Katılabileceğimiz Öykü Yarışmaları var mı?

@Grey_Angel sen harika bir insansın bunu bil. Birkaç dengesizin sözleri beni asla yazmaktan daha doğrusu yazma isteğinden mahrum bırakamaz, seckiye yazmadığım kendi kendime ve başka platformlarda yazmaya çalıştığım gerçeğini değiştirmez. Seckiye yazmama sebebini de anlamışsındır sanırım :smiley:

Arkadaşlar, heyecanla başlıktaki konuya dönmenizi bekliyorum :slight_smile: Yarışmalarla bilgilendiren bizi.

Hayyyydi artık konu amacına hizmet etsin.

Şurada kalmışız en son. Yok mu artıran?

Not: Büyük yarışmalara zerre inanmıyorum. 2013’te TUDEM’in yarışmasını kendilerinden daha önce 5 kitap çıkarmış yazarın kazanması gibi komedi şeyler var. Mahlasla falan katılmak da inandırıcı değil.

Türkiye Bilişim Derneği’nin de kazananları benzer isimler oluyor. Sıralamaları değişiyor.

Bunu da tartışabiliriz bence bu başlıkta :thinking:

Not 2: Basılı kitabı olan yazarların, basılı roman/ basılı öykü kitabı yarışması olmadığı sürece, yarışmalara katılmalarını etik bulmuyorum. Amaç oradaki para ödülü gibi görünüyor. Amatör insanların önleri tıkanıyor. Bir üstte dediğim gibi, mahlas olayları da bana yalan geliyor.

8 Beğeni

Belediyelerin düzenlediği öykü yarışmaları da oluyor. Özellikle İstanbul’daki semtlerin yarışmalarında verilen mansiyon ödülünün bile 1-2 bin TL olduğunu görüyorum. Fakat bu yarışmalardaki jürilere baktığımda pek de güvenesim gelmiyor. Çünkü jüriler hep belli bir kesimden oluyor.

3 Beğeni

Üsküdar’ınki geldi aklıma :smiley: Dini temada yazılmayan öyküler asla dereceye giremiyordu.

Başka semtler için de farklı parametreler geçerlidir muhtemelen.

2 Beğeni

Uzun uzun yorumlar yapılmış, hiç lafı uzatmadan fikrimi beyan edeyim.

Görünmüyor.

Yanlış açılan bir başlık ve nezih ortamın bir anda bozulması…Güzelmiş… Amma kırılganmış bu nezih ortam söylediğinize göre…

3 Beğeni

Şöyle güzel bir yarışma var. :krs:

BORNOVA BELEDİYESİ
7. HOMEROS KISA ÖYKÜ YARIŞMASI

Yarışmanın Amacı:

Bornova Belediyesinin geçen altı yıl içinde olduğu gibi, Türk Edebiyatına özellikle Kısa Öykü konusunda yeni eserler kazandırmaya yönelik çalışmasıdır.

Yarışmanın Konusu:

Adaylar konu seçiminde serbesttir.

Genel Katılım Şartları:

• Yarışmaya 18 yaşından büyük tüm TC vatandaşları katılabilir.

• Yarışmaya Bornova Belediyesi çalışanları, seçici kurul üyeleri ve birinci derece yakınları katılamazlar.

• Katılan eserin daha önce basılmamış ve herhangi bir yarışmadan ödül almamış olması gerekmektedir.

• Her yazar ancak bir (1) eserle yarışmaya katılabilir.

• Yarışmaya katılan eserler en fazla beş (5) sayfa A4 uzunluğunda olmalıdır. Eserler, Times New Roman yazı stilinde, 12 punto, 1,5 satır aralığı ve Normal kenar boşlukları (her yön 2,5 cm) ile yazılmalıdır.

• Eserlerde mutlaka bir başlık olup, herhangi bir kapak ve görsel olmamalıdır.

• Yarışmacılar eserlerinin SAĞ ÜST köşesine 5 (beş) harften oluşan bir RUMUZ yazıp, kesinlikle gerçek ad ve soyadlarını belirtmeyeceklerdir.

• Yarışmacılar, AYRI bir sayfaya kendi ÖZGEÇMİŞLERİNİ, ADRES ve İLETİŞİM TELEFONLARINI, “Yarışmanın tüm şartlarını kabul ediyorum” yazarak imzalayacaklardır.

• Son olarak, yarışmacılar, eserlerini beş (5) kopya halinde çoğalttıktan sonra, özgeçmişlerinin de yer aldığı sayfayı bir zarfa koyarak;

• “Bornova Belediyesi Atatürk Kitaplığı
    Fevzi Çakmak Cad. No: 32/A K: 2
    Bornova / İZMİR adresine KARGO ile göndereceklerdir.

• Posta ya da kargoda meydana gelen gecikme, hasar ve kayıplardan düzenleyici kurum sorumlu tutulamaz.

• İNTERNET yoluyla ya da ELDEN yapılan teslimatlar KABUL EDİLMEYECEKTİR!

• Yarışmada ödül alan ve yayınlanmaya değer bulunan eserler kurum tarafından hazırlanacak broşür, web sayfası, kitap ve dergilerde tanıtım amaçlı olarak kullanılabilir.

• Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır.

• Yarışma sonunda şartnameye uymayan eserin tespiti halinde derecesi ve ödülü geri alınır, yerine başka bir eser konmaz, derece ve ödül boş bırakılır.

• Katılımcı, ödül alan ya da yayınlanmaya değer bulunan eserinin Bornova Belediyesi tarafından kullanılmasına süresiz olarak kullanım hakkını verdiğini peşinen kabul eder. Buna bağlı olarak gerek Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, gerekse diğer ilgili mevzuat gereğince yarışmaya gönderdiği eserinin çoğaltma, işlenme, yayma, temsil, umuma iletim, faydalanma ve bunun gibi umuma arzla ilgili bilumum haklarını, Bornova Belediyesi’ne verdiğini kabul eder.

• Bu şekilde kullanılan eserler için eser sahibi sonradan verdiği lisansı kesinlikle geri almayacağını ve eserin yukarıdaki şekilde kullanılmasını men etmeyeceğini ya da bu lisans için kendisine verilen ödülden başka herhangi bir telif hakkı ya da maddi manevi talepte bulunmayacağını, gayri kabili rücu kabul, beyan ve taahhüt eder. Bornova Belediyesi, eserler için katılımcının yukarıda verdiği lisans karşılığında telif hakkı bedeli ödemeyecektir.

• Kazanamayan eserler iade edilmeyecektir.

• Yukarıda yazılı maddelerden herhangi bir tanesinin eksikliği halinde, eser yarışma dışı bırakılır.

Yarışma Takvimi

Yarışmanın Başlangıç Tarihi: 9 Nisan 2018

Son Katılım Tarihi: 8 Haziran 2018 (en geç saat 17.30’ye kadar)

Bu tarih ve saatten sonra gönderilen eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Ön Eleme Tarihleri: 11 Haziran-14 Haziran 2018

Jüri Değerlendirme Tarihleri: 18 Haziran-14 Eylül 2018

Ödül töreni ve Sonuçların Açıklanması: Belediyemizce daha sonra duyurulacaktır.

Ödüller

• Birinciye 5,000 TL
  • İkinciye 3,000 TL
  • Üçüncüye 2,000 TL

Yarışma seçici kurulu eğer gerekli görürse 1,000 TL ödemeli “Yarışma Seçici Kurul Özel Ödülü” verebilir. Herhangi bir sıralamadaki ödüle değer bir eser bulamazsa yerine başka bir eser seçmez.

Yarışmacılara ödenecek ödüller, en geç yarışma sonuçları ilanını izleyen 30 iş günü içinde, yarışmacılara 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 29. Maddesine göre net olarak ödenir.

Yarışma sonuçları düzenlenecek Ödül Törenin ardından www.bornova.bel.tr adresinde ilan edilir.

Yarışma Seçici Kurulu
Şengül Kıran
Bahri Karaduman
Halim Yazıcı
Yıldız İlhan
Murat Şahin

Yarışma şartnamesine uygun olmayan eserlerin Yarışma Sekretaryası tarafından elenmesinden sonra Yarışma Seçici Kurulu eserleri tek tek okuyacak, 14 Eylül 2018 tarihinde bir araya gelecekleri toplantıda toplu değerlendirmelerini yaparak, ödül alan ve yayınlanmaya değer bulunan eserleri Yarışma Sekreterliğine imzalı bir kağıtla teslim edeceklerdir.

Ödül kazanan ve yayımlanmaya değer bulunan öykü sahiplerine yarışma sekretaryası tarafından ödül töreninden önce iletişim bilgileri aracılığıyla bilgilendirme yapılacaktır.

Yarışma Sekretaryası

Adı Soyadı: Beste Eşki – Lütfiye Güler
Telefon No: 0 232 999 29 29 / 4963 - 4964
Adres: Bornova Belediyesi Atatürk Kitaplığı, Fevzi Çakmak Cad. No.32/A Bornova / İZMİR
Web Adresi: www.bornova.bel.tr
E-Posta Adresi: kultur@bornova.bel.tr

5 Beğeni

Şurada birkaç yarışma var. Ama bir kısmının katılım tarihi çoktan geçmiş:

Yakından takip etmek gerek.

6 Beğeni

Onu çok iyi anladım , sorun etme . Umarım ki , gelecek hayatında da böyle şeylerle karşılaşmazsın , Hadi ben kaçtım , sen de kendine iyi bak :heart:

1 Beğeni

Öncelikle, yazacaklarım reklam yapmak olarak anlaşılmasın.
Facebook’taki “Yerli Bilimkurgu Yükseliyor” grubun yöneticilerindenim ve belirli aralıklarla yaptığımız bilimkurgu öykü yarışmalarımız var. Yarışmaların konusu bir ankete göre belirleniyor ve en çok oyu alan konu , yarışma öykülerinin konusu oluyor. Yarışma birincisine bir adet yerli bilimkurgu kitabı hediye ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde beşincisini düzenledik. Tek sınırlama 1000 kelimeyi geçmemesi gerekiyor.
Ayrıca aylık olarak çıkardığımız “Yerli Bilimkurgu Yükseliyor” isimli bir e-dergimiz mevcut. En son Mayıs 2018 tarihli 13. sayımız çıktı.

9 Beğeni

Bir şey sormak istiyorum. Konunun önceden belirlenmesi yazar için bir sınırlama değil mi? Sadece bilimkurgu için demiyorum, herhangi bir öykü yarışmasında da konunun önceden belirlenmesi bana doğru gelmiyor. Ismarlama yazı yazılmaz, diye düşünüyorum.

Fikirlerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler. :baris:

İlginiz için teşekkürler.
Konunun önceden belirlenmesi yazar açısından bir sınırlama gibi gözüksede, bu durum aslında yazarın farklı alt türler karşısında kendini geliştirmesini sağlar. Bilimkurgunun kendi içinde birçok alt başlığa ayrıldığında hemfikiriz. Işınlanma, zaman yolculuğu, ölümsüzlük, robotlar, galaksiler arası yolculuk, distopik gelecek tasvirleri, uzaylı uygarlıklar vs…
Düzenlediğimiz yarışma açısından konuya yaklaşırsam, bir çok alt başlığa ait öykülerin değerlendirmesi sırasında sıkıntı ortaya çıkacaktır. Ben şahsen “katı bilimkurgu ve space opera” türlerini daha çok severim ve değerlendirme aşamasında önceliğim bu türlerde yazılmış öyküler olacaktır. Bir başkası farklı toplum modelleriyle ilgili olan bir öyküyü beğenebilir. Yarışma konusu serbest olursa seçim zorlaşır.
Diğer türlü ise önceden belirlenmiş bir konuyla ilgili öyküleri değerlendirmemiz kolaylaşacaktır.

Soru bana sorulmadı ama müsadenizle düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Ismarlama yazı olmayacağını düşünüyorum. Zira önceden belirlenmiş konu hem yazarın çok önceleri yazdığı bir öykü yerine yeni bir öykü yazmasına teşvik ediyor hem de yarışmayı sınırlandırarak yazarı zorluyor. Zorlanmanın ise geliştirici yönü olduğuna inanıyorum.

Bazense yazarı “Ne hakkında yazsam ki,” diye dolambaçlı düşüncelerden kurtarıyor.

Dolayısıyla öykü yarışmalarında önceden konu belirlenmesi, belirli uzunlukta olması gibi gibi kuralların yer alması “yarışma” tanımını daha da ön plana çıkardığını düşünüyorum.

Saygılar, :krs:

2 Beğeni

@sunbae, öncelikle çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim. Bir iki sorum vardı. Kaçırdım mı? Bilemiyorum.

Yeni öykü yarışması ne zaman yapılacak?
Ya da yeni konu belirleme ne zaman yapılacak?

Bu konularda da bilgi verirseniz; katılmak isteyenler o tarihlerde takip edip kaçırma olasılıklarını en aza indirmiş olurlar diye düşünüyorum. :krs:

Yeni öykü yarışması temmuz ayı gibi olabilir. Konu belirleme anketi ise daha önce facebook grubunda düzenleniyor. Gruba üye olursanız geçmiş yarışmalarla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz ve duyurularımızdan anında haberdar olabilirsiniz.
Bu arada sadece yarışma için değil, dergide yayınlanması için bilimkurgu ile ilgili olan çalışmalarınızı da bekleriz. Şimdiden başarılar.

2 Beğeni

Yarışmalar insana yazma şevki verse de faydalı ve verimli olduklarını düşünmüyorum ben. Bence yararlı yarışma ilk üçü belirlemek yerine ilk on hikayeyi seçmeli. Son beş hikaye çok yakındı zor seçtik, denince ben biraz ayar oluyorum. Ayrıca ön elemeden geçmiş, jüriye giden hikayelerin çok kısa açıklamalarla neden beğenilmediğini -belki her jüri üyesinden birer cümleyle- yazara geri bildirim yapması gerekiyor, tabii bunlar hep ‘bence’. Benim kafamda hep ya altıncı olduysam, ön elemeyi geçmiş miyimdir, acaba neyini sevmediler gibi sorular oluyor yarışmalara katılınca.

Bir de teknoloji çağında hala 5 nüsha, kişisel bilgiler falan zarfla gönder muhabbeti bana zahmetli geliyor. O zarfın ulaşıp ulaşmadığını anlamak için verilen çabayı gönderenler bilir, en azından benim çabalamam gerekmişti. At bir e-posta, gitsin bitsin .

Ben de cevaplamak istedim :slight_smile: Bu konuda en çok ağlayan benim, bir konuya bağlı yazamadığım için çok istesem de, takip de etsem öykü seçkisine katılamadım ama bence konu kısıtlaması yarışmalar için güzel bir etmen. Kendim de sevmediğimden bu kısıtlamayı en azından tema kısıtlaması iyi olabilir, mesela: Uzay operası, tarihi fantazya, steampunk…

3 Beğeni

Buna gerçekten katılıyorum. Yazarı bilimkurgunun alt türleriyle tanıştırabilir ve başka bir yönünü keşfetmesini sağlayabilir. Öncesinden daha da iyi olabilir belki de, kim bilir. Bilimkurgu konusunda bu fikre katılıyorum. Umarım ben de bir gün katılırım yarışmanıza. En azından zihnimde birkaç şeyi yendikten sonra.

Teşekkürler ilginiz için.

Tam ben yazacaktım ki zaten sizin bahsetmiş olduğunuzu gördüm.

Yerli Bilimkurgu Yükseliyor’un 4. Kısa Öykü Yarışması’na katılıp “Zeplin” isimli öykümle birincilik ödülünü kazanmıştım. Öykümü ve yarışmayı forumda başlık açarak paylaşmıştım. Yeri gelmişken öykümü okumak isteyenler için bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyorum:

Öykü yazmayı seven herkese yarışmaya katılmalarını tavsiye ediyorum.

1 Beğeni

Muzaffer İzgü Öykü Yarışması var. Mizah türünde eser üretiyorsanız.

1 Beğeni

Buraya da linki bırakayım. :smile:

5 Beğeni

Bu tweet eli kalem tutan arkadaşlar için

2 Beğeni