Kitap Alırken Nelere Dikkat Ediyorsunuz?

Kitap seçerken ve alırken dikkat ettiğim bir iki şey var. Bunları paylaşmak istedim. Sizin de belirgin metotlarınız ve kriterleriniz varsa ekleme yapabilirsiniz. (Baktım ama benzer bi konu başlığı bulamadım bu konu hakkında. Ama yine de varsa, göremediğimden dolayı kusura bakmazsınız umarım )

Kitap okurken önceliğim fantastik, bilim kurgu ve polisiye. Tarihi kitaplar, hayat hikayesi anlatan kitaplar, aşk romanları vb. gibi kitaplar bana çok ilginç gelmiyor. Bu yüzden tarzım olan türler öncelikli olmak üzere bilgisayar başında isem bu sitede önerilere veya yorumlara bakıyorum (kitap okuyan neredeyse hiç arkadaşım olmadığı için çevremdeki kimseden destek alamıyorum). İyi deniyorsa GoodReads.com’dan kitabın puanına bakıyorum. 5 üzerinden 4 ve üstü ise sepete koyuyorum.
Genelde internetten alıyorum indirimlerden dolayı (gerçi indirim de olsa sepet çok kalabalık olunca, ülkedeki kitap fiyatlarından dolayı hepsini alamıyorum).

Dışarıda gezerken bir kitapçıya girince elime telefonu alıp GoodReads uygulamasını açıyorum. Ekran görüntüsü aşağıda olan sayfa çıkıyor. “Search books” yazısının yan tarafında olan kameraya tıkladıktan sonra kitabın kapağını kameraya gösteriyorum. Çok büyük bir çoğunlukla kitabı hemen buluyor ve puanını görüyorum. 4’ün üzerinde ise bilgisayar karşısına geçince sepete ekliyorum. Yani benim en büyük yardımcım bu konuda GoodReads.com

1 Like

Goodreads puanına bakarım, 1-2 yıldız verenlerin incelemelerini okurum, çok kararsız kaldıysam r/fantasy de okuyanlara sorarım nasıldır diye.

Seri ise goodreads puanları nasıl değişmiş özellikle ona bakarım. İlk kitabın puanının sonrakilerden düşük olması normal durum. Sonrakilerden yüksek olması büyük bir kırmızı alarm. Her kitabın puanı hemen hemen aynı ise yazar her kitabıyla farklı şeyler denemiş olsa gerek diye düşünürüm.

Gençlik kitapları veya her yaşa hitap eden kitaplar için 4.20 üstüne bakarım, diğerleri için 3.90 yeterli

3 Likes

İçine bakıyorum, arka kapağa bakıyorum, güvendiğim arkadaşlarımın önerilerini değerlendiriyorum. Bunlardan başka hiçbir şeye bakmıyorum.

4 Likes

Önce arkasına bakarım. İlgimi çekerse araştırırım. Belki babama fikrini sorarım. En son da kitap belki zaten evde vardır diye kitaplığı karıştırırım.

Bazen kendi tarzım olmayan ama okumak istediğim türler olunca, zevkine güvendiğim arkadaşlarımdan tavsiye alıyorum. Tarzım olan türlerde (fantastik, bilimkurgu, polisiye) genelde çıkmasını beklediğim kitapları alıyorum, bir de rıhtımdaki konulardan ve incelemelerden merak ettiklerime bakıyorum.
Ayda bir defa da kitapçıya girip yeni çıkanları, arada kalanları, adını hiç duymadıklarımı inceleyip bir kaç sayfa okuduktan sonra beni içine çekmişse alıyorum.
Kitap fuarlarında sahaflar bölümünde standların altını üstüne getirmek en büyük zevklerimden.
Sanırım dikkat ettiğim kriterler tarzıma uygunluk ve güvendiğim kişilerin yorumlarıymış.

1 Like

Çekeceğim fotoğrafta kahve bardağımın yanında iyi durmasına özellikle dikkat ederim.

5 Likes

-Mutlaka indirimde veya kampanyada olması
-7 lira olması
-Kargo ücretsiz olması
-Birim fiyatına oranla daha çok sayfa sayısı olması
-Kapağının güzel olması
-Starbucks’a benimle birlikte gelebiliyor olması

5 Likes

Bu da doğru. İyi yorumlardan çok kötü yorumları okuyorum. Daha belirgin oluyor. Neden beğenmediklerini açıklamaları güzel.

Kitap türüne göre değişir.

  1. Klasikler: İş bankasına bakıyorum sadece
  2. Fantastik: Rıhtıma ve yazara bakarım. Kapak kötüyse almam.
  3. Bilimkurgu: İthaki bilimkurgu
  4. Tarih: Sadece ciddi manada bilgi içerikli olanları alırım. İş bankası biyografi serisi gibi
  5. inceleme: konusu ilgimi çekiyorsa ve yazarı belli bir düşinceye saplantılı ( sorunlu) biri değilse alırım.
2 Likes

Çoğu zaman kitapçıya gidip yeni yazarlar keşfetmeyi severim. Tabii bu kurgu kitaplar için geçerli. Kitabı baştan sona incelerim hatta ilk 5 sayfasını okurum. Edebiyatını seversem alırım. Genelde kitapla ilgili eleştiriler dikkatimi çok çekmez çünkü Türkiye’de eleştirinin gelişmiş olduğunu düşünmüyorum. Yabancı bir kurguysa yabancı eleştirmenleri okurum ama. Edebiyat zevkine çok güvendiğim insanların tavsiyesine de dikkat ederim. Lakin yine de sağlam bir edebiyat olmayan kitapları kim ne derse desin okuyamam. Kurgu olmayan kitaplar içinse belli başlı bilimsel kıstaslar vardır. Onları takip ederim. Yazarın uzmanlık alanı vs. Kendi alanımda kim ne yapmış zaten bilirim. Diğer alanlarda kurgu olmayan bir kitap alıyorsam da bu işin uzmanı ve güvendiğim insanlara sorarım.

1 Like

Bilimkurgu, fantastik ve polisiye tarzda kitaplar alıyorum. Almadan önce kitabın açıklamasına, alışveriş yaptığım sitenin okuyucu yorumları bölümü varsa oraya ve tabi ki Kayıp Rıhtım forum sayfası yorumlarına bakıp öyle satın alıyorum.

2 Likes

Centilmen Piç serisini ve Kırmızı Üniformalılar kitabını Patrick Rothfuss’a güvenerek almıştım hiç pişman olmadım. Bu yüzden Pat bir kitabı överse düşünmeden alır okurum muhtemelen.

Ben de ilk Goodreads puanına bakarım. Sonra türk okuyucuların yorumuna bakarım başka sitelerde,özellikle çeviriyle ilgili yorumlara. Araştırmadığım kitapları almamaya çalışırım ama bazen olmuyor. Bir ay önce adı ve arka kapağı ilgili çektiği için bir kitap almışdım, maalesef bana hitap etmeyen kitap oldu.