Kitap Arşiv Programı Arıyorum

Arkadaşlar evdeki kütüphanemde bulunan kitapları bir program üzerinde kayıt etmek istiyorum ancak internet de aramalarımda uygun bir program bulamadım. Bu konuda yardımcı olabilecek var mı? Yada evinde bu tür programlardan birini kullanan var mı?

Evde 1500’e yakın kitap var. Programın kendi içerisinde arama motoru olursa daha süper olur.
daha önce All My Books programında idefix varmış ancak kaldırılmış. Programda çalışmıyor. Başka önerilere açığım.
Şimdiden teşekkür ederim

https://www.kitapyurdu.com/index.php?route=information/information&information_id=93
Kitapyurdunda kütüphanem diye uygulama var (linki açılmazsa diye adını da yazdım o nedenle). Sanırım raflara falan da diziliyordu tür oluşturup bir deneyin indirip.

3 Beğeni

Tam olarak anladım mı bilemiyorum; fakat Kitapyurdunun Kütüphanem adlı uygulamasını kullanmaya başladım birkaç gün önce. Ve gayet memnunum. Belki henüz denemediyseniz bir bakabilirsiniz.

1 Beğeni

Sen daha hızlıymışsın :joy::+1:t2:

2 Beğeni

@bluesedai İçimizdeki yardımlaşma aşkı işte n’aparsın. :sunglasses:

2 Beğeni

@bluesedai evet onu aslında kullanıyorum ama bana istediğimi vermiyor. Ben aslında bilgisayara yükleyip kendi içinde arama yapabileceğim ayrıca yazar, tür, yayınevi gibi sıralama yaptıra bileceğim bir program arıyorum.

Program değil de site kullanabilirim derseniz, goodreads’i tavsiye ederim. Okuduğunuz kitapları ekleyip istediğiniz şekilde sıralayarak listenizi/listelerinizi kontrol edebilir, tavsiye nevinden benzer türdeki kitapları da çok rahat bulabilirsiniz.

2 Beğeni

Bunu Excel’in tablo özelliğini kullanarak gayet rahat yapabilirsiniz, ayrı bir programa gerek olduğunu düşünmüyorum.
Nasıl kullanacağınız konusunda sorularınız olursa cevaplayabilirim.

4 Beğeni

@YaprakOnur önerin için teşekkür ederim. Ama excelde mevcut kullandığım bir tablo var zaten. Fotoğrafları ile birlikte bir listem var zaten. Ancak excel bir yerden sora fotoğraflardan dolayı şişmeye başlıyor. Şuan için excel 100 mb oldu. Onun için program daha uygun gelmişti. Çünkü fotoğrafları bulmak eklemek filan açıkçası biraz uğraştırıyor :slight_smile:

1 Beğeni

Goodreads’in telefon uygulumasında kitapların barkodlarını tarayarak kütüphane listenize ekleyebiliyorsunuz, kolaylık yaratabilir.

2 Beğeni

@Canina yükleyip denedim. ancak yabancı bir site olduğu için çoğu Türkçe kitapları bulamadı malesef. Yinede teşekkür ederim.

1 Beğeni

http://www.koha.org var php ile yazılmış ve açık kaynak bir uygulama. Kütüphane otomasyonu. Bunu bilgisayrınıza veya aylık 5$ gibi bir ücretle açacağınız sunucuya kurabilirsiniz.

2 Beğeni

Anladım, fotoğraflı falan ayrıntılı bir liste yani. :blush:

Kitap sosyal medyalarından gidersek 1000kitap.com var bir de çoğu kitabı bulabiliyorsunuz, bulamadıklarınızın da eklenmesini isteyebiliyorsunuz.

1 Beğeni

Sitedeki kaydında ISBN numarası doğru girilmişse bulması lazım. Belki baktığınız kitaplar için denk gelmemiştir? Ben daha önce birkaç Türkçe kitap için o özelliği kullandığımı hatırlıyorum.

2 Beğeni

Goodreads’in bazı kitapları bulamamasını çokça yaşadım. Özellikle eski basımlarda zorlanıyor ya da bulamıyor.

1 Beğeni

Bu başlıktan sonra Kitapyurdu’nun kütüphane uygulamasını indirdim, yavaştan barkod okutup raflamaya basladim. Daha önce aklıma gelmemisti, güzel bir hatirlatıcı. Kimi zamam bu kitap bende varmiydi diye kuskuda kaldığım oluyordu. Ayrıca çizgi roman serilerimde olumca karmaşa yaşıyorum.
Bir kaç uygulama denedim ama kitapyurdu kütüphanemde karar kıldım. Yabancı uygulamalar çoğu zaman yerli barkodlari tanımıyor. Zorluk çekebilirsiniz.
Daha iyi android uygulamasi tavsiye eden olursa mutlu olurum.
Son söz olarakta excel dökümüde alabiliyoruz. Denemesemde pcye aktarımda mevcut.

3 Beğeni

Açıkçası bende bu tarz bir program ararken Vikitap’ı ardından, Goodreads’i keşfettim. Şu anda da aktif olarak kullanmayı tercih ettiğim site Goodreads.

Çünkü her şeye rağmen, daha çok kullanıcısı olduğundan veritabanı her gün biraz daha gelişiyor ve sitede olmayan kitapları veya varolan kitapların farklı edisyonlarını çok kolay bir şekilde siteye yükleyebiliyorsunuz. Ayrıca Vikitap’da sık sık vuku bulan teknik sorunları da yaşamıyorum. Bununla beraber arşiv bilgilerinize online olarak ulaşabilmek de çok önemli bence. Bu bağlamda tercihiniz ne olursa olsun mutlaka online olarak ulaşabileceğiniz ve güncelleyebileceğiniz bi program ya da site kullanın derim. Rıhtım’ın da Goodreads’de aktif olmaya çalıştığını ve birçok üyenin üyeliğini olduğunu eklemek isterim :face_with_monocle:

1 Beğeni

Excel dökümü çok başarılı değil dün denedim. Ama yine de kullandığım ve beğendiğim bir uygulama.

1 Beğeni

Hepinize teşekkür ederim bu değerli tavsiyeleriniz için. Şuan en mantıklısı kitapyurdu’nun kütüphanem uygulamasını kullanmak. Ayrıca https://kutuphanem.kitapyurdu.com/ bu adres üzerinden cep telefonu olmadan da kullanabiliyorum. Bu özelliği ile bir adım önde gibi :slight_smile:

2 Beğeni

https://forum.kayiprihtim.com/t/kitap-arsiv-programi/4170 Bu konuya bakmanı öneririm. Biraz geç olmuş ama :grinning: