Karanlık Uzay Operası "Yıldız Lejyonları" Raflardaki Yerini Alıyor

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/karanlik-uzay-operasi-yildiz-lejyonlari-raflardaki-yerini-aliyor/

İrkiltici ve tekinsiz bir uzay operasına ne dersiniz? (DEVAMI…)

1 Beğeni

Bunun gibi Hugo- Locus ödülü almış ve ithaki yapda pegasus hariç başka yayınevlerinden çıkmış kitaplar varmı ? Varsa söyleyin liste yazayım . Tüm çıkan kitapları kayıt altına almak artık zorlanmaya başladı .

Bu roman Hugo almadı. 2017’nin kazananı N. K. Jemisin’in The Obelisk Gate. Haber Linki

Asıl yayıncısı Saga Press kitabın kapağında 2017 Hugo Ödüllü ibaresi kullanmış. Eksik Parça yayınları da buna istinaden ödül aldığını belirtmiş. Daha sonra yerli yayıncımız bu ibarenin gerçeği yansıtmadığı öğrenip kapaktan çıkartmış. Yani kitap piyasa çıkınca, bu haberde kullanılan kapak görselindeki gibi ödüllü ibaresiyle yayınlanmayacak. Bu haber elimize yeni ulaştığı ve yeni kapak görselini bilmediğimiz için haber görselinde değişiklik yapamadık.

Bu arada roman Hugo’suz olabilir ama ödülsüz sayılmaz. Goodreads Seçimi Ödülü var. Düzeltme: Adaylığı varmış. Yanlış okumuşum.

Yazarımızın da Hugo ödülüne layık görülmüşlüğü var. 2013 tarihinden Best Related Work ve Best Fan Writer Hugo kazanmış.

1 Beğeni

Saga Press’in hangi kapağında 2017 Hugo ödülü ibaresi var, ben göremedim. Sadece Hugo Ödüllü Yazar yazıyor ki Saga Press gibi saygın bir alt marka böyle acemice bir hata yapmaz.

Ek olarak Goodreads Seçimi Ödülü adaylığı var, ödülü değil. Bilimkurguda 2017 Goodreads Seçimi Ödülü’nü Artemis almıştı.

Aslında durum birazcık kapak tasarımıyla alakalı bir karışıklık. Yazarın adının altında Hugo Ödüllü yazınca, sanki ödülü o roman için almış gibi bir algı oluşuyor.

Ama evet, Goodreads ödülünü ben de yanlış okumuşum :sweat: Orayı düzeltmem gerek.

Ben onu bunu bilmem ithaki çıkarmadıgı sürece bilimkurguyu başka yayınevinden almak çok riskli bir seçim olur.

Bilemedim. Bunun sonu tekelleşmeye gidebilir ve onun sonunda da ne okurun ne de yayıncının yüzü güler.

1 Beğeni

Bu kitabın ayrıntılı incelemesini spoiler yemeden okuyup alabilirim zira konusunu ve goodreads yorumlarını beğendim. (Evet incelemeleri hızlı oto sansür yaparak spoiler yemeden okuyabiliyorum :smiley: )

Delidolu, Metis, Yordam gibi yayınevleri bence gayet başarılı. Ayrıca yayınevi ayırt etmek de yanlış zaten. Ben şahsen çevirmenine bakıyorum sonra o çevirmenin diğer kitaplarına. Varsa iç sayfalarından ilk onu açıp redaksiyon, yayına hazırlayan bakıyorum. Forum yorumları, rıhtım incelemeleri, goodreads yorumları, annesinin kızlık soya… Neyse, mesela Adalet bol ödüllü, İthaki kitabı ama redaksiyonu yoktu: Yayınevini standart olarak belirlemek her koşulda iyi bir seçim değil.

5 Beğeni

Yurtdışında standarttır bu. Bir başarısı varsa yazarın, her zaman hemen altına ya da üzerine iliştirilir. New York Times Bestseller, Hugo Award Winner vs. gibi. Haliyle hiçbir zaman spesifik bir esere işaret etmez, yazarı niteler bunlar.

Ha işte, bizde böyle bir standart olmadığı için ve ben de bilmediğimden ödülü o romana yoruyorum. Yayınevi de ilk kapak tasarımında o yoruma göre kitabı ödüllü sayıp, Hugo Ödüllü Roman ibaresi yerleştirmişti. Sonra durumun aslının bahsettiğiniz biçimde olduğunu fark edip Hugo Ödüllü Yazar olarak değiştirdiler.