Kitap Fırsat/Kampanya Alanı

Konuyu takip ediyordum, sırf şu adama hak verdiğimi belirtmek için üyelik açtım. Adam burada alıp okuyacak olan kitaba değer veren kişilerin değil, kâr amacı güden insanların alıyor olmasına sitem ediyor. Mesele 3’ün 5’in hesabı değil. Bunu anlamak bu kadar zor olmamalı.

Sitem ettiği kişi kötü birisi değil ve Tolkien kitabını da pahalı vermiyor. O fotoğrafdaki kişiden ziyade 60-70 lira yazıp %100 kâr edenler var. Asıl tepki onlara olmalı

Kitabı satan kişi zaten sahaf değil.

Ben tepkiyi bir kişi üstünden genele verdiğini düşünüyorum. Hani o belki son damla olmuştur. Bu şekilde bakmak gerekiyor.

Sözlerim yanlış anlaşılmasın. Siteminizi anlıyorum. Ama aynı sşte içinde 90 lira etiketle aynı kitsbı satanlarıda ifşa edin burda.

Tabi birde o var tabi. İnsan sinirlenince ilk gördüğüne çatarmış.

Bugün 100. kez yazdım ama fiyatın umurumda olmadığını tekrar söylüyorum. Daha da hiçbir şeyle uğraşmak istemiyorum, sıkıldım.

(Bahri Doğukan Şahin) #5344

Konuyu meşgul edeceğim ama sormam gerek.

BKM Kitap siparişimi iptal edeli 3 gün oldu ama hesabıma para iadesi gerçekleşmedi. Dün attığım maile de bir yanıt gelmedi. Aynı tecrübeye sahip biri bilgilendirebilir mi rica etsem.

(Kadir) #5345

Bende paranın yatmasını bekliyorum. Maile dönmediler.

Tam olarak aynı konu değil ama genel olarak bir bilgilendirme olması açısından yazıyorum, BKM site tasarımında değişiklik vs. yaptığı için stoklarla ilgili problem yaşıyor denmişti bana yaklaşık 2 hafta kadar önce. Yani olmayan kitaplar var gözüküyor. Başka hiçbir yerde olmayıp baskısı tükenen bir kitap yalnızca BKM’de mevcutsa sipariş etmeden önce telefonla teyit etmenizi tavsiye ederim.

Ahmet Ümit BKM

İade sorun olmaz bekleyin, biraz sürebilir. 1 haftayı falan geçerse siteyle iletişim kurarsınız.

(Albertê Çekdar) #5349

BKM’den 3 sefer kitap aldım.
Herhangi bir sorum yaşamadım.
6 adet istediğim kitaptan stoklarında sadece 1 tane olduğundan 5 tanesinin parasını 1 hafta içerisinde iade ettiler.
Ayrıca “Kargo Garanti Belgesi” diye bir kart gönderiyorlar. Hasarlı ürünü 24 saat içerisinde bildirmek şartıyla aynı ürünle değiştiriyorlar. Ayrıca kargo görevlisine tutanak tutturmaya da gerek yok.

O gönderdikleri garanti belgesine yada tutanak tutturmanıza zaten gerek yok. Onlar sanki gerek varmış gibi kendi kafalarında bir dünya kurmuşlar sizde öyle sanıyor sonra da size iyilik yapılmış gibi düşünüyorsunuz. Tamamen satış taktiği ve aldatmaca.

(Albertê Çekdar) #5351

Şimdiye kadar ondan fazla siteden kitap aldım fakat özellikle hasarlı kitap değişimiyle ilgili bir ibareye rastlamadım. Belki de vardır da ben rastlamamışımdır. Ancak genel alışveriş sitelerin hemen hemen hepsinde “hasarlı ürün” teslim alınmadan önce özellikle tutanak tutturmamız istenmektedir. Tutanak tutturmayan bir çok alıcı, hasarlı (kırık, çökük, yırtık, ezik vb.) ürün değişimi konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Hatta yanılmıyorsam bu başlık altında da birkaç forumdaşımızın paylaşımda bulunmuştu.
Aslına bakılırsa hasarlı (kırık, çökük, yırtık, ezik vb.) ürün durumunda tutanak tutturma mantıklı bir istektir. Çünkü bu durum satıcının hasarlı (kırık, çökük, yırtık, ezik vb.) ürün konusunda alıcıyı suçlamayı ortadan kaldırmakta ve de kötü niyetli alıcılara karşı satıcıları korumaktadır.
Tabii, işin mevzuat tarafına tam olarak hakim değilim. Mevzuatta bu konuyla ilgili nasıl bir düzenleme var bilemiyorum.

Satın al butonuna tıklarken kabul ettiğiniz sözleşmelerde yazar. Yazıyorlarsa 14 gün içinde koşulsuz şartsız iade hakkınız var. Yazmıyorlarsa daha büyük sorun o zaman iade hakkı süreniz 1 yıl.

Onlara bakmayın tutanakta derler, aldığınızı iade edemezsiniz, değiştiremezsiniz de. Ahlak olmayınca ve insanları bilgisiz bulunca her şeyi yaparlar. Tabi düzgün satıcılar da var onları ayrı tutuyorum.

Tutanak diye kafasına göre madde ekleyemez. Zaten paylaştığımı okursanız cayma hakkınızı kullandığınızda satış değil komple sözleşme geçersiz oluyor. Satıcılar da bu şartları kabul ederek mesafeli satış yapıyorlar. İşlerine gelmiyorsa iş gücü ve kira vs masrafların olmadığı yada çok az olduğu e-ticaret platformunu kullanmasınlar. Koskoca şirketleri düşünecek değilim açıkçası. Ben kendi tarafımdan bakıyorum ve kimseyi zor durumda bırakmak için alışveriş yapmıyorum. Satıcı da kendi tarafından bakacak aksini düşünüyorsa hakkını arayabilir. Ama bence ülkemizde mağdur olmuş satıcı oranı alıcıya kıyasla yok denecek seviyededir.

Aşağıda paylaşıyorum mesafeli satışlardaki haklarınızı bilmenizde yarar var.

Resmi Gazete

Özet

Cayma hakkı*

MADDE 9 – (1) Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.

(2) Cayma hakkı süresi, hizmet ifasına ilişkin sözleşmelerde sözleşmenin kurulduğu gün; mal teslimine ilişkin sözleşmelerde ise tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin malı teslim aldığı gün başlar. Ancak tüketici, sözleşmenin kurulmasından malın teslimine kadar olan süre içinde de cayma hakkını kullanabilir.

(3) Cayma hakkı süresinin belirlenmesinde;

a) Tek sipariş konusu olup ayrı ayrı teslim edilen mallarda, tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin son malı teslim aldığı gün,

b) Birden fazla parçadan oluşan mallarda, tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin son parçayı teslim aldığı gün,

c) Belirli bir süre boyunca malın düzenli tesliminin yapıldığı sözleşmelerde, tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin ilk malı teslim aldığı gün

esas alınır.

(4) Malın satıcı tarafından taşıyıcıya teslimi, tüketiciye yapılan teslim olarak kabul edilmez.

(5) Mal teslimi ile hizmet ifasının birlikte yapıldığı sözleşmelerde, mal teslimine ilişkin cayma hakkı hükümleri uygulanır.

Eksik bilgilendirme

MADDE 10 – (1) Satıcı veya sağlayıcı, cayma hakkı konusunda tüketicinin bilgilendirildiğini ispat etmekle yükümlüdür. Tüketici, cayma hakkı konusunda gerektiği şekilde bilgilendirilmezse, cayma hakkını kullanmak için on dört günlük süreyle bağlı değildir. Bu süre her halükarda cayma süresinin bittiği tarihten itibaren bir yıl sonra sona erer.

(2) Cayma hakkı konusunda gerektiği şekilde bilgilendirmenin bir yıllık süre içinde yapılması halinde, on dört günlük cayma hakkı süresi, bu bilgilendirmenin gereği gibi yapıldığı günden itibaren işlemeye başlar.

(Albertê Çekdar) #5353

Zarardan sorumluluk

MADDE 17 – (1) Satıcı, malın tüketici ya da tüketicinin taşıyıcı dışında belirleyeceği üçüncü bir kişiye teslimine kadar oluşan kayıp ve hasarlardan sorumludur.

Diğer forumdaşlarımdan özür diliyorum. Benim kastım “hasarlı ürün” yani kırık, çökük, yırtık, ezik vb.
Diğer konuda(ürün iade) zaten kimsenin bir teredütü yok.

Cayma hakkı

MADDE 9 –

(4) Malın satıcı tarafından taşıyıcıya teslimi, tüketiciye yapılan teslim olarak kabul edilmez.

Bu sizin cayma hakkınızı elinizden almıyor. Orada satıcı kendini taşıyıcıyı ortaya atıp kurtarmaya çalışıyor. Tutanak zorunlu değil, tutanak alıcıyı kandırıp tutturabilen satıcıya :slight_smile:

Ek: Ayrıca siz cayma hakkınızı hasar yokken dahi kullanabiliyorsunuz. Hasarlı olması şartı falan yok. Hasarlıysa zaten bu bizi bağlayan bir durum değil ki. Orasını da biz düşünmeyelim.

(Albertê Çekdar) #5355

Madde 17 çok açık. “… üçüncü bir kişiye teslimine kadar …” diyor.

1. Kişi: satıcı
  2. Kişi: Aracı(kargo şirketi)
  3. Kişi: Alıcı
    Yani alıcı ürünü teslim aldıktan sonra satıcının hasar konusundaki sorumluluğu sona eriyor.
    Şöyle düşünün: Sizden internet üzerinden bir ürün satın aldım. Bu ürünü teslim aldıktan sonra düşürüp kırdım. Bu ürünü geri almayı kabul eder misiniz?

Peki sizin düşündüğünüz şekliyle kabul ettik diyelim. Bize hasar yokken dahi koşulsuz şartsız iade hakkı veren cayma hakkı hasarlıyken vermiyor mu yani? Burada sizin yada benim mantıken ne düşündüğümüz yada kabul edip etmeyeceğimizin bir önemi yok, önemli olan tanınan haklar. Ben bu süreci tanınmış bir bilgisayar firmasıyla yaşadım. Sürecin sonunda memnun kalmadığım ve bir sürede kullandığım bilgisayarı iade ettim. Sizin açınızla bakarsak neden kullanılmış çeşitli programlar kurulmuş bilgisayarı kabul etsin. O zaman benim görüp almadığım her ürünü ne olursa olsun kabul etmem gerek.

Bunları da geçtik forumda tutanağı falan boşverin, ürünü kargo görevlisinin gözünün önünde açabilen kaç kişi var merak ediyorum :slight_smile:

Ek: Sizin demek istediğiniz baştan buraya farklı noktaya gelmiş. Şimdi okuyunca tekrar ne demek istediğinizi anladım. Art niyet varsa diyorsunuz. Tabi o durumda bu madde satıcıyı koruyor. Ama gene de tüketici hakem heyeti vs hakkınızı aradığınızda çözümün gene alıcı taraflı olacağını düşünüyorum.

Geçenlerde n11’de şöyle bir bilgilendirmeyle karşılaştım, oldukça şaşırmıştım. Yasa hakkında bilgim olmadığı için doğruluğunu da bilmiyorum, yasayı incelemek lazım sanırım.