Kemal Varol Kitaplığı

kemal_varol

KEMAL VAROL

1977 yılında Ergani’de dünyaya geldi. Yüksek öğrenimini Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde tamamladı.

Edebiyata şiirle başladı.

Yas Yüzükleri (2001), Kin Divanı (2005), Temmu­zun On Sekizi (2007) adlı şiir kitaplarından son­ra düzyazıya yöneldi. Jar (2011), Haw (2014), Ucunda Ölüm Var (2016) ve Âşıklar Bayramı (2019) romanlarıyla Sahiden Hikâye (2017) adlı bir hikâye kitabı yayımlandı.

ABD ve Fransa’da da yayımlanan Haw’la Cevdet Kudret Roman Ödülü’ne, Sahiden Hikâye’yle Sait Faik Hikâye Armağanı’na, Âşıklar Bayramı’yla Dünya Kitap 2019 Yılın Kitabı ve Attilâ İlhan Roman Ödü­lü’ne değer görüldü.

KİTAPLARI:

• Yas Yüzükleri - Şiir - (2001)
  • Kin Divanı - Şiir- (2005)
  • Temmuzun On Sekizi- Şiir- (2007)
  • Jar - Roman - (2011)
  • Memleket Garları- Roman- (2012)
  • Bakiye - Toplu Şiirler - (2013)
  • Haw - Roman - (2014)
  • Ucunda Ölüm Var - Roman - (2016)
  • Sahiden Hikâye- Öykü (2017)
  • Âşıklar Bayramı - Roman - (2018)
  • Kara Sis - Roman - (2021)

Ayrıca 2010 yılında yayınlanan Kemal Varol’ın hazırladığı Demiryolu Öyküleri isimli bir derleme Sel Yayıncılık tarafından yayınlandı.

Demiryolu Öyküleri İçindekiler

Derlemede bulunan öyküler:

1. Üçüncü Mevki - Sait Faik
  2. Ayran- Sabahattin Ali
  3. Kibrit - Vüs’at O. Bener
  4. Konuşmadan Geçen Bir Tren Yolculuğu - Leyla Erbil
  5. Kara Vagon - Bekir Yıldız
  6. Demiryolu Hikâyecileri - Bir Rüya - Oğuz Atay
  7. Kuklacı - Erdal Öz
  8. Banliyo Treni - Rasim Özdenören
  9. Bozkırda Vivaldi - Osman Şahin
  10. Yaz Suyu - Tomris Uyar
  11. 03 Nöbeti - Nursel Duruel
  12. 5402 - Mustafa Kutlu
  13. Avludaki Tren - Cemil Kavukçu
  14. Kırık Kalpler Treni - Kadri Öztopçu
  15. Sis Adası - Mehmet Zaman Saçlıoğlu
  16. Çift Çizgi - Hasan Ali Toptaş
  17. Uzak Yakınlıklar - Ethem Baran
  18. Kar Yolcusu - Ayfer Tunç
  19. Tren Elbet Kalkacak - Behçet Çelik
  20. Tabut - Murat Yalçın
  21. Pancar Vagonları - Faruk Duman
5 Beğeni
1 Beğeni

Alıntı - haber paylaşayım diye kendim için başlık açtım. :slight_smile:

“Ucunda Ölüm Yok” kitabından Erzurum alıntıları:

- Senenin büyük bölümünü kış, kalanını da karakış olarak yaşayan, her tarafı kömür karası karlarla kaplı olmasına rağmen yürekleri pamuk gibi bembeyaz olan insanların şehri Erzurum… (S147)
- … kış, bir kıyamet gibi çökmüş Erzurum’un üzerine. Çarşı merkezine çıkan yollar öyle çok buz tutmuş ki o yıl Erzurum’dan biri kış olimpiyatlarına hazırlansa, kesin derece yaparmış Öyle çok kar yağmış, yollar öyle çok buz tutmuş ki, Kırıkçı Salim, kapısına dayanan Erzurumlulardan kazandığı paralar sayesinde evinin üzerine bir kat daha çıkmış o yıl. Evliya Çelebi’nin Erzurum için anlattığı damdan dama zıplarken havada donan kedilere yenileri katılmış. Öyle felaket bir kışmış yaşanan. Soğuklar bir türlü kesilmek bilmemiş.( S152)
2 Beğeni
2 Beğeni

Sahiden Hikaye Everest baskısı için bandrol alınmış.

2 Beğeni

Aşıklar Bayramı’nı çok sevdim, hikayesiyle, diliyle etkileyici bir kitaptı. Yazarın diğer kitaplarını da listeme aldım.

1 Beğeni

Sahiden Hikâye
Kemal Varol okurlarının yakından bildiği “Arkanya”dayız yine. Adını tersine çevirmiş çocukların gözünden Arkanya’nın hem uzak, hem neşeli, hem acılı zamanlarına gidiyoruz bu kez. Kara, esmer, bıçkın çocukların hikâyeleri yer alıyor Sahiden Hikâye’de. Lamek ve arkadaşları Gobi, Domestos, Zehra ve Küçük Amca… Bütün bu keşmekeşin ortasında yazıya sığınmış, yazıdan başka gidecek yeri olmayan bir çocuğun avuçlarındaki harflere bakıyoruz.

Sahiden Hikâye ile 2018 Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazanan Kemal Varol, şiirlerinin ve romanlarının yanı sıra öyküleriyle de Türkçe edebiyatın zenginliğine zamansız bir çentik atıyor.

“Biliyor musun Gobi,” dedim, “şu bizim on bir on iki yaşımız ömür boyu bizimle gelecekmiş.”
“Gelirse gelsin,” dedi Gobi, “ne zararı var!”
“Öyle değil olum,” dedim başımı iki yana sallayarak. “Yani bu yaşta ne yaşıyorsak bir illet gibi yakamıza yapışacakmış her şey. Kırk yaşımıza da gelsek aynı bokun soyu olacakmışız.”
Enseme bir şaplak vurup “olur mu lan hiç öyle şey!” dedi.
“Bal gibi de olur,” dedim. “Günün birinde başımızı bir eve sokup böyle çoluk çocuğa karışmış, göbek falan bağlamış, her şey güllük gülistanken, bir gece kan ter içinde uykudan uyanıp pencereye atacakmışız kendimizi.”
“Sonra?”
“Sonra pencerede sıkıntıyla sigara içerken bizim bu yaşımız böyle yavaşça sokaktan geçip el sallayacakmış bize. Eksik kaldım, gel beni tamamla, diyecekmiş.”

1 Beğeni

Sahiden Hikâye - Kemal Varol

Bu harfler Lamek’in (Kemal) alfabesinin harfleri değil onun alfabesi yasak. Dertlerini alması için amcasının avucuna döktüğü 29 harfin biri kayıp, o harfi Lamek çaldı. Bir diğer harfi ise amcası aldı.

Lamek kendi alfabesinden kullanması yasak olan 3 harfi kullanmadan bir romanın bölümleri gibi olan onaltı öyküden oluşan “Sahiden Hikaye” ile Arkanya ‘yı (Diyarbakır Ergani) insanları, 80’lerin 90’ların köy boşaltmalarını, elleri satırlı şalvarlıları, talebeleri, acıları, yoksullukları yer yer masalsı diliyle anlatıyor.

Hikayeleri ve romanlarıyla Kemal Varol tüm kitaplarında doğduğu coğrafyayı, insanları, okuyanı sarsan, etkileyen cümleleriyle anlatıyor.

5 Beğeni

https://twitter.com/kemalvarol21/status/1554191207731007491?t=Fz-_dfUWzwqyJLP82xP2xQ&s=19

2 Beğeni

Netflix’e geliyormuş.

Evet.

Portal da haberi yapılmıştı.

https://forum.kayiprihtim.com/t/kemal-varolun-asiklar-bayrami-romanindan-uyarlanan-netflix-filminden-ilk-fragman/48173?u=alper

1 Beğeni

“Babamın Bağlaması” üçlemenin son romanı.

1 Beğeni

https://twitter.com/kemalvarol__/status/1563229986101739521?t=QsjCUQSefNf1wUKU5818Hw&s=19

1 Beğeni

Kitap dağıtım sitelerinde listelenmeye başlanmış kitap, muhtemelen pazartesi alfakitap da satışa açılır.

“Ucunda Ölüm var” ile başlayan “Aşıklar Bayramı” ile devam eden üçlemenin yeni kitabı “Babamın Bağlaması”

Babamın Bağlaması

Beni bir ömür sekiz köşeli şapkasının gözünde taşıyan babamı başımın üstünde taşımak için yeniden uzun ve karlı yollara düştüm.

Yirmi beş yıl sonra bir gece yarısı kapısını çalıp ona üç günlük bir yolculuk ve ömürlük sorular bırakan Heves Ali’yi âşıkların bayramına yetiştiren Yusuf, arabasının bagajında babasının eski bavulu, ön koltuğunda üç telli bağlaması ve port bagajında tabutuyla bu kez toprağına, evine, kendine doğru yol alıyor… Babamın Bağlaması’yla Âşıklar Bayramı’nın ikinci perdesi açılıyor, Yusuf o derin kuyudan çıkıyor: Upuzun bir yolda, geçmişin sırlarıyla, geleceğin belirsizliğiyle ve hevesinden arta kalanlarla yüzleşen Yusuf, aşka, ayrılığa, ölüme ve yalnızlığa yakılmış yepyeni bir türküye kulak veriyor.

Cevdet Kudret Roman Ödülü, Attilâ İlhan Roman Ödülü, Fransa-Türkiye Edebiyat Ödülü ve Sait Faik Hikâye Armağanı sahibi Kemal Varol, sinemaya da uyarlanan romanı Âşıklar Bayramı’nın devamı olan Babamın Bağlaması’nda, merhaba ile hoşça kal arasındaki derin vadide yankılananlarla yine akıllardan çıkmayacak bir yolculuğa çağırıyor.

Çünkü ayrılık, sadece bir insandan değil, artık içinde olmadığımız bir hikâyeden de mahrum kalmak demekti.

2 Beğeni

artık buruşuk bir çarşaf gibi dağılan
yüzüne bakınca duydum ancak:
anneler erken,
ölümlerine yakın sevilir babalar.

herkesin içinde eksik bir yusuf vardır.
çünkü:
su ve ateş
kuyu ve dağ birdir:

bazı çocuklar kalır
bazı çocuklar bıçak içindir.

Haw