Kitap Fırsat/Kampanya Alanı

Bende paranın yatmasını bekliyorum. Maile dönmediler.

2 Beğeni

Tam olarak aynı konu değil ama genel olarak bir bilgilendirme olması açısından yazıyorum, BKM site tasarımında değişiklik vs. yaptığı için stoklarla ilgili problem yaşıyor denmişti bana yaklaşık 2 hafta kadar önce. Yani olmayan kitaplar var gözüküyor. Başka hiçbir yerde olmayıp baskısı tükenen bir kitap yalnızca BKM’de mevcutsa sipariş etmeden önce telefonla teyit etmenizi tavsiye ederim.

2 Beğeni

Ahmet Ümit BKM

4 Beğeni

İade sorun olmaz bekleyin, biraz sürebilir. 1 haftayı falan geçerse siteyle iletişim kurarsınız.

3 Beğeni

BKM’den 3 sefer kitap aldım.
Herhangi bir sorum yaşamadım.
6 adet istediğim kitaptan stoklarında sadece 1 tane olduğundan 5 tanesinin parasını 1 hafta içerisinde iade ettiler.
Ayrıca “Kargo Garanti Belgesi” diye bir kart gönderiyorlar. Hasarlı ürünü 24 saat içerisinde bildirmek şartıyla aynı ürünle değiştiriyorlar. Ayrıca kargo görevlisine tutanak tutturmaya da gerek yok.

2 Beğeni

O gönderdikleri garanti belgesine yada tutanak tutturmanıza zaten gerek yok. Onlar sanki gerek varmış gibi kendi kafalarında bir dünya kurmuşlar sizde öyle sanıyor sonra da size iyilik yapılmış gibi düşünüyorsunuz. Tamamen satış taktiği ve aldatmaca.

4 Beğeni

Şimdiye kadar ondan fazla siteden kitap aldım fakat özellikle hasarlı kitap değişimiyle ilgili bir ibareye rastlamadım. Belki de vardır da ben rastlamamışımdır. Ancak genel alışveriş sitelerin hemen hemen hepsinde “hasarlı ürün” teslim alınmadan önce özellikle tutanak tutturmamız istenmektedir. Tutanak tutturmayan bir çok alıcı, hasarlı (kırık, çökük, yırtık, ezik vb.) ürün değişimi konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Hatta yanılmıyorsam bu başlık altında da birkaç forumdaşımızın paylaşımda bulunmuştu.
Aslına bakılırsa hasarlı (kırık, çökük, yırtık, ezik vb.) ürün durumunda tutanak tutturma mantıklı bir istektir. Çünkü bu durum satıcının hasarlı (kırık, çökük, yırtık, ezik vb.) ürün konusunda alıcıyı suçlamayı ortadan kaldırmakta ve de kötü niyetli alıcılara karşı satıcıları korumaktadır.
Tabii, işin mevzuat tarafına tam olarak hakim değilim. Mevzuatta bu konuyla ilgili nasıl bir düzenleme var bilemiyorum.

3 Beğeni

Satın al butonuna tıklarken kabul ettiğiniz sözleşmelerde yazar. Yazıyorlarsa 14 gün içinde koşulsuz şartsız iade hakkınız var. Yazmıyorlarsa daha büyük sorun o zaman iade hakkı süreniz 1 yıl.

Onlara bakmayın tutanakta derler, aldığınızı iade edemezsiniz, değiştiremezsiniz de. Ahlak olmayınca ve insanları bilgisiz bulunca her şeyi yaparlar. Tabi düzgün satıcılar da var onları ayrı tutuyorum.

Tutanak diye kafasına göre madde ekleyemez. Zaten paylaştığımı okursanız cayma hakkınızı kullandığınızda satış değil komple sözleşme geçersiz oluyor. Satıcılar da bu şartları kabul ederek mesafeli satış yapıyorlar. İşlerine gelmiyorsa iş gücü ve kira vs masrafların olmadığı yada çok az olduğu e-ticaret platformunu kullanmasınlar. Koskoca şirketleri düşünecek değilim açıkçası. Ben kendi tarafımdan bakıyorum ve kimseyi zor durumda bırakmak için alışveriş yapmıyorum. Satıcı da kendi tarafından bakacak aksini düşünüyorsa hakkını arayabilir. Ama bence ülkemizde mağdur olmuş satıcı oranı alıcıya kıyasla yok denecek seviyededir.

Aşağıda paylaşıyorum mesafeli satışlardaki haklarınızı bilmenizde yarar var.

Resmi Gazete

Özet

Cayma hakkı*

MADDE 9 – (1) Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.

(2) Cayma hakkı süresi, hizmet ifasına ilişkin sözleşmelerde sözleşmenin kurulduğu gün; mal teslimine ilişkin sözleşmelerde ise tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin malı teslim aldığı gün başlar. Ancak tüketici, sözleşmenin kurulmasından malın teslimine kadar olan süre içinde de cayma hakkını kullanabilir.

(3) Cayma hakkı süresinin belirlenmesinde;

a) Tek sipariş konusu olup ayrı ayrı teslim edilen mallarda, tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin son malı teslim aldığı gün,

b) Birden fazla parçadan oluşan mallarda, tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin son parçayı teslim aldığı gün,

c) Belirli bir süre boyunca malın düzenli tesliminin yapıldığı sözleşmelerde, tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin ilk malı teslim aldığı gün

esas alınır.

(4) Malın satıcı tarafından taşıyıcıya teslimi, tüketiciye yapılan teslim olarak kabul edilmez.

(5) Mal teslimi ile hizmet ifasının birlikte yapıldığı sözleşmelerde, mal teslimine ilişkin cayma hakkı hükümleri uygulanır.

Eksik bilgilendirme

MADDE 10 – (1) Satıcı veya sağlayıcı, cayma hakkı konusunda tüketicinin bilgilendirildiğini ispat etmekle yükümlüdür. Tüketici, cayma hakkı konusunda gerektiği şekilde bilgilendirilmezse, cayma hakkını kullanmak için on dört günlük süreyle bağlı değildir. Bu süre her halükarda cayma süresinin bittiği tarihten itibaren bir yıl sonra sona erer.

(2) Cayma hakkı konusunda gerektiği şekilde bilgilendirmenin bir yıllık süre içinde yapılması halinde, on dört günlük cayma hakkı süresi, bu bilgilendirmenin gereği gibi yapıldığı günden itibaren işlemeye başlar.

1 Beğeni

Zarardan sorumluluk

MADDE 17 – (1) Satıcı, malın tüketici ya da tüketicinin taşıyıcı dışında belirleyeceği üçüncü bir kişiye teslimine kadar oluşan kayıp ve hasarlardan sorumludur.

Diğer forumdaşlarımdan özür diliyorum. Benim kastım “hasarlı ürün” yani kırık, çökük, yırtık, ezik vb.
Diğer konuda(ürün iade) zaten kimsenin bir teredütü yok.

2 Beğeni

Cayma hakkı

MADDE 9 –

(4) Malın satıcı tarafından taşıyıcıya teslimi, tüketiciye yapılan teslim olarak kabul edilmez.

Bu sizin cayma hakkınızı elinizden almıyor. Orada satıcı kendini taşıyıcıyı ortaya atıp kurtarmaya çalışıyor. Tutanak zorunlu değil, tutanak alıcıyı kandırıp tutturabilen satıcıya :slight_smile:

Ek: Ayrıca siz cayma hakkınızı hasar yokken dahi kullanabiliyorsunuz. Hasarlı olması şartı falan yok. Hasarlıysa zaten bu bizi bağlayan bir durum değil ki. Orasını da biz düşünmeyelim.

1 Beğeni

Madde 17 çok açık. “… üçüncü bir kişiye teslimine kadar …” diyor.

1. Kişi: satıcı
  2. Kişi: Aracı(kargo şirketi)
  3. Kişi: Alıcı
    Yani alıcı ürünü teslim aldıktan sonra satıcının hasar konusundaki sorumluluğu sona eriyor.
    Şöyle düşünün: Sizden internet üzerinden bir ürün satın aldım. Bu ürünü teslim aldıktan sonra düşürüp kırdım. Bu ürünü geri almayı kabul eder misiniz?
2 Beğeni

Peki sizin düşündüğünüz şekliyle kabul ettik diyelim. Bize hasar yokken dahi koşulsuz şartsız iade hakkı veren cayma hakkı hasarlıyken vermiyor mu yani? Burada sizin yada benim mantıken ne düşündüğümüz yada kabul edip etmeyeceğimizin bir önemi yok, önemli olan tanınan haklar. Ben bu süreci tanınmış bir bilgisayar firmasıyla yaşadım. Sürecin sonunda memnun kalmadığım ve bir sürede kullandığım bilgisayarı iade ettim. Sizin açınızla bakarsak neden kullanılmış çeşitli programlar kurulmuş bilgisayarı kabul etsin. O zaman benim görüp almadığım her ürünü ne olursa olsun kabul etmem gerek.

Bunları da geçtik forumda tutanağı falan boşverin, ürünü kargo görevlisinin gözünün önünde açabilen kaç kişi var merak ediyorum :slight_smile:

Ek: Sizin demek istediğiniz baştan buraya farklı noktaya gelmiş. Şimdi okuyunca tekrar ne demek istediğinizi anladım. Art niyet varsa diyorsunuz. Tabi o durumda bu madde satıcıyı koruyor. Ama gene de tüketici hakem heyeti vs hakkınızı aradığınızda çözümün gene alıcı taraflı olacağını düşünüyorum.

1 Beğeni

Geçenlerde n11’de şöyle bir bilgilendirmeyle karşılaştım, oldukça şaşırmıştım. Yasa hakkında bilgim olmadığı için doğruluğunu da bilmiyorum, yasayı incelemek lazım sanırım.

2 Beğeni

N11 kadar basit bir site yok ya.Çoğunlukla satıcı ve kendisini koruyan bir site.Cayma hakkına gelirsek tek kullanımlım veya yeme içmelik Ürün değilse %100 iade hakkı vardır.

4 Beğeni

N11, Gittigidiyor gibi platformlar tam bunun suistimal edildiği platformlar zaten. Ama bildiğinizi anlarlarsa yönetmeliği, yola geliyorlar. Önemli olan kimi kandırırsak hesabı işte.

Üstte attığım link ve paylaştığım özet yazısı geçerli olan, 2019 şubatta düzenleme yapılmış birkaç madde de ama onlar bizi ilgilendiren kısımlar değil.

2 Beğeni

Ürünü teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içerisinde cayma hakkınız var. Aksini iddia eden siteler tüketiciyi yanılmaya ve kanunu kendi lehlerine göre yorumlamaya çalışıyorlar. Ben genellikle DR ve İdefix’ten kitap alırım, bugüne kadar 1 kez bile iade ve değişimde sorun yaşamadım.

2 Beğeni

Cayma hakkının istisnaları

MADDE 15 – (1) Taraflarca aksi kararlaştırılmadıkça, tüketici aşağıdaki sözleşmelerde cayma hakkını kullanamaz:

a) Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve satıcı veya sağlayıcının kontrolünde olmayan mal veya hizmetlere ilişkin sözleşmeler.

b) Tüketicinin istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallara ilişkin sözleşmeler.

c) Çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek malların teslimine ilişkin sözleşmeler.

ç) Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin sözleşmeler.

d) Tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan mallara ilişkin sözleşmeler.

e) Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler.

f) Abonelik sözleşmesi kapsamında sağlananlar dışında, gazete ve dergi gibi süreli yayınların teslimine ilişkin sözleşmeler.

g) Belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken, konaklama, eşya taşıma, araba kiralama, yiyecek-içecek tedariki ve eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin sözleşmeler.

ğ) Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya tüketiciye anında teslim edilen gayrimaddi mallara ilişkin sözleşmeler.

h) Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile ifasına başlanan hizmetlere ilişkin sözleşmeler.

e bendi tehlike saçıyor sanki.
Diyor ki: “Kitabı aldın, okudun, iade etmek istiyorsun! Yemezler!”

1 Beğeni

Neyi ispatlamaya çalışıyorsunuz anlamadım ama madem kullanmak istemiyorsunuz, ben kullanmıyorum diyerek kullanmayabilirsiniz. Bu kadar zorlamanıza gerek yok kendinizi. Daha geçen aylarda ben ölçüyle perde siparişi verdim memnun kalmadım geri iade ettim ki sizin bahsettiğiniz ambalaj, bant, mühür, paket oyunlarda bandrollü kaplama oluyor onun gibi birşey kargo paketini kastetmiyor, kargo paketini açmadan sizin de takdir edeceğiniz üzere iade edip etmeyeceğimize karar veremeyiz değil mi? Aşağıda ambalajlı eğitim setini açıp cd kodunu aktif hale getiren birisiyle ilgili karar var bakabilirsiniz.

Bir sürü örneği var tüketici hakem heyeti kararlarını inceleyebilirsiniz. Ben bir tane bırakıyorum. Eğitim seti alınmış bilgisayarda kodu kullanılmış aktif edilmiş, bakın ne karar verilmiş. Ama siz hala daha ben iade etmek istemiyorum benim böyle bir hakkım yok diyorsanız tercih sizin tabi.

Bu da iade ettiğim perde hani şu b) maddesinde belirtilen isteğe göre özel hazırlanmış olandan, satıcı da geri iademiz yok diye de yazıyordu tahminim hala daha yazıyordur :slight_smile:

Özet

T.C.
………. TÜKETİCİ İL/ İLÇE HAKEM HEYETİ
BAŞKANLIĞI KARARIDIR

KARAR NUMARASI: …………… KARAR TARİHİ: …/…/….

Şikayet Eden : ………………… (T.C. NO:…………)
Adresi : …………………………
Vekili : AV. ……………………
Vekil Adresi : …………………………
Şikayet Edilen : ………………… (V.N. : ………….)
Adresi : …………………………
Şikayet Konusu : İŞ YERİ DIŞINDA KURULAN SÖZLEŞMELER/CAYMA HAKKININ KULLANDIRILMAMASI
Şikayet Tarihi : …/…/….
Raportör : ………

Olayın Özeti
Tüketici, 22.05.2015 tarihinde adı geçen firmadan kapıdan satış yöntemiyle Evimde Eğitim isimli eğitim seti
satın aldığını, daha sonra ürünü iade etmek istediğini ve bundan dolayı ilgili firma ile telefonda görüştüğünü
fakat olumlu yanıt alamadığını, 26.05.2015 tarihinde firmaya iadeli taahhütlü mektupla cayma bildiriminde
bulunduğunu belirterek düzenlenen sözleşmenin iptal edilmesini talep etmektedir.

Savunma Özeti
Konuyla ilgili firmadan savunma istenmiş olup ilgili firma savunmasında özetle: düzenlenen sözleşmenin yasal koşullara uygun olduğunu, cayma hakkının malın tesliminden sonra ambalajın açılmış olması halinde kullanılamayacağını, tüketiciye satışı yapılan ürünün bilgisayara yüklenmiş ve programın kullanım aktivasyonunun sağlanmış olduğunu, bilgisayar programı gibi kopyalanıp çoğaltılabilen ürünlerde bu ürünlerin kopyalanarak iade edilmesinin mümkün olmadığını, satış sırasında öncelikle PC programının demosu ile tanıtım yapıldığını ve tüketici tarafından beğenilmesi halinde satış işleminin gerçekleştiğini, tüketicinin cayma hakkını kullanabilmesi için ürünü satın aldıktan sonra bilgisayarına yüklememesi gerektiğini belirterek tüketici talebinin reddini talep etmektedir.

İnceleme ve Gerekçe
Dosya üzerinde yapılan inceleme neticesinde: Tüketici ……………… nın ilgili firma ile 22.05.2015 tarihinde işyeri dışında kurulan satış yöntemiyle sözleşme imzaladığı, 26.05.2015 tarihinde sözleşmeden caydığına dair ilgili firmaya ihtar çektiği anlaşıldığından tüketicinin talebi 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun un İşyeri Dışında Kurulan Sözleşmeler Başlıklı 47 inci Maddesinin 5 inci Fıkrası Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin bu süre içinde satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmiş olması yeterlidir. Cayma süresi içinde satıcı veya sağlayıcı sözleşmeye konu mal veya hizmet karşılığında tüketiciden herhangi bir isim altında ödeme yapmasını veya tüketiciyi borç altına sokan herhangi bir belge vermesini isteyemez. Satıcı veya sağlayıcı, cayma hakkı konusunda tüketicinin bilgilendirildiğini ispat etmekle yükümlüdür. Tüketici, cayma süresi içinde malın mutat kullanımı sebebiyle meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir. Hükmü kapsamında değerlendirilerek tüketici talebinin kabulü yönünde karar verilmesinin uygun olacağı mütaala olunmaktadır.

Hüküm
Dosyanın incelenmesi sonucunda, yukarıda açıklanan nedenlerden dolayı tüketicinin talebinin kabulüne, ilgili firma tarafından sözleşmenin iptal edilmesine oy birliği ile karar verildi.
(6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 68’ inci maddesinin 1’inci fıkrası ile 27.11.2014 tarihli ve 29188 Sayılı Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğinin 6’ncı maddesinin 2’nci ve 4’üncü fıkraları gereğince 01.01.2016 tarihinden itibaren yeniden değerleme artış oranına göre 2016 yılı için değeri 2.320,00 TL (ikibinüçyüzyirmi) ile 3.480,00 TL (üçbindörtyüzseksen) arasında bulunan uyuşmazlıklarda hakem heyetinin vereceği karar tarafları bağlar.)

Şikayet edilen …………vergi kimlik numaralı ……………A.Ş.’nin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 70’inci maddesinin 7’nci fıkrası uyarınca 13,50 TL tebligat ücretini bütçeye gelir kaydedilmek üzere, kararın tebliğinden itibaren bir ay içinde şikayet edilenin bağlı bulunduğu ……….Vergi Dairesi Müdürlüğü’ne ödenmesine, ödendiğine ilişkin makbuzun tüketicinin adı soyadı belirtilerek bu süre içinde …….Tüketici İl/İlçe Hakem Heyeti Başkanlığına ibraz edilmesine, bu tutar ödenmediği takdirde 21/07/1953 tarihli ve 6183 sayılı Amme Alacakları Tahsil Usulü Hakkında Kanuna göre takibinin yapılmasına, iş bu kararın 6502 Sayılı Kanunun 70’inci maddesinin 3’üncü fıkrası gereği taraflara tebliğine, tebliğ tarihi itibari ile 15 gün içerisinde Tüketici Mahkemesine itiraz yolu açık olmak üzere oy birliği ile karar verildi.

…………. …………. …………. …………. ………….
…………. …………. …………. …………. ………….

BAŞKAN ÜYE ÜYE ÜYE ÜYE

3 Beğeni

Karakarga Masallar İdefix yüzde 50

5 Beğeni

Tavsiye eder misiniz, okudunuz mu hiçbirini?

1 Beğeni