Kadın Hayalet Avcısı, Yeni Çekilecek Filmi Yerden Yere Vurdu

Kayıp Rıhtım'da tamamını okumak için: Kadın Hayalet Avcısı, Yeni Çekilecek Filmi Yerden Yere Vurdu – Kayıp Rıhtım

image

2016 yapımı Hayalet Avcıları’nın kadın başrollerinden Leslie Jones, eski ekibin çekeceği yeni film için çok sert sözler sarf etti. (DEVAMI…)

5 Beğeni

Asıl şey gibi olan sizin filmdi abla. Çöp filmini al da git.

Kadının atladığı (ya da anlamadığı, anlamak istemediği) nokta, 2016’daki filmin yok sayılmasının sebebinin kadın başrol oyuncular olmaması… Gerçekten de kötü olması. Ve hiç kimsenin istemediği bir film çekmeleri.

Serinin hayranları 30 yıldır bir devam filmi bekliyorlardı. Ama bize sunulan şey “daha önceki filmlerde izledikleriniz aslında hiç olmadı, sevdiğiniz o karakterler hiç yaşamadı” muamelesiydi. Leslie Jones’un tabiriyle, asıl hayranlara “s.ktir çekildi.”

Bu arada her kötü giden ve eleştiri alan şeye “Bu tam da Trump’ın yapacağı türden bir şey” demek Amerika’da moda oldu.

5 Beğeni

Başıma bir şey gelmeyecekse, oyuncunun yaptığı şey bildiğimiz provakatörlük. Seriyi de 2016’da çıkmış filmi de izleme fırsatı bulamadım ve konuya tamamen dışarıdan bakıyorum bu arada.
Mesele ortaya farklı şeyler koymak ya da hak savunuculuğu yapmaksa etiket yapıştırmanın yanlış olduğu kanısındayım. İkisini bir arada görüyor olmak büyük bir ironi gerçekten…

2 Beğeni

2016 filmi asıl ilk iki filmi yok sayıp kadının tabiyle siktiri orijinal seriye çekmiyor muydu? Reklamın iyisi kötüsü olmaz evrenler de birleşir hatta bir sonraki filmde paralel evrene düşüp birleştirirler de.

2 Beğeni

Keşke o filmi izlediğim zamanı yok sayabilsem. Konuyu da hemen feminizme bağlamış bak :slight_smile:

1 Beğeni

Bu aptal film ilk duyurulduğunda çok sevinmiştim. “Ekip kadın diye çok kötü olacak” diyenlere neden bunun yanlış bir düşünce olduğunu üşenmeyip anlatmıştım. Sonra filmle ilgili bir dizi talihsiz haberin ardından tüm o haberleri doğrulayan saçma sapan bir fragman geldi ve böyle bir şeyi izlemek istemediğimi anladım. Ondan sonra da benim daha önce laf anlatmaya çalıştığım bir sürü insan filmi sadece “kadın düşmanı olduğum için” beğenmediğimi söylemeye başladı, lol. İnsanlar iyi filmle kötü film ayrımını cidden bilmiyorlar. Bu işler o kadar da göreceli değil halbuki. Bir filmi kötü olduğu halde sevmek başka bir şey, kötü bir filme iyi demek başka bir şey.

Bu oyuncu gibi insanlara da ne deseniz yaranamazsınız. Derdinizi de anlatamazsınız. Aslında çok iyi anladıkları halde anlamazlıktan gelirler. Her dediğinize tetiklenip sosyal adaletsizlik çıkarmanın bir yolunu bulurlar. Tartışmak manasızdır. Amaçları bir şeyleri çözmek değil bir şeylere alınmak çünkü. Ekmek teknesi olmuş bir nevi.

Hak savunuculuğu yapılan hiçbir konu yok ki bu işi paraya çevirmeye çalışan, ayrımdan ekmek yiyen, bu yüzden sorunu çözmekten ziyade ayrımı körükleyen, tarafları uçlara iten söylemlerde bulunan, mesleği Profesyonel Mazlumluk olan tipler içine karışmamış olsun. Politik Doğruculuk temsil sorununa bir esneme getirerek ortaya stereotiplerden uzak işlerin çıkmasını sağladığı kadar bunu paraya çevirmeye çalışan ve bu yüzden şartların normalleşmemesinden beslenen tipleri de doğurdu.

Ghostbusters 2016 da cinsiyet ayrımcılığını ortadan kaldırmaya filan çalışmayan, tam tersine kendi makul cinsiyet rollerini yaratan bir yapımdı. Örnek isteyen bir orijinal serideki sekreter Janine Melnitz’e baksın, bir de 2016’daki Chris Hemsworth’e.

Hepimiz biliyoruz ki 2016’nın yok sayılacak olmasının sebebi ekibin cinsiyeti değil, seriden kopuk, bir de üstüne kötü bir film olması. İsterlerse yeni filmde yine ekipte kadınlar olsun, istiyorlarsa tamamı kadınlardan oluşsun. Ama seriye dahil olsun.

3 Beğeni

Eh, biz de bu durumda Trumpy’nin seçmeni oluyoruz. SJW kötüdür, en azından bilinçsizce yapıldığında kötüdür. “Hem siyahi hem kadın olsun ki sosyal adaleti dibine kadar sağlayalım ama film müthiş kötü olsun.” Bu kafalarla film çekilmez, kaldı ki oyuncunun tweet üslubu zaten bunu açıklıyor. Küfürsüz cümle kuramamış 280 karakterin içinde.

1 Beğeni

Sahi öyle bir film çekilmişti… Büyük iştahla başına oturup biraz izledikten sonra “Aman Tanrım!” derken şaşkınlıktan cipslerimin koltuğun altına kaçıverdiğini anımsıyorum. Hayatımda izlediğim “en korkunç(!)” Hayalet Avcıları filmiydi. Kelimenin gerçek anlamıyla aynı şeyleri düşünsek bile anlatmak istediklerimiz açısından farklı noktalarda duruyoruz. Ne güzel de unutmuştum böyle bir filmin varlığını…

1 Beğeni

Çok iyi oynarsın film de çok iyi tepki alır; ama, devamı gelmez bu tepki normal denebilir o zaman. Ama, film berbattı. Bu neyin tatavası. Herkes eski halinin ve eski kadronun daha iyi olduğunu biliyor. Ne katmışlar üstüne ? Diğer 3 oyuncu niye sesini çıkarmıyor ?

1 Beğeni