsel kime ait bilen var mı

Briton Rivière…

Teşekkür ederim. Sabahtan beri arıyordum.

1 Beğeni

Cevap verilmiş zaten ancak aklınızda olsun Can Yayınları kapaktaki resmin kime ait olduğunu arka kapakta yazar.

3 Beğeni

Çok fazla ciltli Jack London kitabı yok. Romanlarını İş Kültür, Cem yayınevi, Alfa, Yordam tercih edebilirsiniz. Öykülerinde ise Cem, Alfa, Yordam tercih edin. Karışık öyküler olur diyorsanız Cem’in ciltli Jack London toplu öyküler kitabı güzeldir. Ayrıca daha küçük boyutlu Epsilon’un da ciltli öykü derlemesi mevcut.
Bazı kitapları alternatifsizdir Oda yayınları’ndan almanız gerekebilir.
Not: Ötüken’in bandrolünü aldığı öyküler kitabını da bekleyebilirsiniz o da ciltli çıkar muhtemelen.

Yaptığım listeye göz atabilirsiniz. Öyküleri içinde yaptım ama henüz paylaşmamışım hafta içi onu da eklerim.

1 Beğeni

Herkese merhaba,
Uzun zamandır yaptığım çalışmaların elimdeki verilerle oluşturulan son halini Jack London severlerle paylaşmak isterim. Bana kalırsa Türkçe’de daha detaylı bir çalışma bulmanız pek mümkün değil (ben bulamadım en azından :slightly_smiling_face: ).

Çalışma iki bölümden oluşmakta. 1. bölüm Jack London’ın aslına uygun tüm bibliyografisinin detaylı listesi ve Türkçe basımlarını içermekte. Romanlar, öyküler ve kurgu dışı kitapları bu listede mevcut. Öyküleri orjinal derleme başlıkları altında içerdiği öykü isimleri ile işlendi. Bu kısımda işlenen Türkçe basımlar sadece orjinal derlemelerin birebir basımı olanlardır. Türkçe yayımcıların kendi öykü derlemelerini ise 2. bölümde topladım.

İkinci bölümde orjinal derlemelere sadık kalmayan Türkçe basım öykü derlemelerini orjinal öykü adı, Türkçe baskıdaki adı ve son sütunda ise 1. bölümde paylaştığım bibliyografide hangi sıraya denk geldiğini işledim. Örneğin öykünün yanındaki 44.1 numarası 44. kitabın 1. öyküsüne tekabül etmekte.

Umarım işinize yarar. Eksikler ve hatalar konusunda geri dönüşlerinizi bekliyorum.

1. JACK LONDON BİBLİYOGRAFİSİ

PDF DOSYASI;

https://drive.google.com/open?id=1VEzzn3uQnvu8A_yrDKTPE4lWCDDXS-kL

2. JACK LONDON TÜRKÇE KARIŞIK ÖYKÜ DERLEMELERİ

ÖNEMLİ NOT: ASLINA UYGUN ÖYKÜ DERLEMELERİ BU BÖLÜMDE YER ALMAMAKTADIR. 1. BÖLÜMDEKİ PDF DOSYASINDAN BULABİLİRSİNİZ.

PDF DOSYASI;

https://drive.google.com/open?id=1WI_5bXwx9na3a1VuE8aIhvd4QQhDkoXz

Dipnot: Bazı öykülerin orjinal adı yerine ? koyulduğunu fark edeceksiniz. Bunlar elimde kitap bulunmamasından dolayı orjinal adını tespit edemediğim öykülerdir. Eğer kitap elinizde mevcutsa bu öykülerden 1-2 sayfa fotoğrafı paylaşarak orjinal adlarını bulmama yardımcı olabilirsiniz.

18 Beğeni

Elinize sağlık. Adam yayınlarının da küçük bir derlemesi vardı.


1 Beğeni

Paylaşım için teşekkürler. Sonraki güncellemeye ekleyeceğim. Bu şekilde katkılar benim nezdimde çok değerli.

1 Beğeni

Hocam sizde böyle kaç tane yazarın bibliyografisi var

En detaylı çalışmalarım Jules Verne ve Jack London. Bunlar dışında nispeten daha kolay olan Graham Greene ve Johannes Mario Simmel çalışmalarım mevcut. Bir de Michael Crichton var ama onu çıkarması çok kolay zaten.
İlaveten Mark Twain’e başlamayı da düşünüyorum ama ne olur bilinmez.

2 Beğeni

Mark Twain’in eserlerinin listesini çıkarırsanız çok makbule geçer.

1 Beğeni

Eline sağlık @Alladierre harika bir kaynak oldu. :slight_smile:

2 Beğeni

Rica ederim fayda sağlıyor ise mutlu olurum.

Başlayacağım. Kısa sürede paylaşıma hazır hale gelmez ancak belirli bir seviyeye gelince paylaşıma açarım. Eksikleri güncellemelerle tamamlarız sonra.

2 Beğeni

Elinize sağlık çok yararlı bir paylaşım olmuş. Bazı yazarlar için yazdıkları her şeyi okumaya çalışan benim gibi okurlar için takip edebilecekleri bir rehber olmuş.

2 Beğeni

Arkadaşlar ikinizin de eline koluna sağlık. (@Tansael @Alladierre)

Ben bu listeyi görmeden önce İş Bankası Yayınları’nin Jack London biyografisinin arkasındaki listeye göre kitapları tamamlamaya çalıştım. Bendeki listede The Acorn-Planter isimli bir roman daha var. Türkçe baskısını da bulamadım.

Ayrıca The Abysmal Brute isimli novellayi Dağ Adamı ismiyle Paris Yayınları bastı.

Ayrıca Kafekultur yayıncılık Jerry of the Islands’ı Tanrılar ve Köpekler ismiyle e-kitap olarak, Michael, Brother of Jerry’i Jerry ismiyle e-kitap olarak, A Daughter of the Snows’u Kız, Kar ve Kan ismiyle e-kitap olarak basmış.

Bunlar da kapakları:

unnamed

images

862ecbf91330d5e959a67df3debeeed6_300_0

7c23e307f7d4d5d1bbb836b7bfd6fea2_300_0

3 Beğeni

Teşekkürler. Dağ adamı kitabını yeni güncellemeye alacağım yeni basım bir kaç kitap ile birlikte. Kafekültür e-kitaplarını ise e-kitap olduğu için listeye almıyorum. Ancak başlık altında bulunmaları güzel oldu.

@Cimento Acorn-Planter için bugün kontrol ettim. O roman değil 3 perdelik bir oyun metniymiş, listemde olmama sebebi bu. Ben kaynak liste çıkarırken öykü-roman ve kurgu dışı kitaplarını listelemiştim.

1 Beğeni

Kafekültür yayınlarının e-kitap olarak yayınladığı kitaplar Nuriye Yiğitler’in tarafından çevrilen kitaplar ve o kitaplar daha önce Oda Yayınlarında basılı olarak yayınlandı.

1 Beğeni

Jack London okuma ve toplama niyetim var ama en meşhur kitaplarının konularına bakınca sanki ağır trajediymiş gibi geliyor öyle midir?

1 Beğeni

Genelde öyle ama hepsi değil. İnsan doğasını yapısını sorgular genelde. Ama bütün kitaplarında ağır trajediler yok. Kitaplarında, olaylardan daha çok insanların olayları nasıl deneyimlediğine odaklanıyor.

2 Beğeni

Zeplin’in bastığı Bütün Dünyanın Düşmanı isimli kitapta dört tane öykü var. Üç tanesi ilk defa Türkçeye çevrilmiş.

Hikayenin Sonu - The End of the Story

Bütün Dünyanın Düşmanı - The Enemy of All the World

Hollandalı Cesareti - Dutch Courage

Bölümün Sonu - The End Of The Chapter

butun-dunyanin-dusmani-5fbdyyy

8 Beğeni