Kelime-Cümle

Merhaba forumdaşlarım. Öncelikle bu forumda açdığım ilk konu olduğunu belirtmek isterim. :slightly_smiling_face: Bu bir oyun konusu olacak. Oyunumuzun kuralları şöyle efendim:
Ben birinci başlayacağım için cümle değil de,kelime yazacağım. Alttaki forumdaşımız de içerisinde yazdığım kelimeyi bulunduran ve aynı zamanda anlamtaşıyan bir cümle kuracak.Sonra diğer forumdaşa da söz bırakacak.
Kanunlar:

• Kitap cümleleri kullanmak yasaktır;
  • Diğer forumdaşa bırakılacak söz sayısı 2-den fazla olmamalıdır;
  • Aynı sözler yazılmamalıdır;
  • Lütfen genellikle anlamtaşıyan ve edebi olan cümleler kurulsun.

Biraz “Dört Kelime Bir Şiir” konusundan esinlenerek açtım bu konuyu. Niyetim, edebi dilde daha fazla konuşarak söz dağarcığımızı geliştirmek. :blush: Aynı kelimelerin bırakılmasını istemedim çünkü, eğer aynı kelimeler olursa, çok kolay olacak Ben bir tık daha zorlaştırmayı tercih ettim açıkcası. Hem bu sayede daha yeni veya manasını bilmediğimiz kelimeler de öğrenmiş oluruz :slightly_smiling_face:
İyi oyunlar dilerim efendim. :slightly_smiling_face:

Not:Arkadaşlar koyacak güzel bir isim bulamadım konuya maalesef.Kim bulursa, düzeltsin lütfen. :blush:

Evet,ilk ben başlayayım;
Kelime:Anlam

2 Beğeni

Ben anlam taşıyan bir cümleyim.

Erik, Dal

3 Beğeni

Kuru bir erik dalı gibiyim, bahar geçti, yaz geçti ve ben hala çiçek açamadım. (kazıdıkça eskilere ulaşıyorum, Tembel Er Hasbi’nin arkadaşı Nafi gibi hissediyorum kendimi)
Yeni kelime; Uzay

Uzaya giden kolay dönemez.

Deli, Virgül

Deli, adamla konuşmaya çok çekiniyor, demek istiyordu ama konuşurken virgülü nasıl kullanacaktı ki?

Hezeyan

2 Beğeni

Ne zaman bir topluluk karşısına çıksa hezeyan içerisinde kalırdı
Amip

1 Beğeni

Bir amipi sen bölersen çoğalmaz ölür, her şey kendi doğasınca…

batı, katı

Batı kültür ve medeniyeti, katı meyve sıkacağına tıkıştırılıp çıktığı gibi alıp içmekle özümsenmez. O posada öyle şairler öyle filozoflar kalır ki suyun tadı yavanlaşır. Sadece bize gösterilmesi gereken medeniyet ağacının yeridir. Bizden beklenense o meyveyi koparmak olmalıdır. Doğu’nun da tadı pek güzeldir, benden söylemesi.

Sembol, dimağ.

1 Beğeni

Dün geceden beri düşündüğüm o sözler, zihnimi; dimağımı kuşatmış ve sanki bir esaret sembolüymüşçesine fikriyatımı büsbütün esir almıştı.

Yeni kelimeler: Efsun, mütemadiyen

Ciğerim, tenime akıttığın efsunlu zehirle mütemadiyen harp etmekte.

Portakal

Ben en çok portakal çiçeğini severim azizim ki bana eski bir dostu hatırlatır.

Yeni kelime: Minnet

Kendilerinin acizliğini hatırlattığı için bazı insanlar size minnet duyduğu oranda sizden nefret eder.

Vapur

Yeni kelime yazmamışsınız galiba. :slight_smile:

Boğaz kokusu burnumda tüterken kulaklarım da vapurun sesiyle mest olmuş hâldeydi.

Yeni kelime: Takdim

1 Beğeni