Kelime Tamirhanesi

Evveett! Dükkanımı açılmıştırrr. Ben dahil günlük hayatta konuşurken veya yazarken bozduğumuz kelimeleri bu dükkanda tamir edip doğrusunu (TDK de yazan halini) öğreniyoruz. Yanlışı kullanmaya öyle alışmışız ki doğrusunu görünce şaşırıyoruz. Siz de aklınıza gelen kelimeleri cevap yazarak tamir etmeyi unutmayın. İşte tamir için ilk kelimeler gelmeye başladı bile.

boy poz,boy pos… değil — BOY BOS
acıtasyon,acitasyon… değil — AJİTASYON
kelli felli… değil — KERLİ FERLİ
mefta… değil — MEVTA
silahşör… değil —SİLAHŞOR

9 Beğeni

Labaratuar… değil ---- Laboratuvar

2 Beğeni

Felan… değil ---- Falan

2 Beğeni

Döküman… değil — doküman

2 Beğeni

Laboratuvar olması lazım sanırım :slight_smile:

1 Beğeni

Ne diyeyim ki kendimden utandım vallahi. :smiley: :smiley:

Aman efendim, öyle demeyin :slight_smile: ne güzel işte başlık amacına ulaşıyor ve kelimeleri doğru öğreniyoruz :slight_smile:

2 Beğeni

dinazor… değil — DİNOZOR

5 Beğeni

Gördüğüm kadarıyla en çok yanlış yazılanlardan
Direk×
direkt✓

7 Beğeni

birşey - bir şey
bu gün - bugün
bir kaç - birkaç
hoşçakal - hoşça kal
hoşgeldin - hoş geldin
birgün - bir gün
şarz - şarj
poaça - poğaça
egsozt - egzoz

4 Beğeni

Burdan başlayabiliriz bence. En büyük kafa karışıklığı de, da ayrı mı birleşik mi yazılacak konusunda sanırım.

3 Beğeni

Alınmaca,gücenmece yok bu dükkanda doğruları öğrenmek adına buradayız. :blush:( Genel olarak bir cevap yazmak istedim düzelttim hemen)

Sizin mesajı alıntıladım ama direkt size karşı değildi aslında. Forumda en çok gördüğüm yazım hatalarından birisi. Bazen uyarıyorum ama yanlış anlaşılır diye çoğu zaman üstüne düşmüyorum.

5 Beğeni

Eșortman, așırtman, hașufman :x:
Eșofman :white_check_mark:

5 Beğeni

Hıristiyan değil HRİSTİYAN.
Yeni baskı kitaplar bile ‘Hıristiyan’ olarak yazmaya ısrarla devam ediyor…

1 Beğeni

Pekçok değil PEK ÇOK

Yanlış anlamayın ama @Bay_Karamsar siz bu yanlışı pek çok kere yaptınız :slight_smile:.

Bu iki kelimeye ben çok şaşırmıştım
vejeteryan değil VEJETARYEN
antiparantez değil ANTRPARANTEZ

Bazı kitaplarda “pekçok” geçince aynı metinde hem “pek çok” hem de “pekçok” kullandığım olmuştur :man_shrugging:

2 Beğeni

Çözümü “Birçok birleşik, pek çok ayrı” diye kodlamakta buldum ama insanlık halidir tabii ki, hatalar yapılabilir.

1 Beğeni

Piii! "Birçok"un bitişikliğine kurban gidip "pek çok"ta tosladık… :sweat_smile:

1 Beğeni