Kitabı Basılan ya da Fikir Sahibi Olan Var mı?

Bir arkadaşım ithaki yayınlarından fantastik iki kitabı için teklif aldı. bu süreci bilen varsa yardımcı olabilir mi ?

1 Beğeni

Teklif nasıl alınıyor bilmem ama İthaki böyle bir girişimde bulunduysa o iş yürür zaten. Bir kaç yıl telif hakları, imaj hakları onların olur yazar satışlardan pay alır vs. 2 kitap için sözleşme imzalanır bizim yazarımız ol denilir büyük ihtimalle.

3 Beğeni

Süreci bilmedikleri için çok sıkıntı çekiyorlar. %47 telif vs denmiş üç sözleşmeden bahsedilmiş. süreci baştan sona bilen biri çıkar inşallah. cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

2 Beğeni

Telifi de o kadar vermez, teklif de etmez İthaki. O işte bir şey vardır, ya yayın İthaki değil ya da başka bir şey. 47 i sadece KDY ve benzeri yayınlar veriyor ki benim kitap oradan basılı.
Arkadaşın yarışma ödülü ya da başka basılı bir eseri fln var mı ancak öyle olursa olur…

3 Beğeni

Yok birebir şahit oldum. denilenler aynen böyle idi. bayan bir editör arkadaş diyaloğa geçti. duruma yabancı olunca da sorup fikir aliyoruz bilenlerden

1 Beğeni

Eseri nereden, nasıl gördüler de teklif verdiler? İthaki böyle araştırmalara girişmez normalde ki bildiğim kadarıyla İthaki Türk yazarların kitaplarını da basmıyor. Bu gibi büyük yayınevleri ancak tirajı olan kitaplara ve yazarlara teklif verirler, öbür türlü dosya kabul edip beğenirlerse basarlar. Hadi bastılar diyelim %47 telif vermeleri imkânsız benim gözümde. Öyle telif oranları dönmüyor kitap piyasasında.

2 Beğeni

Ben de kitabını bastırmak isteyen genç bir yazar adayı olarak ister istemez sektör araştırması vb. çok yaptım, çeşitli yayınevlerine başvurdum. Fakat %47 gibi bir telif oranı neredeyse imkansız. @EzbenderTheSword’in de söylediği gibi KDY gibi, talep üzerine basılma sistemi vb. sistemlerde çalışan yayınevlerinden başka böyle bir oran verebilecek yayınevi pek mümkün değil. Hele ki arkadaşınızın ilk kez bir eseri yayınlanıyorsa, bir yanlış anlaşılma olabilir.

Bir de İthaki gibi ince eleyip sık dokuyan, basım ücreti vb. talep etmeyen bir yayınevinin böyle bir oran vermesi bana pek mümkün gözükmedi.

Her neyse, hukuken telif mekanizması şöyle: yazar eserin ve esere dair tüm hakların sahibidir malumunuz. Eserin bazı hakları (mali hakları), yazar tarafından yayınevine devrediliyor, ya da kullanım hakları devrediliyor. Hukuken biz buna lisans diyoruz, uygulamada ise telif deniyor. Yayınevi bu lisansa dayanarak kitabı basıyor, pazarlıyor, reklamını yapıyor, dağıtıyor, satıyor vb.

Yazar da bunun karşılığında, yayınevinden kitabın satış oranına göre bir yüzde alıyor. Bu yüzdenin ne kadar olacağı, yazarın yalnızca yüzdelik bir oran mı alacağı vb. hususlar, tarafların pazarlığına bağlı.

Sözleşmenin içeriği, taraflar tarafından belirleniyor. Hangi hakların devredileceği, hangi hakların kullanımın devredileceği, hakların münhasıran mı (yani yalnızca o yayınevinin kullanabileceği şekilde mi) devredileceği, hakların ne kadar süre devredileceği, sözleşme süresinin bitiminde ne olacağı, yazarın rekabet yasağı vb. gibi hususlar, sözleşmede taraflar nasıl anlaşırsa o şekilde düzenleniyor. Yani aslında olay sözleşmede bitiyor. Taraf iradeleri ön planda.

Ben hukuki olarak yardımcı olmaya çalıştım, kitabı basılan arkadaşlar süreç hakkında “içeriden” daha uygulamaya yönelik bilgiler aktaracaktır. :grinning_face_with_smiling_eyes:

4 Beğeni

İşler aynı burada dediğiniz gibi. Yayıncı ve yazar arasında bir sözleşme kaç yıl olacağı, hangi hakları içereceği gibi şeylere göre değişkenlik gösteriyor.
O arkadaş muhtemelen dolandırıcılara denk geldi. Teklif şu ancak şöyle bir para talebimiz olacak fln diyecekler.
Ben aynı zamanda tiyatro sanatçısıyım kendi çapımda. O işlerde de bazen bazıları şöyle teklif geldi, ajans aradı rol teklif etti fln fln. O yüzden bu tarz şeyler bana umut tacirliği gibi geliyor.
Ben kendim İthaki de içinde olmak üzere onlarca yayınevini 3 yıl bekledim, gelenleri bile, okumadan yayın politikamıza uygun değilsiniz ya da programa alınmadınız der geçerler, değil ki gidip isimsiz basılmamış duyulmamış birine teklif götürsünler.

3 Beğeni

Yüzde 7 olmasın. En baba yazar bile yüzde 15 maksimum 20 alır. Kitap ne kadar çok basılırsa o kadar çok telif alır yazar. Bence telif ya yüzde 7 ya da orası ithaki değil.

2 Beğeni

Ben bir dönem öyle büyük olmasa da X yayınevinde :triumph: (Allah belasını versin) editörlük yaptım, önce gizlilik sözleşmesi imzalarsın oradadır haklar, oran vs.

Yüzde 47 ne arkadaş, epey ünlü bir yazar herhalde ya da bir edebiyat harikası çıkardı ortaya.

İlk kitapsa onu ittaki basmaz benim bildiğim. geçmiş yıllara kadar dosya kabul etmiyorlardı, :roll_eyes:tanınmış yazarsa yine de o oran çok yüksek. Benim çalıştığım yer tamamen çeviri yaptırıyor, yabancı klasikler vs basıyordu ama bir iki yazarı da vardı. Kişisel gelişim falan yazıyorlardı. Oranları bilmiyorum, sözleşmenize bakayım diyemezsin, ama %15 -17 mi neydi, öyle konuşulduğunu hatırlıyorum.

Bu arada az çok yazı işleriyle ben de ilgilenirim. Bu sistemi bildiğim için hiçbir yayınevine göndermiyorum. Komik bir piyasa :upside_down_face: :upside_down_face:

Bir de not ekleyeyim: Yazara verilen en yüksek oran soru bankalarındadır. İlk kitapsa bile %30-40 alabilir yazar. Birinci elden tecrübe ettim.

2 Beğeni

Arkadaşlar çok teşekkürler cevaplarınız için. ben işlerliği ve hukuki boyutu aktaracağım ona . yanlış anlaşılmalarda olmuş olabilir. galiba en iyisi de gidip yüzyüze görüşmek. Teşekkür ederim her birinize

Gayet saygın bir yayıneviyle %50 telif üzerinden sözleşme yapan bir kalem olarak yazılanların kesinllik içermediğini belirtmek isterim. Herkes kendi örneği üzerinden genellemeye varmış. Ayrıca İthaki ve Alfa gibi çevirileri sektör öncülerinin çok gerisinde kalan yayınevilerinin burada gereğinden fazla yer bulduğunu düşünüyorum.