Kitap alma "hastalığınız" olduğunu düşünüyor musunuz?

Bende kesinlikle var kabul ediyorum fakat kendime engel de olamıyorum. Bir daha bulamayacağım korkusu bu durumun en büyük sebebi. Daha önceki yıllarda çok istediğim birkaç kitabı zamanında satın almadığım için hiç bir yerde bulamayınca sonuç ortada. Tek tesellim elbet hepsini vakit buldukça okuyacağım ve kızıma da çok değerli bir miras bırakmış olacağım.

3 Beğeni

Benimki indirime dayanamama gibi bir durum malesef… Neredeyse 1 yıldır amazonda sepet oluşturmuş durumdayım iş bankası modern ve Hasan Ali Yücel klasikleri için. Şu an çok iyi indirimdeler ama kütüphanemde nereden baksam 50 üstü kitap var okunmamış. Üstüne bir de uzun süredir para biriktirmeye çalışıyorum ve sırf onun için işe girdim daha yakın zamanda. Alsam mı almasam mı ikilemi doğuyor tabi. Ama sanırım dayanamayacağım yine alacağım.

1 Beğeni

Sadece kitaplar ile sınırlandırılmasın, içinde olduğumuz ahval ve şerait neticesinde bir daha bu fiyata bulamam düşüncesi ile stokçuluk ruhumuza işlemiş olabilir.

2 Beğeni

Baskı tükenmesi, fiyat artması ya da kütüphane oluşturmak gibi bir endişem yok. Yine de bir sürü kitap aldım. Hiçbirini de okumadım.Bazısının kapağını bile açmadım. Bütün kitapları kütüphaneye bağışlayıp tek bir kitap satın almak istiyorum. Onu okumadan ya da okumak istemediğime karar verip bir yere bağışlamadan yeni bir kitap satın almayı düşünmüyorum artık.

Bende artık farklı bir durum da başladı: “Bu fiyata kaç kitap alırım!” :sweat_smile:

Geçtiğimiz gün bir üst beğendim, fiyatına bakınca sepete ekleyip bıraktığım kitapları alırım daha iyi, diyerek almadım.

6 Beğeni

Traktör almadığımız müddetçe bence sorun yok, kitap almaya devam edilebilir.

10 Beğeni

Paramı, belki de hiç giymeyeceğim bir kıyafete, takıya; asla sürmeyeceğim bir ruja, fondötene, rimele; asla kullanmayacağım veya birkaç kez kullanacağım tabağa, fincana, tencereye; belki de hiç giyme fırsatı bulmayacağım bir ayakkabıya; takmayı asla istemediğim ama sahip olabileceğim için alabildiğim bir çantaya harcamaktansa asla okumayacağımı bilsem bile kitaplara harcamaya tercih ediyorum. Geriye kalanların hiçbiri bana okuyarak kendimi geliştirme fırsatı sunmuyor. Biliyorum ki asla okumayacağımı düşündüğüm kitaplara bile an geliyor ihtiyaç duyuyorum ve okuyorum. Hayata olan bakış açım her gün gelişmekte ve yarın nasıl kitaplara ilgi duyacağımı bilemiyorum. İlgi duymadığım bir kitabı bile fikir sahibi olmak ve kendimi geliştireceğini düşündüğüm için okuyabiliyorum. Okuma eylemi sonucunda kendimin nerede durduğunu görebiliyorum. On veya yirmi yıl önceki yerde miyim, zevk almak için neler okuyorum, bilgilenmek için neler okuyorum, okumaya bakış açım hangi yöne daha meyilli, neden bu tarz kitapları seviyorum, diğerlerini neden sevmiyorum, benim karakteristik yapımın sabitleri var mı gibi onlarca soruya cevap arıyor, bazen cevap buluyor çoğu zaman da eleştirilere devam ediyorum. Diğer şeyler bunu sağlamadığı sürece kitap almaya imkanım el verdikçe devam edeceğim. Bu bir hastalık mı? Bunu düşünüyorum. Kendi adıma net bir cevap veremedim çünkü bu bir hastalıksa tabaklar, çanaklar, asla giyilmeyen kıyafetler, ayakkabılar, eve alınan süs eşyaları, dekorasyon ürünleri almak da hastalıktır. Bana kalırsa insan, doğasında bulduğu açıkları bir şeyler alarak kapatmaya çalışıyor. Herkesin bu açıkları kapatma şekli farklı fakat en faydalısı kitap almak ve kendini okumaya maruz bırakmasıdır.

16 Beğeni

Almanca öğrenmeye başlamadan önce okumadığım kitaplarım okuduklarının onda biri filandı yani 150-200 tanecikti.
Ancak yabancı dil kitabın kötü bir durumu vardı: Bir kere bir eski kitapçıda gördüğün kitabın ikinci müşterisi (mini mini bir ihtimalle) zor da olsa çıkarsa bir daha asla aynı metni bulamazdın. Zaten ikinci elden aldığımdan fiyatları çok ucuzdu hatta türkçe tercümelerin üçte dörtte biri fiyatınaydılar. Ben de almak zorunda kaldım. Satın alma böyle başladı. Sonra zaten daha iyi baskılar, farklı versiyonlar(aynı kitabın 80 farklı versiyon baskısı olduğunu düşünün Goethenin bazı kitapları abartmıyorum 2000 kadar ciltli kaliteli baskı versiyonuna sahiptir. Eh bu sebeple bütün sahafları, hurdacıları gezerken bir sürü türkçe- ingilizce almanca kitabı uygun fiyata aldım ve bir yerden sonra okuyacağım diye değil okurum diye almaya başladım.
İstatistiklere göre satın alınan ekitapların %15i-20si bile okunmuyormuş. Ancak asla bir yazarı ünlü olduğunu için bildiğim için yada ününü ödüllendirmek amaçlı kitabını almadım. Meraktan aldığım oldu. Satın almak hastalık mı ? Pul kolleksiyonu yapanlara hasta diyor muyuz? Pul kültürse kitap kapakları, sırtları neden kültür olmuyor :blush:
Ekleyeyim: bit pazarlarına giderdim onlarca defa kütüphanelerin düştüğünü gördüm ve bazen binlerce kitap arasında baktıktan sonra bir tanesini bile bu günün parasıyla 1TLden satın almadım.

Konudan bağımsız Almanca seviyenizi sorabilir miyim? Almanca öğrenmeye başlayacağım malûm mühendislik istiyorum.

İlgimi çeken kitapları almak zorundaymışım gibi hissediyorum.Bir de benim dönemlerim var.Bir dönem canım aşk çeker,bir dönem fantastik,bir dönem dram…bu böyle gider.Mangalarım ise ayrı bir mevzu,biter diye param oldukça hemen yeni çıkanları almaya çalışıyorum.Ama bende şöyle bir durum var beğenmediğim kitabı,mangayı elimde tutmam,satarım.Beğenmediğim bir şeyi niye elimde tutup yer işgal etsin ki?Elimde sadece sevdiğim şeylerin bulunmasını istiyorum.

3 Beğeni

Muhtemelen dert etmeyeceğim kadar param olsaydı kitap alma hastalığım olurdu. Yani okumayacak bile olsam bir şekilde beğendiğim kitapları hiç düşünmeden alırdım. Ancak hem ekonomiyi hem de kendi durumumu göz önüne aldığımda çok çok istediğim kitapları alıyorum. Kitaplığımda da okunmamış durumda bulunan yaklaşık olarak 15 kitabım vardır. Bu yüzden bu hastalığa sahip olduğumu düşünmüyorum. (Kitaplığım dünyada en değer verdiğim şeyler sıralamasına başlardan girer. Bu konuda şüphem yok.)

2 Beğeni

Bilmiyorum, ama kitap okuma seviyesi diyebilirm. Yaklaşık 17-18 yıl önce alman kültüre gittiğimde Prapositionlarla cümle kurmam zayıf olduğu için 9 kura atmışlardı orada 13. kurla birlikte ders yapmıştık. Anck o zamanlar konuşamasam bile Goethe’yi filan okuyabiliyordum. Gramer kitabı, kelime öğrenme ve sınıfta konuşmakla öğreniliyor zaten ama bence kurslar yavaş ilerliyorlar :smiley:

Ben öncelikli olarak ekonomik nedenlerden alıyorum. Aldığımıda her türlü okuyorum. Kolleksiyonerlik gibi bir amacım hiç olmadı. Örneğin potansiyelini gördüğüm ve konusunu beğendiğim seri kitapların sadece birinci ciltlerini alır okurum ve bana “off çok iyiydi” dedirtirse ancak o şekilde tüm seriyi alırım.Eğer “ehh” filan sa belki ikinci kitabı alıp bir şans daha veririm. Onun dışında basımı bitmemiş hiçbir seriyi almıyorum.
Alanım olan kitapları araştırıp almaya gayret ediyorum ki öyle çok fazla dallı budaklı bir alan tercihimde yok.(%50fantastik, %35tarih ve %15klasikler) Sorgusuz aldığım tek tür klasikler. Onlarda zaten ucuz :slight_smile:

Devamlı kitap almanında kitap okumaya teşvik ettiğine inanıyorum.

4 Beğeni

Kitap almadan duramaz hale geldim ve bence asıl sebebi online alışverişlerdeki fiyatların değişkenliği. Almak istediğim kitapları indirimde görünce fiyatı artar da bir daha alamam diye aldıkça aldım ve 1 yıllık kitap stoku oluştu resmen. Okumayı düşündüğüm kitapların fiyatlarını kontrol etmek de alışkanlık oldu. Bir an önce bu tüketim çılgınlığından kurtulmam lazım zira hiç param kalmadı…

3 Beğeni

Kitap alma hastalığımı atlattım galiba. Elimde biriken okunmamış kitapların stresi üzerime çökünce ister istemez azalttım almayı.
Zamlansa da kaçmıyor ya, tükense de tekrar basılır belki, olmadı Nadir’de değerlenmeden alırım diye kendimi avutuyorum. :slightly_smiling_face:
Şu sıralar sadece öncelikli olarak istediğim kitaplar -ki bu kitapların sayısı da epey azaldı- iyi bir indirime girerse alıyorum.

3 Beğeni

Ben bu alışkanlıktan kurtulamıyorum arkadaşlar… :man_facepalming:t2: Tür ayırt etmeden merak ettiğim bütün kitapları alasım geliyor, nitekim alıyorum da. Bir sürü kitabım var; kitaplıklar dolu, bazanın altında, kolilerde, dolaplarda yığınla kitap var ama hala durduramıyorum kendimi. İndirim görünce özellikle asla durduramıyorum, mutlaka almalıymışım gibi geliyor. Bazen alacak kitap araştırmaktan, indirim kovalamaktan okumaya vakit kalmıyormuş gibi bile hissediyorum. :joy: Baskısı bitecek, indirim bitecek, ya çok ucuzmuş, özel baskı derken cüzdanım ağlıyor. 🥲

4 Beğeni

Allahtan bu huyumu aştım ben.Almadan önce mutlaka arka kapak yazısını hatim etmeye yakın derecede okuyorum.Eğer konu cidden aklıma yattıysa alıyorum.Odamdaki tek kitaplar için olan kitaplığımda zaten kitaplar aralarına toz giremeyecek şekilde yerleşik,her kitaba atlayamam.

2 Beğeni

Bazen arka kapak yazıları yanıltıcı oluyor, kitabı tamamen yansıtamadığı zaman hayal kırıklığı olabiliyor. Benim de bunu bırakmam lazım cidden, her türe de ilgim olamaz! :joy:

image

Düşünsenize bir gece önce Bitmemiş Öyküler’i okuyup,bugün de kemanın tarihçesini okumak isteyen birisi var :rofl:
Gerçi tanıdık biri de geceleri Mahou Shoujo anime izleyip,sabah Italyanca Gramer çalışıyor,tuhaf tanıdıklarım var değil mi? :crazy_face: :crazy_face:

1 Beğeni

Hakkımda bu kadar keskin bir tahminde bulunmanız beni ürküttü doğrusu. :joy: Bir gün fantastik, ertesi gün dram… Alakasız alakasız türlere hiç olmadık zamanlarda sarıyorum, bu da alışveriş sepetlerimi hiç boş bırakmıyor. :sweat_smile:

2 Beğeni