Kaplumbağa Kelimeler

Öykü Seçkisi'nde okumak için: https://oykuseckisi.com/kaplumbaga-kelimeler/

image

Bir hayatı bir öyküye sığdırmak aslında hiç de öyle sanıldığı kadar güç bir iş değildir. Gereken tek şey, biraz nefes, bütünden ödünç alınmış bir parça zaman ve kaplumbağa kelimelerdir; büyümek, yaşlanmak, ölmek, ağlamak, sevmek gibi… Kendi öykülerini sırtlarında taşıyan ve her öykünün de bir noktada sırtında taşımak zorunda olduğu bu kelimelerle, bir nefesin bir parça… (DEVAMI…)

Sevgili Melisa,

Sanırım @OykuSeckisi 'ne gönderdiğin ilk öyküyü okudum, değil mi? Eğer öyleyse aramıza hoşgeldin. Her zaman yeni kalemler yeni yazarların aramıza katılmasından çok mutlu olmuşumdur. Burası bir tür yazar atölyesi gibidir. Bu yüzden düşüncelerini esirgemeden paylaşan dostlar edindiğin ve senin düşüncelerini merak eden bir dost olarak görüldüğünü kendi adım için söyleyebilirim.

Hikayi çok begendiğimi söylemem gerekiyor. Güzel ve zarif, akıcı ve kendi içinde tutarlı, olan ile olağandışının güzel bir harmanı gibiydi. Yazmak konusunda deneyimin olduğunu görüyorum. Kelimelerin ve cümlelerin sakin ama güçlüydü.

Öykünün girişinde; nefes-zaman-kaplumbağ kelimeler üçlemesi üzerinde durmuşsun. Özellikle böyle bir başlangıçtan sorna bu üç temelin yazım döngüsünde referanslar verilerek hikayede kullanılacağını düşünmüştüm yani bir amaçla verildiğini düşündüm. Bunlar arasında sadece “Kamplumbağ Kelimelerin” hikayeye katkısını/yönlendirmesini net olarak gördüğümü belirtmek isterim.

Bu yüzden zaman ve nefes içinde hikayede belirgin bir temellendirme aradım. Belki biraz üstü kapalıydı, ben fark edemedim.

Ne olursa olsun zarif bir hikayeydi.

Eline ve düş gücüne sağlık.
Sevgiler
Dipsiz

Merhaba,
Evet seçkiye gönderdiğim ilk öyküydü, güzel hoş geldin dileklerin için teşekkür ederim, ben de burada olmaktan son derece mutluyum.
Güzel yorumların günümü güzelleştirdi, beğenmene çok sevindim. Kelimeler konusunda haklısın, temel olarak kaplumbağa kelimeler üzerinden bir yönlendirme vardı ama aslında nefes ve zaman da her yerdeydi diyebilirim, küçük küçük pek çok ayrıntının içinde belli belirsiz hep vardı, en azından yazarken. Gerçekte de öyle değil mi zaten, nefes ve zaman, bizim hep bir parçamız olan ama hiçbir zaman öyle pek üstünde durmadığımız şeyler.
Teşekkür ederim, yeniden görüşmek dileğiyle.
Sevgiler benden de!
Melisa

1 Beğeni