Karanlık Kitaplık Serisi (İthaki Yayınları)

2 kitapta bir Bradbury çıkıyor :slight_smile:

Kapağını değiştirip seriye ekleyecekleri Bradbury kalmış olmalı :slight_smile:

1 Beğeni

Eve Dönüş, Güneşin Altın Elmaları, Karahindiba Şarabı ve Şimdi ve Daima isimli kitapları kaldı işte…

4 Beğeni

Fahrenayt’tan dolayı mı böyle bu yoksa başka çevirmenden başka kitaplarına bakma imkanın oldu mu?

Güneşin Altın Elmaları’da kesin Modern Seriden çıkar.

1 Beğeni

Belki de hata bendedir. İlk bu kitabından başlamaya çabaladım okumaya. Sonra sonbaharlı bir şey daha vardı sanki onu da götüremedim. Sanırım birçoklarının Terry Pratchett’te çektiği yadırgamayı ben de Bradbury’de çekiyorum. Gitmiyor…

1 Beğeni

Bence nasıl ki Asimov kitaplığı var, Ray Bradbury kitaplığı da olmalıydı. Sınıflandırılamayan bir yazar sonuçta. Seneye de bunun manasıyla cadılar bayramında tekrar basarlar bu kitabı artık. :sweat_smile:

1 Beğeni

Sanmıyorum. Cep boy kitapları zaten kitaplık tadındaydı.

1 Beğeni

Fahrenayt çevirisi darlamış olabilir diye düşündüm ondan sordum. Cidden hem ilk versiyonu hem sonradan dost körpe’nin çevirisi eserin hakkını vermiyor. Burda hemen taşlamasınlar beni de :sweat_smile: Belki bu kitaplıktaki kitapları farklıdır bilmiyorum.

1 Beğeni

Eserin hakkını veriyor mu, vermiyor mu bilmiyorum ama yazarın tarzı bana uymuyor. Çok nadir yarım bırakırım kitapları ama Bradbury ile bir türlü anlaşamadık. Belki o tecrübeye veya algıya erişememişimdir. Bundan beş sene sonra tekrar denerim.

2 Beğeni

Bradbury’nin tarzı kesinlikle herkese hitap etmiyor. Ben bugüne kadar okuduğum her öyküsünü sevmişimdir. Cadılar Bayramı Ağacı kitabı diğer öykülerine göre biraz daha sıkıcı gelebilir. Uçsuz bucaksız bir hayalgücü var Ray’in. Bunu da betimlemeleriyle çok iyi gösteriyor. Fakat bu da çoğu okuyucuyu yoruyor. Eğer Bradbury okumaya başlayacaksanız Yakma Zevki ile ya da Resimli Adam kitabıyla başlayın.

6 Beğeni

Karahindiba Şarabı’nı basarlar umarım. Merak ettiğim bir kitap ve yine saçma sapan fiyatlar çıkıyor karşıma. İthaki öncülüğünde sahaflara karşı kin beslemeye başladım artık.

5 Beğeni

Bu seride Joe Hill kitapları olması sevindiriyor beni ve bir süre Bradbury görmeyiz umarım.

1 Beğeni

130 tl az olmamış mı sence de? Yani baktım ya 1 ya da 2 tane var. Hatta belki ikisi de aynı kişi. Bu kadar nadir bir kitabın 600 tl olmasını beklerdim. Ucuza koymuşlar, peh… :slightly_frowning_face:

1 Beğeni

Hocam biz zaman çarkı hayranıyız, okuduysanız ne demek istediğimi anlamışsınızdır. Jordan betimlemenin tanrısı olabilir. Hayır, tamamen şahsi fikrim, Bradbury’ninki betimle değil. Bir insan tek bir sayfada 9 tane “gibi” kullanarak betimleme yapar mı? Sevene saygım sonsuz tabi. Ancak Asimov ile Bradbury isimleri yanyana geçince beni bir gülme alıyor.

6 Beğeni

Orijinali de öyle mi dersin? Yoksa çeviri mi o şekilde?

2 Beğeni

Bakmıştım ama sonucu hatırlamıyorum. Sınırlı ingilizcemle söz sanatı karşılaştırması yapabilir miyim bilmiyorum ancak çeviriyle alakalı bir durum olduğunu sanmıyorum çünkü adam bir şeyi bir şeye benzetmeden tek bir cümle kuramıyor. Kimseyi yargılamıyorum ama ben sevmiyorum bana göre gibisiz cümle kuramamak kötü bir edebiyat yani ingilizcesine bile baksak şu cümleler ne kadar farklı olabilir ki: (işin kötüsü tamamı böyle insan okurken fenalık geçiriyor)

7 Beğeni

Lütfen bunun Mars Yıllıkları’ndan olmadığını söyle :cold_sweat:Hamamböceği görmüş gibi korktum şuan.

2 Beğeni

"Yüzyılın en iyi bilimkurgu öyküleri"nden bu.

2 Beğeni

Beni yalnız bırakmadığın için teşekkür ederim. :hugs: Domates falan atarlarsa artık ikimize de atacaklar. Sağlamlardan kırmızı gelincik tarlası gibi bir sos yapar makarnayla yeriz. @Kitsune de bize yardım eder. Her şeyi ben yapacak değilim. Yaşlıyım ben!

Şaka bir yana yorucu bir edebiyat tarzı gerçekten. Çok fazla benzetme var. Belki de göz tırmalayan asıl benzetmek için kullandığı terimlerdir çünkü Diskdünya’da var böyle ama aynı hissettirmiyor. Tabii mizaç farkı da var.

“Küçük Tanrılar Günü’nün şafağı çılbır tenceresinde beceriksizce kırılmış yumurta gibi söktü.”

3 Beğeni

Sayfalarda Mars’tan bahsedince kesin MY’den diye düşünmüştüm. Rahatladım ve bir öyküyle söylenmez tabii ama o kitabı uzun süre okuyamayacağıma bir miktar sevindim :sweat_smile:

1 Beğeni