Katılabileceğimiz Öykü Yarışmaları var mı?

Yarışmalar insanı yazmaya teşvik ediyor, kendini sınamak istiyor insan. Evet katilabilecegimiz yarışmalar varsa yazarsanız sevinirim .

3 Beğeni

Ben de heyecanla bekliyorum :smiley:

1 Beğeni

Konuya bir katkım olmayacak ama başlığın açılış şekli beni oldukça rahatsız etti. Burası İnci Sözlük değil arkadaşlar, bir edebiyat forumu. Bir şeyler yazarken bunu da göz önünde bulundurmanız hem sizin hem de yazdıklarınızı okuyan diğer insanlar için çok iyi olacak. Forumun ana sayfasına bakan bir kişinin bu başlığı okuyunca ne anlamasını bekliyorsunuz? Daha basit kurallara uymakta zorlanırken öykü yarışmalarını sormak komik görünmüyor mu size de?

5 Beğeni

Neye bu kadar atarlandınız anlayamadım.
“Yangında İlk Kurtarılacaklar” “Youtube Caddesi” yada “Şu anda ne dinliyorsunuz” başlıkları size ekşi sözlük ya da onedio testleri gibi gelmedi de, kayıp rıhtımda yazar olan birisi olarak bu sitede açılmış olan ÖYKÜ YARIŞMALARI başlığımı sizi rahatsız etti? Bu sitede edebiyattan uzak geçmişe dönük en az üç düzine başlık çıkarırım.
Sorunuza gelince…
Bu başlıktan ne anlarım? Ya biri yarışma açtı ya da açılan yarışmalar burada paylaşılacak anlarım…

7 Beğeni

Bu başlığın ilk halinin böyle olmadığını siz de benim gibi biliyorsunuz. Yönetici arkadaşlar sağ olsunlar hızlı bir şekilde düzeltmişler. Başlığın ilk hali “Bildiğiniz ödüllü ve ödülsüz” gibi yarım yamalak bir şeydi. Bu haliyle de gerçekten anlaşılır geliyor mu size?

4 Beğeni

Başlığı gördüğümde bende biraz sinirlendim :smiley: çünkü ben başlığı böyle kuru bir şekilde açmadım, başlık taşınmış ve bu hali almış. öykü yarışmaları var mı? diye konuya girmedim

Ben o halinde dahil olmadım konuya, ama şayet “Bildiğiniz ödüllü ve ödülsüz öykü yarışması var mı” şeklinde olsaydı da rahatsız olmazdım. “Hearthstone’da yeniyim” diye bile başlık var… konu başlıkları bir hayli içten ve giriş cümlesi şeklinde açılıyor zaten… Bence bu hafif olan bir tane olurdu.

2 Beğeni

Gayet anlaşılır bir başlık fakat asıl anlaşılmayan: Türkiye’nin her yerinden bir heves yazan insanları, forumdan soğutma çabanız.
Başka bir Kayıp Rıhtım Yazarı da genç bir yazarı yok etmişti.
Edebiyat sitesi olabilir fakat herkes “Türk Dili ve Edebiyatı” mezunu değil, bu sebeple daha yapıcı olabilirsiniz.

5 Beğeni

Bu arada öykü yarışmasına katılabilmek için üst düzey bir edebiyat bilgisine sahip olmak gerektiğini düşünmüyorum, isteyen herkes katılır, yarışmalar bir nevi insanların kendini geliştirmesi için araçtır kanımca. Bir amaç verir kendini geliştirmek isteyen insanlara. Her neyse bu arada ilk başlığımı da “bildiğiniz öldüllü ve ödülsüz” olarak açmıştım uzun zamandır foruma girmiyorum, sözlükle karıştırdım burayı kusura bakmayın :smiley: her neyse efendim bildiğiniz ödüllü ve ödülsüz yarışmaları yazın, başlıkta da beğenmediğiniz bir şey varsa söyleyin düzeltelim polemiğe gerek yok. Ne demiş rahmetli Süleyman Demirel: “Meseleleri mesele etmezseniz ortada mesele kalmaz” :smiley:

1 Beğeni

Birincisi, konunun ilk başlığı “Arkadaslar bildiğiniz ödüllü ve ödülsüz” idi. Bu kadar. Başka hiçbir şey yazmıyordu. Konuyu açınca mesajın devamını okuyordunuz. O yüzden @zehir hem serzenişinde hem de uyarısında son derece haklı. Muhammed Doğan adlı üyemiz de konuyu açıklamış, özür dilemiş. Daha fazla uzatmayın lütfen.

İkincisi, birisi size her doğruyu gösterişinde Kayıp Rıhtım’da soğuyacaksanız o zaman yanlış yerdesiniz demektir.

Konuya dönersek,

@Muhammeddogan Belirli bir edebiyat bilgisine sahip olmadan ödüllü bir öykü yarışmasına katılırsanız sadece “katılmış” olursunuz :slight_smile: O yarışmadan bir sonuç elde edemezsiniz. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız seçkilere vs yazmanızı ya da kendi kendinize öyküler kaleme almanızı tavsiye ederim.

8 Beğeni

Kime göre yanlış kime göre doğru? Gruplaşmış bir şekilde birbirinizi destekleyerek maalesef sadece kendi yanlışlarınızı maskelemiş oluyorsunuz. Bu üslupla eleştiri yapılmaz.

Soğuduğum için üyeliğimi de silmek istedim fakat öyle bir bölüm yok ne yazık ki, sizden ricam acilen üyeliğimin silinmesidir.

Teşekkür ederim.

1 Beğeni

Kayıp Rıhtım öykü seçkisine 3 defa katıldım, ilkinde fena gömdüler diğerlerine gelen eleştiriler normaldi, açıkçası biraz gömülmekten korktuğumdan yazasım gelmedi bir daha.Tam ifade edemedim sanırım; yarışmaları sorma sebebim de yazmak, kazanamasam bile yazmak. Bu açıdan yarışmalar insanı yazmaya teşvik ediyor. Kendi kendime öyküler de kaleme alıyorum bu arada. Başlığı da yanlış açtım bunu kabul de ettim, diğer arkadaşların sinirlenme sebebi yanlış açılan başlığa verilen fevri tepkiydi. Burası edebiyat platformu ama burada yazan herkesin edebiyat bilgisinin üst düzey olduğunu düşünmüyorum. Çok büyük bir hata yaptıysam başlığı da silebilirsiniz. siz de sevdiğim bir kayıp rıhtım yazarısınız burada kimsenin birbirini ezmek gayesi güttüğünü düşünmüyorum. Sadece verdiğiniz tepkilerin aşırılığının farkında değilsiniz, her neyse umarım benim yüzümden umit forumdan ayrılmaz, bu saçma tartışma da son bulur…
Edit: Başlığı açarken hiç böyle bir tartışmayla karşılaşacağımı düşünmemiştim, amacım bilgi toplamaktı olay çok saçma yerlere geldi…

1 Beğeni

Gruplaşmaktan kastınız Kayıp Rıhtım yazarlarının birbirini körlemesine desteklediğiyse yanılıyorsunuz. O uyarıyı yapan @zehir değil, bir başkası olsa ona da hak verirdim. Bana bir forumda “Arkadaslar bildiğiniz ödüllü ve ödülsüz” şeklinde başlık açmanın tek bir mantıklı, doğru yanını gösterebilir misiniz? (Sözüm size değil @Muhammeddogan ) Kusura bakmayın ama kendi yanlışlarınızı görmemekte inat edip olaya tek taraflı yaklaşan sizsiniz Ümit Bey.

Sistemde üyelik silme özelliği yok maalesef. Bazı mesajlar birbirine zincirli olduğundan sistem buna izin vermiyor. Dilerseniz parolanızı hatırlamayacağınız bir kombinasyonla değiştirip bir daha foruma girmeyebilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

Altkitap, Tudem Yayınları, Xasiork Ölümsüz Öyküler ve Türkiye Bilişim Derneği her yıl yarışma düzenliyor. Dilerseniz onlardan birine katılabilirsiniz. Tema genellikle birkaç ay önceden duyuruluyor. Bunların yanı sıra arada sırada farklı yarışmalar da oluyor ama düzenli aralıklarla değil. Kafalarına estikçe diyelim. O zaman da yakaladıklarımızı haber olarak duyuruyoruz. Portaldan takip edebilirsiniz.

Tartışmaları kendinize mâl etmeyin, insanların yazarak anlaşmaya çalıştığı ortamlarda olur böyle şeyler :slight_smile: Siz kibarca yazarsınız, karşınızdaki kötü bir ruh haliyle okur ve bağırıyorsunuz sanar falan filan…

2 Beğeni

Ne yani mükemmel değilsen ? Bu senin yazamayacağın anlamına mı geliyor? Hiçte bile, eğer yazmak istiyorsan yazarsın. Ne kadar kötü olursa olsun, sen en azından denemişsindir, emek vermişsindir.
Uğraşıp zaman ayırmışsındır. Kimse seni yazdığın için yargılayamaz. Evet, hataların olabilir, ve evet yazdığın şeyler okunmayacak kadar kötü olabilir, seni bu konuda senin de dediğin gibi istedikleri gibi ‘gömebilirler’ Ama kimse sana, ‘uf zaten yazamıyorsun, sen yazsan ne olacak zaten?’ diyemez .

Neyse, kendine iyi bakman ve moralini yüksek tutman dileğiyle.

Son olarak :

4 Beğeni

Benim ne yanlışım olabilir ki, sizin yandaş yazar grubunuzun ezmeye çalıştığı üyeleri korumaya çalışmaktan başka? Suçum bu ise şeref duyduğumu bilmenizi isterim.

Üyelik silme bölümü yok ise insanlara kapıyı gösterir gibi cümleler kuramazsınız çünkü bu haksızlıktır. Kimse sizin ve yandaş yazarlarınızın eleştiri bilmeyen tavrı altında ezilmeye mecbur değildir.

Eleştiride haklı olunsa bile üslupta sorun var ve okuyan herkes de anlamıştır.

Artık giriş yapmayacağım böyle saygısız ve taraflı bir ortamda bulunmayı kendime hakaret sayarım.

Sizler ve yandaş yazarlarınız da sağlıcakla kalın.

“Suçunuz” yok, yanlışınız var. Kimse kimseye bir suçlamada bulunmadı. “Yandaş yazarlar” ve “ezmeye çalıştığımız üyeler” diye iki hayali olgu oluşturmuşsunuz kafanızda. İşte sizin yanlışınız bu. Böyle bir şey yok, bilmenizi isterim.

Ben size kapıyı göstermedim. Benden bir şey “rica etmişsiniz.” Ben de sizi bilgilendirdim. Yani… Karşınızdakini yanlış anlamakta neden bu kadar ısrarcısınız anlamıyorum. Yazılan her mesajı bir ezme, bir suçlama, bir hakaret, bir kapı gösterme olarak algılamak hiç sağlıklı bir davranış değil.

Neyse… Selametle.

2 Beğeni

Kesinlikle haklısın, eğer uyarı yapılacaksa başlık yanlış dersin, nasıl olması gerektiğini söylersin olur biter. Biz burada konu açarken şöyle konu açayımda sayın kayıp rıhtım yazarlarını sinir edeyim düşüncesiyle açmıyoruz.

Bu üslup kesinlikle yanlış, ki haliyle iki yazarın dikkatini çekti ve ben daha foruma girmeden tepkilerini gösterdiler. Ben tepki gösterir miydim? umrumda olmazdı, hatta başlığı düzeltmeye bile tenezzül etmeyecektim ta ki, çıkan tartışmayı görene kadar. Biter ümidiyle başlığı düzene soktum.

Bence sorun da burada , @zehir 'in üslubu normal değildi ve bunun savunulması yanlış. İki Rıhtım yazarı bu üsluba karşı tepki gösterdiler

Sayın mehmet ihsan tatari lütfen :smiley: bunu moderatör olarak söylemeniz haliyle karşınızdaki kişiye karşı bir üstünlük tavrı olarak gözüktü, ki haklıda.
Hatta siz neden tartışmaya katıldınız onu da anlamadım…

Başlığı açarken istediğim tek yanıt buydu:

Bizim memleketin insanı tartışmaya bayılıyor…

3 Beğeni

XD

• 20 karakter sınırı -
1 Beğeni

Vallahi bu tarz sıkıntılar yeni sisteme geçildiğinden beri gözüme batıyor. Başlangıçta zaten bu ortama pek alışamadım, eski forum bana daha bir derli toplu geliyordu. Evet yeni sistem daha canlı, daha kullanıcı dostu, etkileşim daha rahat. Ancak kontrolü eskisine göre daha zor.

Bakın ben bunu tamamen yönetimden bağımsız bir kullanıcı olarak yazıyorum, Kayıprıhtım Yazarı falan da değilim, altı yıldır burada olan sıradan bir üye olarak söylüyorum; yazım kurallarına uymayan, sitenin belli başlı kurallarına uymayan insanlardan gına geldi. Yeni ortam sizi yanıltmasın, burası epey köklü bir forum ve kalıplaşmış belli kuralları ve kesin çizgileri var. Ve her üye bunlara uymak zorunda. Yani kuralların sizin için bükülmesini bekliyorsanız büyük gaflet içerisindesiniz. Genellikle sizlere gelen tepkiler sitenin müdavimlerinden geliyor, bilmem fark ettiniz mi? Çünkü bizlerin alıştığı nezih ortamı bozmakla tehdit ediyorsunuz kimi zaman.

Çok zor bir şey değil arkadaşlar, temel yazım kurallarına uyacaksınız. Büyük harfle başlayın, uygun noktalama işaretini koyun. Noktalama işaretinden sonra boşluk bırakın. Tekrar büyük harfle başlayın…

4 Beğeni

Sizlerin alıştığı nezih ortamı bozduğumuz için özür dileriz , ben büyük bir hayvanlık yapıp yanlış başlık açtım, kızmakta tamamen haklısınız. Ayrıca bize noktadan sonra büyük harfle başlamayı öğrettiğin için ne kadar müteşekkir olduk anlatamam bundan sonra asla böyle bir hataya düşmeyeceğime inanabilirsin . Hatta ben o kadar mahçup oldum ki sizin gibi değerli edebiyat profesörü insanların içinde birdaha asla konu açma cüretini göstermeyeceğim . Neyse şaka bir yana bahsettiğimiz şey tam olarak bu; ne kadar büyüttünüz mevzuyu , bir de kıdem güdüyor sen 6 yıllık olduğun için kurallara hakim olabilirsin fakat bizim gibi Yenilere de birazcık anlayış gösterip, rahatça yazma ve kendini geliştirme fırsatı bıraksanız, inanın çok güzel olacak. Sonra üslubumuz doğru siz yanlışsınız egosuna düşmezsiniz belki. Bundan sonra foruma da girmem al senin olsun…
Not: ben kuralları bizim için eğip bükün dediğimi ya da kurallara uymayacağımı söylediğimi hatırlamıyorum ama olsun sen haklısın sonuçta 6 yıldır buradasın.