James Graham Ballard Kitapları (J. G. Ballard)

James%20Graham%20Ballard

BİYOGRAFİ

James Graham Ballard (15 Kasım 1930 - 19 Nisan 2009) Şanghay’da doğan İngiliz asıllı bilimkurgu yazarıdır. Bilimkurgu edebiyatta teknoloji tapınmacılığına karşı çıkan Yeni Dalga’nın seçkin temsilcilerindendir.

Ballard ve ailesi Pearl Harbour baskınından sonra diğer yabancılarla birlikte bir sivil tutsak kampına gönderildi. 1942 yazından savaşın bitimine kadar burada kaldılar. Ballard, tutsak kampında yaşadıklarını temel alarak 1984’te Güneş İmparatorluğu (Empire of the Sun) adlı kurmaca kitabını yazdı. Bu kitap daha sonra Steven Spielberg tarafından beyazperdeye uyarlandı. Bilim ve teknolojiye karşıt tutumunun şekillenmesinde, bu dönemdeki tutsaklar kampı, savaşın meydana getirdiği yıkım ve felâket gibi dramatik tecrübelerin büyük etkisi olduğu düşünülür. Özellikle atom bombasının meydana getirdiği fâcia, Ballard’ın eserlerinde kıyamete özgü felâketlerle imgesini bulur.

1946’da İngiltere’ye yerleşen Ballard, 1949’da psikiyatri okumak amacıyla Cambridge’de üniversiteye gitti. Üniversitede ruhtahlili psikanaliz ve gerçeküstücülükten etkilenerek yazdığı öncü kurmaca hikâyelerle yazarlığı da bir meslek olarak düşünmeye başladı. İki yıllık üniversite yaşantısından sonra Kanada’ya giderek Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne (RAF) katıldı. 1954’te Hava Kuvvetleri’ni bırakarak İngiltere’ye döndü ve bir yıl sonra evlendi. 1956’da üç çocuğundan ilki doğdu ve aynı yıl Prima Belladonna adlı ilk öyküsü Science Fantasy dergisinde yayımlandı. 1962’deki ilk romanına (The Drowned World) kadar öykülerle bu dergide adından söz ettirdi. Bu romanın diğer kıyamet sonrası kurmacalardan farkı başkarakterin, buzulların erimesiyle oluşan felâketi ve kargaşayı hoş karşılayan biri olmasıdır. Ardından yazdığı kitaplarla bu alanda kendini kanıtlayıp tam-zamanlı bir yazar olarak hayatına devam etmiştir.

En çok konuşulan romanlarından biri olan Çarpışma’da (Crash) cinsel arzular ve teknoloji harikası arabalar arasında ilişki kurarak olay yarattı. Bu kitap aynı adla 1996’da David Cronenberg tarafından sinemaya uyarlandı ve müstehcenlik uyarısıyla sansür tartışmalarına sebep oldu. Bu tartışmaların ardından film sansüre uğramadan gösterime girdi ve Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazandı.

Ballard bilimkurgunun teknoloji merkezli konulara bağlılığını teknoloji tapınmacılığı ve basmakalıpçılık diye eleştirip, uzay ve zaman yolculuklarını "iç uzaylardaki yolculuklar"la yer değiştirdi ve “asıl yabancı gezegen dünyamızdır” dedi. Ayrıca bilimkurgunun 20. yüzyılın esas edebî geleneği olduğunu ve bilimkurgunun görevinin reklamlar, imajlar gibi içinde yaşadığımız çeşitli kurgular arasından gerçekliği yakalamak olduğunu ve geleceğin bugünü anlamak için geçmişten daha iyi bir anahtar olduğunu söyledi.

Uzun süre prostat kanseri ile mücadele eden James Graham Ballard, 19 Nisan 2009’da 78 yaşında, Londra’da öldü.
(Kaynak : Wikipedia)

ÇIKAN KİTAPLARI

1. ARİON YAYINLARI

1. Al Kumsallar

1

1. AYRINTI YAYINLARI

1. Beton Ada
    2. Cennete Bir Koşu
    3. Hayatın Mucizeleri
    4. Kokain Geceleri
    5. Milenyum İnsanları
    6. Sınırsız Rüyalar Diyarı
    7. Süper Kent
    8. Vahşet Sergisi
    9. Yakın Geleceğin Mitosları

1 2 3 4 5

6 7 8 9

1. SEL YAYINLARI

1. Çarpışma
    2. Gökdelen
    3. Güneş İmparatorluğu
    4. Öteki Dünya
    5. Kristal Dünya
    6. Kadınların Şefkati
    7. Merhaba Amerika
    8. Beton Ada

1 2 3 4 5

6 7 8

EN SON ÇIKAN

8

12 Beğeni

Benim için çok özel bir yazar Ballard. Öyküleri de romanları da çok iyidir. Yakın Geleceğin Mitosları ve Al Kumsallar isimli öykü derlemelerinde muazzam öyküler vardır. Gökdelen, Beton Ada, Öteki Dünya, Çarpışma gibi her biri bir diğerinden sert ve müthiş romanlara da imza atmıştır.

Hatta şöyle özetleyeyim: Black Mirror, Ballard’ın televizyon şubesidir. Distopik kurgular okumak isterseniz çalacağınız ilk kapı Ballard’ınki olsun.

Son yıllarda Ballard’ın telifleri el değiştirdiği için bazı kitaplarının güncel baskısı bulunmasa da sahaflardan uygun fiyatlara bulmanız mümkün.

Ayrıntı’dan Sel’e geçti kitaplar ama uzun zamandır ses seda yok. Attığım maile de yanıt gelmedi hatta. Kitap fuarlarında Sel’in editörleriyle sohbet ettiğimde yazarın birçok kitabının yayımlanacağını söylemişlerdi ama sanırım satış fiyatları istedikleri gibi olmadı ve korkuğum başıma geldi.

Umarım en kısa sürede yeni Ballard kitaplarına kavuşuruz.

4 Beğeni

Sel Yayınevinin sitesinde bu sene içinde çıkacak 3 kitap gözüküyor…Biri Güneş İmparatorluğunun devamı olan Kindness of Women.Diğeri tam da benim en sevdiğim döneminde yazdığı Crystal World.En sonuncusu da Beton Ada’nın yeniden basımı.

1 Beğeni

İşte bu planlarını muhtemelen rafa kaldırdılar. Uzun süredir Ballard yayımlamıyorlar ve zaten yıl da bitti bitecek. Satış rakamlarının pek iç açıcı olmadığını düşünüyorum.

1 Beğeni

Ve bu biyografi okuma listeme Ballard’ı yerleştirir. Bu yüzden bilmediğim yazar konularına bakmak istemiyorum. :pleading_face:

4 Beğeni

Anlaşılan Sel Ballard kitaplarının devamını getirmeyecek. Ayrıntı 11 kitabını basmış onlar da bulunmuyor, Sel yayınları basmayacak belli oldu, Sel’den umudu kesip, Nadir’den Ayrıntı yayınlarını bulmak gerekiyor

2 Beğeni

Ben fuarda sordum Ballard basacak mısınız, ne zaman vs. diye basacağız dediler ama net tarih vermediler. Sahaflarda bulabilirsiniz belki Ballard kitaplarını. Yine de basacaklarını düşünmek istiyor insan.

(Ben ilk girdiğim sahafta hemen Çarpışma’yı bulabileceğimi hiç düşünmemiştim :grin:)

2 Beğeni

1-5 -2 yıl önce Sel’in bastığı 4 kitabı aldım… O zamanlar Ayrıntının baskıları bugüne göre biraz daha kolay bulunuyordu, Sel basıyor diye Ayrıntı baskıları almadım ama tıpkı Kabalcı’nın Dune baskılarını almayıp İthaki’yi beklememe konusunda olduğu gibi hata yaptım.

Sizinde yazdığınız gibi sahaftan bakacağız artık.

1 Beğeni

Satılmıyormuş sanırım ondan basmıyorlar. Bir ara bedava falan verildi sitelerden birinde alışverişe bedavaydı.

1 Beğeni

Ballard çok satmaz zaten, bunu bilmeden Ballard basma kararı almışlarsa hiç telifini almasalarmış.

Neyse paşa gönülleri bilir ben bu akşam Ayrıntı’nın bastıklarından buldum zaten bir kısmını :slight_smile:

3 Beğeni

Bugün "Çarpışmayı " okudum, çok rahatsız edici bir kitap. Sel’in sitesine uğrayıp, Ballard’ın yayınlanacağı vadedilen kitaplarında bir gelişme var mı yok mu diye bakayım dedim.

Sitelerinde;

• Concrete İsland - 2018
  • Crystal World - 2019
  • Kindness Of Women - 2020

yayınlanacak demişler ama…

Muhtemelen Ballard kitapları için Miladi takvim kullanmıyorlar :slight_smile:

Kitaplar basılacak mı sorusuna Sel zahmet edip cevap da vermediği için bir umut bekliyorum.

3 Beğeni

Kristal Dünya Nisan’da geliyor.

5 Beğeni

4 Beğeni

Hadi iyisin @alper bandrolde geldi. :grinning::grinning:

2 Beğeni

Bandrol da geldiğine göre artık kesinleşti Kristal Dünya gelecek, diğer Ballard kitapları gelir mi zannetmiyorum ama en azından duyurdukları 2 kitap daha gelebilir.

4 Beğeni

Ay hadi inşallah. Kristal Dünya’yı bile göremeyebilirdik şansımız varmış yine. :relieved: Yakın zamanda okuyamam ama heyecanlandım, daha çok Ballard!

3 Beğeni

SEL krizi 3 sene sonra 1 tane Ballard kitabı gelme dönemine patladı, bandrol alınalı 2 hafta oldu, Ayın ilk haftası dediler, kitap gelmedi. :angry:

Bende kitabın çıkması konusunda şüpheliyim hocam. :thinking:

2 Beğeni

Nedir bu güzide yazarın Sel’den çektiği -dolaylı olarak bizim çektiğimiz??? Kriz sanki beklemiş beklemiş, Ballard çıkacağı zamana patlamış. :rage:

3 Beğeni

Sonunda geldi

4 Beğeni