Karanlık Kitaplık Dizisinden Okuduğunuz (1 ve 62. Kitaplar) Kitaplar ve En Çok Beğendiğiniz Üç Kitap Hangileri?

blog-banner-karanlik-kitaplik-1614252837

Forum olarak galiba en “sıkı” takip ettiğimiz iki seriden birisi İthaki BKK diğeri de İthaki yayınları Karanlık Kitaplık dizisi.

İthaki Yayınlarının, korku, gerilim ve kara fantezi türündeki eserleri yayımladığı “Karanlık Kitaplık” serisi bu başlığı açarken son çıkan “Şeytan Çıkaran” kitabıyla 62. kitaba ulaştı.

Seriden okuduğumuz kitapları işaretlerken ayrıca yorum olarak da okuduğumuz kitaplar arasında en çok beğendiğimiz üç kitabı yorum olarak ekleyelim.

• Uğursuz Bir Şey Geliyor Bu Yana (Ray Bradbury)
  • Uykulu Kuytu Söylencesi (Washington Irving)
  • Melezler (Stephen Graham Jones)
  • Dracula (Bram Stoker)
  • Yüce Tanrı Pan (Arthur Machen)
  • Nantucketlı Arthur Gordon Pym’in Öyküsü (Edgar Allan Poe)
  • Deliliğin Dağlarında (H.P. Lovecraft)
  • Cthulhu’nun Çağrısı (H.P. Lovecraft)
  • Yürek Burgusu (Henry James)
  • İtfaiyeci (Joe Hill)
  • Dokudünya (Clive Barker)
  • Mathilda (Mary Shelley)
  • Yasa Kitabı ve Yalanlar Kitabı (Aleister Crowley)
  • Üç Sahtekar (Arthur Machen)
  • Dr. Jekyll ile Bay Hyde (Robert Louis Stevenson)
  • Vampir (John William Polidori)
  • Şeytan (Joe Hill)
  • Hareket İblisi (Stefan Grabinski)
  • Golem (Gustav Meyrink)
  • Cehennemlik Yürek (Clive Barker)
  • Carmilla (J. Sheridan Le Fanu)
  • Sonbahar Ülkesi (Ray Bradbury)
  • Sarı Duvar Kağıdı (Charlotte Perkins Gilman)
  • Cadılar Bayramı Ağacı (Ray Bradbury)
  • Tekinsiz Öyküler (Arthur Conan Doyle)
  • Kara Örümcek (Jeremias Gotthelf)
  • Karanlıkta Fısıldayan (H.P. Lovecraft)
  • Innsmouthun Üzerindeki Gölge (H. P. Lovecraft)
  • Körler Ülkesi ve Diğer Karanlık Öyküler (H. G. Wells)
  • Karanlık Yazılar (Mary Shelley)
  • Hayalet Öyküler (M. R. James)
  • Kumadam (E. T. A. Hoffmann)
  • Cehennem Evi (Richard Matheson)
  • Tuhaf Hava (Joe Hill)
  • Viy (Nikolay Gogol)
  • Sapık (Robert Bloch)
  • Boynuzlar (Joe Hill)
  • Tut Ki Bir Rüya Gördün (Charles Beaumont)
  • Dünya Savaşı Z (Max Brooks)
  • Operadaki Hayalet (Gaston Leroux)
  • Halka (Koci Suzuki)
  • Cehennem Atlası - Cehennemin Sınırından Altı Öykü (Nathan Ballingrud)
  • Paris’te Bir Kurtadam (Guy Endore)
  • Lanetli Otel (Wilkie Collins)
  • Topraktan Dönenler (Ray Bradbury)
  • Karanlıkta Anlatılacak Korkunç Öyküler - Korkunç Öyküler 1 (Alvin Schwartz)
  • Karanlıkta Anlatılacak Bambaşka Korkunç Öyküler - Korkunç Öyküler 2 (Alvin Schwartz)
  • Tüylerinizi Ürpertecek Yepyeni Öyküler - Korkunç Öyküler 3 (Alvin Schwartz)
  • Maymun Pençesi ve Diğer Öyküler (W. W. Jacobs)
  • Bir Oğlanın Yaşamı (Robert McCammon)
  • Söğütler (Algernon Blackwood)
  • Diğer Taraf (Alfred Kubin)
  • Yabancılarla Bir Yaz (Taiçi Yamada)
  • Avucumda Soğuk Elin (Robert Aickman)
  • Otranto Şatosu (Horace Walpole)
  • Vathek (William Beckford)
  • Sınırdaki Ev (William Hope Hodgson)
  • Kara Hasat (Norman Partridge)
  • Walpurgis Gecesi (Gustav Meyrink)
  • Yeşil Surat (Gustav Meyrink)
  • Buzun ve Tuzun Rotası (José Luis Zárate)
  • Şeytan Çıkaran (William Peter Blatty)

0 oylayan

Farklı bir baskıdan okuduğunuz kitaplar varsa işaretleyebilirsiniz. Dilerseniz en çok beğendiğiniz üç kitabı yorum olarak yazarken, kitaplar hakkında 1-2 cümle ile bilgi verebilirsiniz.

Çok fazla kitap aldım bu seriden ama henüz okumaya başlamadım. 15 kitap beni bekliyor ve sadece Yüce Tanrı Pan’ı okudum. Pek de beğenmedim açıkcası. Sanırım bana hitap etmedi.

2 Beğeni

Beğendiğim üç kitabı yazmadan önce diziden okuduğum kitaplar arasında ben bunu neden okudum dediğim, beğenmediğim dört kitap oldu.:slight_smile:

• Karanlıkta Anlatılacak Korkunç Öyküler - Korkunç Öyküler 1
  • Karanlıkta Anlatılacak Bambaşka Korkunç Öyküler - Korkunç Öyküler 2
  • Tüylerinizi Ürpertecek Yepyeni Öyküler - Korkunç Öyküler 3
  • Yasalar Kitabı

Kendi soruma cevap verirken üç kitabı zor seçtim. :slight_smile: Aklıma ilk gelen kitaplar arasından şunları seçtim ama dün veya yarın seçsem belki bu üç kitap değişebilirdi.

Tuhaf Hava - Joe Hill
Kitapta olan öyküler özellikle 2. ve 4. öykü Joe Hill’in diğer okuduğum Şeytan ve İtfaiyeci romanlarından daha iyi hikayelerdi.
Sapık - Robert Bloch
ve üçüncü kitap olarak da Arthur Machen - Üç Sahtekar kitabı seriden en çok beğendiğim üç kitap diyebilirim.

5 Beğeni

Okuduklarım içinden en sevdiğim üç kitap Maymun Pençesi ve Diğer Öyküler, Tut ki Bir Rüya Gördün ve Sınırdaki Ev oldu.

Bunların dışında Cehennemlik Yürek, Tuhaf Hava ve Cehennem Atlası da oldukça iyiydi.

Şu an okumakta olduğum Paris’te Bir Kurtadam da en sevdiklerim arasına girecek gibi gözüküyor.

3 Beğeni

Ben de benlik olmadığı düşüncesindeyim, çok beğendiğim kitaplardan değil Yüce Tanrı Pan. Golem ve Viy’i de bir - iki kez okumaya başlayıp devam edememiştim.

1 Beğeni

Seçmek zor oldu benim için. Çoğu kitap hoşuma gitmişti.
1-Deliliğin Dağlarında
2-Cehennem Evi
3-Bir Oğlanın Yaşamı

Cehennem Atlası, Kara Hasat ve Karanlıkta Anlatılacak kitapları hoşuma gitmemişti. Bunlar dışında Walpurgis Gecesi ve Yeşil Surat kitaplarını yarıda bıraktım. Sanırım Gustav Meyrink bana hitap eden bir yazar değil. Şeytan Çıkaran kitabını da okumak için sabırsızlanıyorum. :grin:

1 Beğeni

Oooo bir anket daha, alırım bir dal.

Seriden 17 kitap okumuşum. Poe ve Lovecraft kitaplarını İletişim ve Alfa baskılarından okudum. İlk 3’e bu iki yazarın kitaplarını yazardım ama başka kitapları yazayım. Sınırdaki Ev ile Vathek’i de başka yayınevlerinden okudum, ilk 5 olsa 4 ve 5’e yazardım ikisini. Neyse ilk 3’e gelecek olursak aşağıdaki kitapları severek okudum.

Öykü kitapları içinde:

1. Tuhaf Hava, ilk öykü hariç çok keyifliydi diğer 3 öykü.
  2. Tut ki Bir Rüya Gördün, bitmesin diye ara ara okuyorum öyküleri. Son 2 öyküm kaldı ama bekletiyorum.
  3. Sonbahar Ülkesi, Bradbury’i sevmeme neden olan kitap diyebilirim. Favorim kitaba ismini veren öyküdür.

Romanlar içinde:

1. Bir Oğlanın Yaşamı, başlığına yorum yapmıştım. Kısaca King ve Bradbury severler kaçırmasın. Büyüme öyküsü okumak isteyenler de kaçırmasın.

Yarıda bıraktığım tek kitap İtfaiyeci’dir. Sebebi aşırı King çakması gibi gelmesidir kitabın. Zorla bitirdiğim kitap ise Dokudünya’dır.

2 Beğeni

Lovecraft’ ın Karanlıkta Fısıldayan, Innsmouth Üzerindeki Gölge, Cthulhu’ nun Çağrısı ve Deliliğin Dağlarında’ yı tek kitap olarak sayıyorum ve ilk sıraya yerleştiriyorum. Onun dışında Cehennemlik Yürek ve Söğütler iki ve üçüncü sırada. Dr. Jekyll ile Bay Hyde, Yüce Tanrı Pan, Carmilla, Halka, Kumadam, Nantucketlı Arthur Gordon Pym’in Öyküsü, Golem diğer okuduklarım.

1 Beğeni

Sapık benim sadece bu seri özelinde değil, genel olarak okuduğum en iyi kitaplardan birisi. Yine üç sahtekar bu seriden en beğendiğim kitap oldu. Diğerleri benim için aşağı yukarı aynı seviyelerde.

1 Beğeni

En az “Sapık” kadar güzel iki kitabı da İthaki Modern seriden yayınladı.

• Düş Yakamdan Şeytan
    ve özellikle
  • Tanrı’nın Bir Kulu

Okumadıysanız, bir ara fırsat bulursanız okumanızı öneririm.

3 Beğeni

Teşekkür ederim. İki kitabı da okudum ve çok başarılı kitaplar. Özellikle Cormac McCarthy’nin yazım tarzını çok beğeniyorum. Umarım daha fazla kitabı çıkar ilerleyen zamanda.

2 Beğeni

Cormac’ten bu sene içinde bir kitap gelecekmiş. Hala çeviri aşamasında olsa da bu sene en az bir kitabının gelmesi kesin gibi. Tanrı’nın Bir Kulu romanına bayılmıştım.

2 Beğeni

62 kitabın 52’si kütüphanemde mevcut. Toplamayı bıraktım seriyi - ara vermiş de olabilirim :confused:
Sadece 9 kitap okumuşum. Sapık ve Cehennemlik Yürek beğendiklerim. 3. sırayı alır diyebileceğim çıkmadı kalan 7 kitaptan.

Tam aradığım başlık. Bütün seriyi toplamak yerine beğenilere göre liste oluşturup alıyorum. Forumun zevkine güveniyorum. Devam…

O halde ben de en sevdiğim 3 taneyi söyleyeyim.

1- Nantucketlı Arthur Gordon Pym’in Öyküsü
2- Bir Oğlanın Yaşamı
3- Üç Sahtekar

2 Beğeni