Kindle - Kobo vd. E- Kitap Okuyucuları

Burada kaynak sorsam sıkıntı olur mu? :smiley:

1 Beğeni

k2pdfopt programı ile cihaza göre ayarlanıyor yani fark etmez.

2 Beğeni

E-ink ekran

https://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=File%3AE_Ink_Screen_updating.webm

2 Beğeni

Pdfleri nasıl okuyorsunuz cihazda hocam?

1 Beğeni

Genelde tercih etmiyorum PDF okumayı ama çok mecburi durum olursa Kindle ile değil de iPad ile okuyorum PDF 'leri.

Türkçe kitap satın alma konusu çok sıkıntılı, iletişim ve Can dışında kitap bulmak zor. Ben çok kullanamıyorum cihazı, senede alıp okuduğum kitap adeti 5-6 civarıdır. Bir yandan kitap bulunmuyor bir yandan da mağazası olmadığı için GooglePlay veya kobo mağazadan satın al, kitabı indir, koruma kaldır, dönüştür ile uğraşmak gerekiyor.

1 Beğeni

Ben hiç Türkçe kitap alma gibi bir gereksinim hissetmedim çünkü pek fazla eser yok, olanlar da kalitesiz.

Baskısı bulunmayan kitapları Kindle ile okumaya karar verdim ama bir çoğu pdf formatında. O da tatsız oluyor.

2 Beğeni

eskikitaplarim isimli baskısı olmayan eski kitapları paylaşan bir site var, ben de eskiden basılmış okumak istediğim baskısı olmayan kitap olunca oradan buluyorum ama PDF tablette bile tatsız.

Kindle ile PDF’leri okurken okuma ayarlarından yan çevirip okuyanlar var.

Facebook da şöyle bir grup var. Nasıl yapılır, teknik sorunlar vs. ilgili çok sayıda mesaj ve cevaplar var grupta.

2 Beğeni

Yalnız bu konuda ben de bir itirafta bulunacağım, kindle versiyonunu satın aldığım kitapları korsan indirip cihazda onları kullanıyorum ben. DRM’ler insanı delirtiyor bazen.

3 Beğeni

Calibrede bunun içib eklenti varmış. Youtube da çok basitmiş gibi anlatıyorlar ama denemedim.

1 Beğeni

Amazon , Kindle cihazlar için yeni güncellemeler yapılacağını duyurdu. Şirket, yapılacak olan güncellemelerle birlikte kullanıcıların daha sezgisel ve daha kolay bir okuma deneyimi elde edeceklerini belirtiyor.

Amazon, bu yıl içerisinde gerçekleştirilecek olan güncellemelerde kullanıcıları nelerin bekleyeceğini ortaya koydu.

Önümüzdeki birkaç hafta içerisinde kullanıma sunulacak özellikler sayesinde üstten aşağı doğru kaydırma hareketi ile açılan pencerede kullanıcılar, parlaklığı ayarlayabilecek, Bluetooth ve Uçak Modu’nu açıp kapatabilecek ayrıca Tüm Ayarlar sayfasına doğrudan gidebilecek. Yeni alt gezinme çubuğunda ise Ana Sayfa, Kitaplık ve mevcut kitabınız arasında kolayca geçiş yapılabilmesi sağlanacak.

Yeni filtre ve sıralama menüleri, yeni koleksiyon görünümü ve etkileşimli kaydırma çubuğu ile geliştirilmiş bir Ev ve Kütüphane deneyimi ise bu yıl içerisinde kullanıma sunulacak. Ayrıca Ana Sayfa’da sola kaydırma hareketi ile 20 taneye kadar son zamanlarda okunan kitaplara da erişim sağlanabilecek.

Amazon’un gelişmiş okuma deneyimi sunmak için yapacağı güncellemeler Kindle (8. Nesil ve üstü) , Kindle Paperwhite (7. Nesil ve üstü) ve Kindle Oasis cihazları için geçerli olacak.

1 Beğeni

Ben Google Play Store’dan veya Türk internet mağazalarından satın aldığım Türkçe kitapların DRM’larını kırıp Calibre’ıma atıyorum, oradan da bir güzel AZW3’e çevirip Kindle’ıma aktarıyorum. Çünkü bu epub’ların hepsi Kobo için satılıyor. Öyle yağma yok.

Amazon bildiğim kadarıyla henüz Türkçe kitap satmıyor; oradan yabancı dilleri ediniyorum.

Hocam ben okuyacağım kitabı satın alıp #bookz’dan mobisini çekiyorum genelde; kalan bütün metotlar için fazla üşengecim.

Mobi yerine AZW3 tavsiye ederim. Daha fazla font vesaire destekliyor, daha modern bir format. :slight_smile:

1 Beğeni

Merhaba dostlar, yakın zamanda kobo veya Kindle almayı planlıyorum. PDf, epub ve mobi okumayı planlıyorum. Ayıptır söylemesi korsan kitap vs de okumayı planlıyorum. Sizce hangisini tercih etmeliyim? tavsiyeniz var mı? veya e-kitap okuyucular PDF, eoub açabiliyor mu yüklemesi falan nasıl oluyor?

Kindle epub desteklemez ama epub’ları mobiye çevirmek 2 dk sürmez. Kobo her ikisini de destekliyor ama anladığım kadarıyla mobi olunca sözlük çalışmıyor (kelimenin üstüne basınca açılan sözlük). Gerisi tamamen kişisel zevk.

Pdf okumak genel olarak sıkıcı, zaten makale harici pdf ihtiyacı da pek olmuyor.

2 Beğeni

PDF sıkıcı katılıyorum ancak en geniş kaynaklar pdf’de oluyor ister akademik ister kurgu en geniş içerik pdf’de oluyor. Teşekkürler cevap için.

Kobo’yu bilmiyorum ama Kindle’da pdf okumak sıkıntıdan öte eziyet. Kindle pdf’lere bir fotoğrafla hemen hemen aynı muameleyi ediyor. Stilistik özelliklerin hiçbiri desteklenmiyor. Yazıyı büyültme küçültme, cümlelerin altını çizme çalışmıyor. Sayfa geçişleri sorunlu. Son güncellemelere kadar herhangi bir kelimeye tıklayıp sözlüğü bile açamıyorduk. Neyse ki bunu hallettiler.

Kısacası Kindle’da pdf her zaman son çare olarak düşünülmeli.

1 Beğeni

Peki pdfleri word dosyasına çevirsek Kindle’da daha kolay okunur mu? Kitaptan ziyade makaleler için soruyorum.

1 Beğeni

k2pdfotp diye bir program var onla ayarlanıyor pdf’ler.
Yine pdf olarak kalıyor, sadece e-kitap okuyucuya göre ölçeklendiriliyor.

Ayrıca additional options bölümüne “-om 0.1” yazmak gerekiyor, yoksa kenar boşluğu bırakmıyor.

3 Beğeni

Hocam pdf’i word’e çevirmek biraz nugget’ı tavuğa çevirmek gibi bir işlem; düzgün ve istikrarlı olarak yapmak nerdeyse imkansız.

3 Beğeni