Jules Verne Kitapları (İş Bankası Kültür Yayınları)

BİYOGRAFİSİ

Jules Gabriel Verne (Fransızca telaffuz: [ʒyl vɛʁn]; 8 Şubat 1828 - 24 Mart 1905), Fransız yazar ve gezgin.

Verne, Hugo Gernsback ve H. G. Wells ile genellikle " Bilim Kurgunun Babası " olarak adlandırılır. Eserlerinde ayrıntılarıyla tarif ettiği buluşlar ve makinelerin o sıralarda gelişmekte olan Avrupa sanayisi ve teknolojisine ilham kaynağı olduğu düşünülür. Özellikle uzay, hava taşıtları, denizaltılar hakkında yazmıştır.

Daha çok Denizler Altında Yirmi Bin Fersah (1870), Dünyanın Merkezine Yolculuk (1864) ve Seksen Günde Devr-i Âlem (1873) romanlarıyla tanınır. UNESCO’nun çeviri kitap veritabanına (Index Translationum) göre eserleri en çok çevrilen ikinci yazardır[1].

Eserleri 148 farklı dile çevrildi. Birçok icadı önceden tahmin ettiği için ‘‘Bilim falcısı’’ olarak anıldı.

8 Şubat 1828’de Fransa’nın Nantes şehrinde doğdu. Varlıklı bir avukat olan Pierre Verne ile eşi Sophie Henriette Allotte de la Fuye’nin beş çocuğundan en büyüğüdür. Kış aylarında yoğun trafikli bir liman şehri olan Nantes’da; yaz aylarında ise Loire Nehri kıyısında yelkenlileri ve gemileri izleyerek geçirdiği çocukluğu, seyahat ve macera üstüne hayallerini ateşledi.[2] 12 yaşında iken tayfalık yapmak üzere bir gemiye binip evden kaçmaya yeltenen Jules Verne’in, babası tarafından yakalanıp gemiden indirildiğinde “ bundan sonra yalnız hayal dünyasında seyahat edeceğine “ dair ailesine söz verdiği rivayet edilir[3] Bu hikayenin gerçekliği hakkında şüpheler vardır.[4]. Jules Verne’nin deniz ve macera tutkusunu kardeşi Paul de paylaşıyordu; Paul, sonunda bir deniz mühendisi oldu.[5] Jules Verne ise kısa hikayeler ve şiirler yazmaya başladığı yatılı okul döneminin ardından 1846’da babasının işini devam ettirebilmek için hukuk öğrenimi görmek üzere Paris’e gitti.

Jules Verne, Paris’e gittikten sonra kısa sürede hukuk diplomasını aldı ancak bu süre içinde edebiyat hevesinin hukuka ilgisinden daha büyük olduğunu fark etti. Amcası aracılığıyla Paris edebiyat çevresi ile tanıştı[5] Şahsen tanıdığı Victor Hugo, Alexandre Dumas (oğul) gibi yazarların etkisinde tiyatro oyunları kaleme aldı; bohem bir hayat sürdürdü. Baba-mesleğini devam ettirmek yerine tiyatro ve edebiyata yönelmesine kızan babası maddi desteğini kesince geçimini yazarak karşılamak zorunda kaldı.

Yazarlığa, arkadaşı müzisyen Jean Louis Aristide Hignard ile birlikte tiyatro oyunları yazarak başladı. İlk tiyatro eseri 12 Haziran 1850’de sahnelendi. 1852-1855’te bir Paris tiyatrosunda sekreterlik yaptı; komediler, operetler yazdı; kısa hikâyeler kaleme alıp dergilerde yayınlatmaya başladı. Çoğu Paris’te çıkan “ Musée des familles ” adlı dergide yayınlandı[4]. Amerikalı yazar Edgar Allan Poe’nın eserlerini okuduktan sonra onun büyük bir hayranı olan Verne, Poe etkisinde yazılar üretmeye başladı[5].

Bir gemi ile dünyayı dolaşmış olan Fransız seyyah Jacques Arago ile dost oldu. Bu dostluk ona, Paris’ten daha geniş ve ilginç dünyalar hakkında yazılar yazması için ilham verdi; Fransa dışına hiç çıkmamış olsa da hayal gücünü kullanarak başka dünyaları anlattı.

Kaynak: Jules Verne - Vikipedi

NOT: Kitaplar ilk çıkış tarihine göre sıralanmıştır. Listede Türkiye’de çıkan kitaplar yer almaktadır.

ÇIKAN KİTAPLAR:

 1. Zacharius Usta
 2. Buzullar Arasında Bir Kış
 3. Balonla Beş Hafta
 4. Ay’a Yolculuk
 5. Ay’ın Çevresinde
 6. Denizler Altında Yirmi Bin Fersah
 7. Doktor Ox’un Deneyi
 8. Seksen Günde Dünya Gezisi
 9. Michel Strogoff
 10. Güneş Sistemi’nde Seyahat
 11. Yeşil Işın
 12. Denizde Bulunan Çocuk
 13. Bir Gazetecinin Yolculuk Notları
 14. Dünya’nın Ucundaki Fener
 15. Tuna Kılavuzu

zacharius usta Buzullar Arasında Bir Kış Balonla Beş Hafta

Ay'a Yolculuk Ay’ın Çevresinde Denizler Altında Yirmi Bin Fersah

Doktor Ox’un Deneyi Seksen Günde Dünya gezisi

Güneş Sistemi’nde Seyahat Yeşil Işın

images (2)

KISALTILMIŞ METİNLER

 1. Balonla Beş Hafta
 2. Dünya’nın Merkezine Yolculuk
 3. Denizler Altında Yirmi Bin Fersah
 4. Doktor Ox’un Deneyi
 5. Seksen Günde Dünya Turu
 6. On Beş Yaşında Bir Kaptan
 7. İki Yıl Okul Tatili
 8. Karpatlar Şatosu

Balonla Beş Hafta kısa Dünya’nın Merkezine Yolculuk

Doktor Ox’un Deneyi kısa Seksen Günde Dünya Turu kısa On Beş Yaşında Bir Kaptan kısa

İki Yıl Okul Tatili Karpatlar Şatosu

5 Beğeni
3 Beğeni