Karakterlerin Ödülleriyle Gücünün İlişkisi

Şimdi seri başından başlayalım. İlk olarak 96.bölümde Brannew Luffy için ödül koyuyor. Bunun kıstası olarak yendiği adamları gösteriyor.
Sırasıyla Buggy, Krieg, Arlong. Bunları yendiği için Luffy’e 30 milyon ödül biçiliyor.

https://mangadenizi.com/uploads/manga/one-piece/chapters/096/07.jpg

Luffy doğu mavinin en tehlikeli adamıydı, 30 milyon doğu mavi için büyük bir rakam. Bunun kanıtıda aşağıdaki bölümün ismi ;
https://mangadenizi.com/uploads/manga/one-piece/chapters/096/02.jpg

Luffy doğu maviden sonra Mr3’le çarpışıyor. Mr3 , 42 milyonluk birini yenmiş, bu önemli bir detay. Oda burada Grand Line’ın başı için bir baroque works üyesi olan Mr3’ün gücünü kanıtlamak için ‘’ 42 milyon ödüllü ‘’ bir suçluyu yendiğini açıklatıyor karaktere. Luffy’nin o zaman 30 milyon ödülü vardı tabiki, ama doğu maviden beri dahada güçlenmiş bir Luffy vardı zaten. Mr3’ü yendiğinde seviyesini artırmıştı zaten.
https://mangadenizi.com/uploads/manga/one-piece/chapters/125/07.jpg

Sonra gelelim Alabasta’da Crocodile ile Luffy’nin 1.dövüşün başlangıcına. Bölümün ismine dikkat ‘’ 30 milyonluk adam, 80 milyonluk adama karşı ‘’
https://mangadenizi.com/uploads/manga/one-piece/chapters/177/02.jpg

Luffy, Crocodile’ı yendikten sonra başına 100 milyon ödül alıyor. Zoro’da, 50 milyon ödüllü Mr1’i yendikten sonra 60 milyon ödül alıyor. Bakın özellikle onlardan daha güçlü hale geldikleri için bu ödülleri alıyorlar.

Smoker’da burada başına konan ödüllere dikkat çekiyor Luffy ve Zoro’nun. Zoro’nun ödül avcılarını ve özellikle Daz Bones’ı yenişine dikkat çekiyor.
https://mangadenizi.com/uploads/manga/one-piece/chapters/217/15.jpg

Daha sonra bir başka manga bölümünün adı ‘’ 100 milyon değerindeki adam ‘’
https://mangadenizi.com/uploads/manga/one-piece/chapters/232/02.jpg

Adam bu bölümde diyorki ‘’ Bellamy onlar senden daha fazla ödüle sahip, kaç, yoksa öldürüleceksin’’ .
https://mangadenizi.com/uploads/manga/one-piece/chapters/232/08.jpg
https://mangadenizi.com/uploads/manga/one-piece/chapters/232/09.jpg

Ve sonra buna kanıt olarak Luffy, 55 milyon ödüllü Bellamy’i tek vuruşta yeniyor.

Galley La’da marangozlar görünüyor ve karşılarına 36 milyon ödüllü bir suçlu çıkıyor. Marangozlardan birisi bu adamı paketliyor.
https://mangadenizi.com/uploads/manga/one-piece/chapters/323/14.jpg
https://mangadenizi.com/uploads/manga/one-piece/chapters/323/16.jpg

Grand Line’ın ilk yarısında adam oraya kadar ilerlemiş. Ama dünyanın en iyi marangozlarının bulunduğu adada işi bitiyor ve yeniliyor. Burada mangaka marangozların gl’nin ilk yarısının ortaları için çok güçlü olduğunu göstermek adına bu adamı kullanıyor.Zaten bu marangozların patronları Lulu ,Tilestone ve Paulie bizim 100 milyon ödüllü Luffy ve Franky’e karşı savaş verdiler. Franky ile geçmişten beri savaşan kişilermiş bunlar, yani seviyeleri o kadarda düşük değil aslında, en azından oralar için düşük değil. 30 küsür milyonluk adamların bir değeri yok bu marangozlar için, ilerledikçe güçlüler ( Shounen mantığından ) olduğundan böyle göstermiş mangaka.

Luffy, Lucci’yi yeniyor, daha öncesinde savaş açıyorlar Enies Lobby’deki bayrağı yakarak. Enies Lobby’deki denizcileri ve üst düzey yetkilileri yendikleri için hasırşapka tayfasının ödülleri fırlıyor.
Luffy belki gerçek gücü 200 milyon bile yokken ( Bana göre 150 milyonluk bir adam oradaki Luffy ) , Zoro ve Sanji hakettiği ödülleri yaklaşık olarak aldılar. Sanji, Alabasta’daki Luffy’den daha güçlüydü tabiki ama ilk ödülü olduğu için bir anda 77 milyon fırlaması onun için iyi bir rakamdı. Luffy’de bundan bahsetmişti zaten ‘’ İlk ödülün için gayet iyi bir rakam bu Sanji, ben ilk ödülümde 30 milyon almıştım ‘’ demişti. Zoro’da 60 milyon artarak ödülünü 2’ye katladı ve gerçek değerini aldı orada.

Luffy, bir schibukai olan Gecko Moria’yı yendi. Daha sonra mf savaşında aktif rol oynadı ve kralın hakisi potansiyelinden buna ek olarak Dragon’un oğlu olması, kutsal ejder yumruklaması gibi sebeplerden dolayı ödülü 400 milyona çıktı 300 milyondan. Buradaki 100 milyon artıştada ana karakterin heyvetini göstermek amaçlıydı aslında. Yoksa Luffy 100 milyon artacak bir güç göstermemişti.

Luffy’nin 2 yıl önceki güç değeri 150-200 milyon civarıyken geri kalan 200 milyon potansiyeli ve yaptığı aktif suçlardan verildi. Yoksa Luffy 2 yıl önce ne Pedro gibi 380 milyon ödüllü bir adama denkti ne Pekoms’a ne de Baron Tamago gibi 430 milyon ödüllü bir adama denkti. Bunların yarı gücünde bile değildi belkide ama ödülü bu kadar yüksek oldu bu sebeplerden dolayı. Luffy 2 yıl önce Bartolomeo’dan tek yiyen Koramiral Maynard çapında bir karakterdi.

Luffy zaman atlaması sonrası Katakuri’yi yenmeden önce diyorki ‘’ Onun 1 milyar bellysini yeneceğim ‘’ . Burada mangaka gene ödülüyle gücünü belirtmeye çalışıyor. Jinbe gibi 400 milyondan daha fazlas ödülü olan bir schibukai bile ‘’ Katakuri çok güçlü, ödülü 1 milyar ‘’ diyor ve bunu vurguluyor. Mangaka burada karakterin güç seviyesi hakkında bilgi sahibi olmamız için karakterlere birkaç kere tekrarlattı . Sonrasında Luffy Katakuri’yi yendiğinde ödülü onu geçti 1.5 milyar oldu. Tabiki 1.5 milyar gerçek değeri değil ama 1.2 milyar gerçek değeri olabilir. 1 milyar 200 milyon şuanki Luffy’nin güçle alakalı kısmı, belkide 1 milyarı. Ama geri kalan 300 milyonu ya da 500 milyonu Big Mom’ın adasına girip olay çıkartıp kaçmasıyla alakalı. Potansiyel artısıyla beraber gene olması gerekenden fazla ödülü aldı. Ama dediğim gibi hakettiği ödül en azından 1 milyar ediyor zaten bırakında 500’ü ana karakter pohpohlanması olsun. Bu aynı 2 yıl önceki Luffy’nin 400 değilde maximum 200 milyon etmesi gibi.

Konumun özü ödüller karakterlerin gücü hakkında bilgi vermesi. Yani yüksek ödüllü birisi düşük ödüllü birisini yenemeyebilir ama genel olarak güçleri hakkında bir fikir veriyor. 200 milyonluk adamın 400 milyonluk adamı yenemeyeceği kesin olması gibi. Ya da 50 milyonluk adamın 100 milyonluk adamı yenemeyecek olması gibi. Ama 300 milyon ödüllü bir adam 330 milyon ödüllü bir adamı yenebiliyor. Tabi bu demek değildirki ödüller gücü oluşturmuyor. Burada aslen çıkan sonuç 300 milyonluk adam ( Bege olacak o ) aslında 300 milyon değerinde değil daha yüksek bir ödülü hakettiği anlamına geliyor.

Bege, Pekoms’tan daha düşük ödüllü ama son jenerasyondan ve fazla aktif olmamasına yorumluyorum ben bunu. Bege aslında 300 değilde belkide 400 milyonluk bir adam, Pekoms ise yıllardır yeni dünyada muhtemelen aktif bir korsan bu yüzden Bege’den 30 milyon daha fazla ödülü var.

Sonuç olarak ben ödüllerin gücü yansıttığını , bir fikir verdiğini ama fazla aktif olmazsan hakettiğinden daha az ödül alacağını, haddinden fazla aktif olursanda potansiyel tehlike olarak görülüp daha fazla ödül aldığı kanısındayım.