Kalıcı Olamayan Şeyler

Şu anda herkesin kullandığı bir aleti bizde kullanmak isteriz. Neden bizde olmasınki. O kullanıyorsa onda varsa bizimde olmalı.

Bir toplumda bir anda çıkış yapan şeyler , hemen herkes tarafından istenir. Herkes onu kullanır . Yenisi çıkana kadar onun gözünde en iyisi odur. Ama yeni bir sürümü çıktığında diğerini atarız .

Sadece bu eşyalarla değil insanlarada oluyor. Ünlü bir sanatçı gelir ekranlarımıza eğer kalıcılık elde edemiyorsa bir günden sonra etkisi biter. Kalıcı olmayı başaran kişiler Havai fişek etkisine kapılmaz.

Havai fişek etkisi nedir ?

Düşünün ki bir eğlencede onlarca havai fişek patlıyor . Ve herkes havai fiseklere bakıyor. Ama sonra havai fişekler bitince herkes kendi işine geri dönüyor .

Havai fişeğin kalıcı olmamasını kime göre, neye göre şeklinde değerlendirmeye alabiliriz. Nitekim bizim için kalıcı olmayan şey kuşlar için dönüşü olmayan birşeye dönüşüyor. Geniş kapsamlı bir etkinlikte patlatılan havai fişeklerin kaç tane kuşun yaşamını sonlandırmasına sebeb oluyor bilemiyoruz.

2 Beğeni

Ben tahmini bir sayı verebilirim. Yaklaşık on yıl önce arkadaşımın evinin damında 35 civarı güvercin vardı. Şu lanet olası sokak düğünlerinin havai fişek gösterilerini bir marifetmiş gibi portföyüne aldığı başlangıç günleriydi. Bir sokak ötedeki düğünde patlayan havai fişekler yüzünden bütün güvercinleri sabah ayakları havada taş kesilmiş bulduk. Aynı şey birkaç ay önce tekrarladı. Aynı arkadaşım, aynı dam, aynı “sıçar gibi çocuk doğuran” sülalenin boktan sokak düğünlerinden biri… Söylediğine göre 22 yeni yavru, hepsi de karbeyazı.

2 Beğeni

Bu çok kötü bir şey ya! Nasıl yapıyorlar bunu… Sadece New York’ta iki bin kuş ölmüş. Çevreye zararı da cabası.

2 Beğeni