Kafka, Dönüşüm ve Böcekli Kapaklar

Ben çok şahsi yaklaşacağım konuya. Bana kalırsa Kafka çok pimpirikli bir insan. Bunu kendi mektuplarındaki sözlerinden çıkartıyorum. Belki kendisi konusunda boş vermiş gibi gözükse de bu aslında sonucu kabullenişinden ötürü oluyor fakat eserleri konusunda oldukça titiz bir adam. Bu sebeple ben bir ipucu verecek diye kapağa “kakalak” resmi konmasına karşı geldiğini sanmıyorum. Bence anlatmak istediği orada bir insanın toplum, aile ve hayatın baskıcı yapısı karşısında bir insanın kendisini böcek gibi aşağı hissetmesidir. Bir insan artık yaşadığı hayattan kaçamayacağına kanaat getirdiğinde ve bir türlü değişime gidemediğinde olduğu yere sinip kendisini bu koskoca evrende bir böcek gibi hisseder. Daha güçlülerin her daim üstüne bastığı acınası varlık. Kendisini anlatamaz, düşüncelerini ve hislerini dışarı vuramaz.

Düzenleme: Diğer açıdan kim üstünde “kakalak” olan bir kitap almak için karşı konulamaz bir istek duyar ki?

4 Beğeni

Kafka Yayınları, Böceksiz kapak

6 Beğeni

Şöyle bir kapağa rastladım ve nedense beni gülümsetti. Sanırım Kafka’nın hem istediğini hem de istemediğini aynı kapakta buluşturabilmeleri bunda etkili oldu :slightly_smiling_face:

5 Beğeni

Burada çizer banyoyu hamam böceği basmış bir öğrenci evini resmetmiş bence. Evin sakinleri hamam böceğinden korktuğu için kapıdan gözlüyorlar ve onlara böcek inanılmaz büyük görünüyor. :smiley:

4 Beğeni

Dönüşüm - İndigo Kitap - Çevirmen Ogün Duman’ın çeviri ile ilgili sunuş yazısından.

3 Beğeni

Dönüşüm kitabının görsellerini Mervyn Peake, Alfred Kubin gibi isimler hazırlayabilseydi dünya bambaşka bir yer olurdu.

2 Beğeni

Koridor’un kapağı

Çevirmen Çağlar Tanyeri ve yayına hazırlayan Turgay Kurultay’ın kitabın ismi ile ilgili yazdıkları.

4 Beğeni

Bu kapak da çok güzelmiş.

Oooo! Cadı foruma dönmüş ve “de,da” teftişine başlamış :sweat_smile: Hoş geldin @Agape :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

Kafka’dan çıkıp başlığa yaraşır bir genel liste sunalım.

Kuzuların Sessizliği geldi kelebekleri görünce aklıma. Bizatihi Kelebek’e de koyduklarından eminim.

P.S. bu ne şeker olmuş yahu:)

40504914

bari şu yamyamı bırakıp Ghibli tadında ateşböceği kuzenini koysalarmış:)
kapağa konu özeti girmek de değişik bir kafaymış.

Çeşitli Kafka kapakları ve çağrıştırdığı kafalar:

Norman Bates ve Psycho

Çehov ve Altıncı Koğuş’ta Van Gogh fantezisi

md30667044965

Samsa’nın rüyasında Sansa Stark’ı gördükten sonra bilinç zehirlenmesi yaşayıp Venom’a dönüşmesi

Qoov

Ridley Scott’un Prometheus pişmanlığı

the-metamorphosis

The Fly’dan başlayıp Independence Day’e uzanan Jeff Goldblum obsesyonu

Kurt adam transformasyonu tercih edilmiş. Londra’ya selam.

3f67f476769187.Y3JvcCwxODMzLDE0MzQsMzMxLDI4MQ

Del Toro ve Mimic evrimi.

Kafka çoktan ölüp yerine bir Kree geçmiş, MCU yakında bunu perdeye yansıtacakmış.

1 Beğeni