Kitap Alırken Nelere Dikkat Ediyorsunuz?

Buradan iyi olduğunu gördüğüm ya da bildiğim yazarların kitaplarına bakıyorum. Zaten şimdilik çoğunlukla fantastik okuyorum ve okunacak kitaplar belli. Onun dışında dediğim gibi buradan gördüklerim.

1 Beğeni

Kapağa göre alacaksak oda yayınlarını, baskı kalitesi ön planda ise iş kültür yayınlarını tercih ederim.

2 Beğeni

İş bankası tercihim olurdu. Sadelik severim ama üzerinde çalışılmış özel kapaklar da güzel oluyor. Özellikle bilimkurgu ve fantastik eserlerde.

2 Beğeni

Benim için önemli olan 2 şey var. İlki çeviri, ikincisi sansürlü veya kısaltılmış metin olup olmadığı.

Goodreads puanlarına pek bakmıyorum. Keza “Bu kitapta yeteri karar güçlü kadın karakter yok :-1:” yada “ilk ölen kişi siyahi karakter :angry:” diyerek kitaba 1 yıldız veren oksijen israfı sjw’lardan tut, six pack’li itfayecilerin birbirine hortum tuttuğu 4.6 puanlı gay romance kitaplarıyla dahi karşılaşabiliyorsunuz. Ben genelde öne çıkan inceleme yazılarına ve özellikle o incelemelerin altına gelen yorumları okuyorum.

1 Beğeni

Ben Yordam’ı tercih ederdim. Kapağı daha güzel görünüyor.

2 Beğeni

Önce yayınevi sonra çevirmene bakarım. Hepimizin iyi kötü tecrübesi var yayınevi konusunda. İş Bankası klasik konusunda beni üzmedi mesela ama yine de irdelemek lazım. Orijinal dilden mi çevrildi, kısaltılmış metin mi, açıklamalı notlu olanı var mı, çeviri kalitesi nasıl, çevirmen daha önce neler çevirmiş… Yine de dürüst olayım eğer açıklamalısı varsa ve sevdiğim bir eserse veya daha fazlasını ve detaylarını merak ettiğim hepsini alırım.

Her şey bir yana ben HAY’ın genel görüntüsünü beğenmiyorum. Göz zevkime hitap etmiyor. Yine de iyi olduğnu düşünüyorsam alıyorum. Kapaklar zaten ilk bakışta ve okurken önem arz ediyor sonrasında hep sırtlarını görüyoruz ama kapağını çok beğendiysem onu da alırım. Kısacası alırım. :sweat_smile:

2 Beğeni

Uzun zamandır kitap almayan birisi olarak özellikle çevirmen konusunda hiçbir fikrim yok sayılır. Buradan takip etmeye çalışıyorum kim iyidir kim kötüdür. Klasikler konusunda genelde İş Bankası tek geçiliyor. Bildiğim Can yayınları var, birçok kitabı var bende.

Sanırım çevirmen yayın evinden önce geliyor ama kaliteli yayın evleri bunun bilincinde olduğu için iyi yayın evleri iyi çevirenler ile çalışıyordur diye düşünüyorum :slightly_smiling_face:

Mesela dünya klasiklerini toplayacak olsan hangi seriyi alırdın (HAY hariç)?

1 Beğeni

Ben Can da tercih ediyorum, İletişim ya da Everest de. Tek bir yayınevinden tercih etmiyorum. Hangisi kafama yatıyorsa onu alıyorum açıkçası. Bordo-Siyah ve Can daha yoğun bende.

3 Beğeni

Ben arkadaşlara hatırlatmak amacıyla izlediğim yöntemi zaman zaman tekrar yazıyorum:

Kitap alırken öncelikle tek bir kitap almıyorum.
Okumak istediğim kitapları yayınevlerine göre listeliyorum. Sonra Enpara, cepteteb gibi kitaplara indirim sağlayan bankalardan (50 tl ye 15 tl geri iade gibi) yararlanıyorum. Bu bankalar hangi site ile çalışıyorsa ve o sitede o ay hangi yayınevi indirimdeyse ona bakıyor ve o kitapları satın alıyorum.

Yıl bazında ciddi kar elde ediyorum. Neredeyse her 3 kitaptan 1 i bu şekilde ücretsiz geliyor diyebilirim.

3 Beğeni

Ben önce okuyacağım kitabın çevirmeni hakkındaki yorumlara bakiyorum. Bazen sırf çevirmen için aldığım kitaplar oluyor. Aynı çevirmen iki yayınevinden var ise magazadan puntolari hangisi okumam için daha iyiyse onu alıyorum. Kapak rengi şekli hiç umrumda değil. Klasiklerde yordam , iletişim , birinci tercihim. Çevirmenlerini bı nevi benim yerime kaliteli seçiyorlar. Eğer maddi olarak bu iki yayınevinden alamayacaksam iş bankasindan alıyorum. Tabi sevdigim bir yazar tek bir yayınevinden var ise kapak falan hiç umursamam alır okurum.

1 Beğeni

Genel olarak dikkat ettiklerim değil de dikkat etmediklerim var.

1. Goodreads Puanı
    Hiç umursamam, hatta puan 4.5’tan yüksek ise daha bir temkinli yaklaşırım. İncelemerin de çoğunu beğenmiyorum malesef. En ‘‘başarılı bulunan incelemeler’’ genel olarak isimler zor geldi, ilk sayfasında küfür var, dili ağır gibi gülünç sebeplerden oluşuyor.
  2. Eğer kapaşında bilindik bir gazetenin tek kelimelik bir iltifat cümlesi varsa daha temkinli yaklaşırım. (Örnek: ‘‘Harika’’ -New York Times, ‘‘Başyapıt.’’ -Washington Post vb…)
  3. Kitabın kapağı zerre umrumda olmaz. Tabi göze hoş gelen kapaklı bir kitabı okumak isterim ama sırf kapağı kötü diye bir kitabı okumaktan geri durmam.
5 Beğeni

Kurgu dışında, en çok kaynakçalardan yararlanıyorum. Güvendiğim yazarların kaynakçaları, seçimimde en belirleyici etken oluyor. Kurgu kategorisinde ise daha önce beğendiğim kitapların tarzından yola çıkıyorum. Seçimimde en az yer tutan noktalar: kitap önerileri ve yorumlar. Kitapları fazlasıyla içselleştiriyorum. Bir kişinin önerdiği kitapları okuyunca, sanki istediğim kadar odaklanamıyor ve benimseyemiyorum. Kişi çok sevdiğim ve fikirlerine değer verdiğim biri olsa da kitapla aramda bir duvar oluyor sanki.

2 Beğeni

Ben de enpara kullanıyorum ama bundan haberim yoktu. Kampanyaları nasıl takip edebilirim?

1 Beğeni

Kampanyalara gir enparada.
Genelde o ayin en paralisi olursan (5 islem istio para yatir,para cek ,fatura ode, marketten kartla bisi al ) kidega.com sitesinde 50 tl ye 15 tl veriyor. Ay sonu 50 tllik kitap alitsan ayin 3 u 4 gibi geri 15 tl yatiriyorlar.

1 Beğeni

Kidega ve Enpara ortaklığı sona erdi. Kampanya bitti malesef.

1 Beğeni

30 Nisanda kampanya bitmiş evet. Ama yine yaparlar her sene kitap kampanyası oluyor en paranın.

1 Beğeni

Biraz saçma olabilir ama ben kitabı kokusuna ve görüntüsüne göre seçerim.Yani kokusu dediğim,kokusu güzelse ama kötü bir kitabsa,asla almam.Önce kitap hakkında bilgi edinirim,sonra tabi kokusuna ve görüntüsüne de bakarım.Öyle alırım ben.Sanki fazla saçma oldu ama neyse. :joy: Bu da benim huyum işte yapacak birşey yok. :sweat_smile:

İlk önce konusuna bakarım, sonra yorumlara bakarım, sonra da o kadar yorum arasından olumsuzları seçip bakarım. Olumsuz yorumlar daha gerçekçi geliyor. Kitabı ilk aşamada eleyip elemeyeceğim az çok burada belli oluyor. İkinci aşamada yayınevine varsa çevirmenine, üçüncü aşamada kitapta eksik sayfa var mı, ters basım var mı, imla hataları var mı, font büyüklüğüne, cümleler arası boşluğa ve kenar boşluklarına bakarım. En son aşamada ise en ucuzu nerede ona bakarım.

1 Beğeni