Kitap kapakları resimleri

ile ilgili bir konu açılmıştı, bazı yayın evleri kitap kapaklarına gerçek mekanların ya da mankenlerin resimlerini koyuyor, haliyle bu durum bazılarımızı sinir ediyordu. Bende bu sinir olanlardan biriyim bana kalırsa kitap kapakları hayal gücümüzü kısıtlayacak gerçek materyaller içermemeli, bakın mesela karakule serisinin eski kapak çizimleri ve illüstrasyonları çok hoşuma gidiyordu ta ki bugün karşılaştığım manzaraya kadar; big-buyucu-ve-cam-kure çizim bir şu güzel çizime bakın. büyücü ve cam küre gerçek bir de şu iç karartan kapak görseline :confused: photosop kullanılarak hazılanmış resim ve efektler bütünü manzara… Eski çizimler çok güzeldi fakat yeni basımlardan sanırım tüm serinin kapaklarını değiştirmişler. Özellikle çorak toprakların kapak görseli beni kendine çekerken yeni kapak adeta kitaptan uzaklaştırdı… Not: amacım kesinlikle yayın evini karalamak değil bu tür manzaralarla neredeyse bütün yayın evlerinde karşılaşıyoruz zaten önceki güzel çizimlerde aynı yayın evine ait bu konuyu açma amacım sadece rahatsızlığımı dile getirmek, bir de belki başka yayın evlerinin yetkili kişileri bunları görür de biraz daha dikkatli olurlar. Ya da sadece bana kötü geldi görseller bilmiyorum :smiley:

4 Beğeni

Stephen King kitaplarının yenilenmiş kapaklarını ben de hiç sevmedim. Eskiler çok daha iyiydi.

3 Beğeni

Stephen King’in kitaplarının yeni kapaklarını sevmeyenlerden biri de benim. Hatta sevmemek ne kelime, bence rezalet, zevksizlik had safhada. Hiçbir şey doğrusal gitmiyor maalesef. Daha iyisini yapacağım diye daha kötü yaptılar.

2 Beğeni

kara kule iv ün yeni kapağı eskisinden daha güzel olmuş bence

1 Beğeni

Eski kapaklar gerçekten çok daha güzeldi kesinlikle katılıyorum. Yenilerini bende beğenmiyorum…

1 Beğeni

Bence her türlü Altın Kitaplar’ın kapak tarzı pek şık değil. Gözüme itici görünen bir yanı var, gerçekçi fotoğraflarla çizgi arasında sıkışıp kalmış ve ikisini de seçememiş gibi, hem sıradan hem de ucuz görünüyor :SS Bir tek Dan Brown kitaplarının kapaklarını pek fena bulmamıştım. Bu iki kapak arasında da bir fark göremedim estetik açıdan :smiley: Ama ilkinin daha iç açıcı renklere sahip olduğu aşikar.

3 Beğeni

Seriyi okumadım fakat yeni kapak daha güzel olmuş.

Başta Altın Kitaplar olmak üzere (eski/yeni) King yayınlamış ve kapağıyla beni heyecanlandırmış tek bir yayınevi bile olmadı. Galiba isim yeterince güçlü olunca kapağa pek özenmeye gerek duymuyorlar.

1 Beğeni

şöyle zevkler tabi ki değişiklik gösterir ama bence daha güzel olabilirdi kapak. eski çizimlerine de hayranlıkla bakmıyordum ama yenisi daha da soğuttu kitaptan. Nasıl desem eskiler biraz daha doğal ve göze batmıyordu yeniler resmen itici olmuş

1 Beğeni

Mesela…
image

Yetmemiş, sonraki baskılarda akıllı telefon çıkınca daha da batırmışlar. Buyrun;
image

10 Beğeni

Şu Cep’in ikinci kapağı rezalet kelimesini bile masum bırakacak derecede kötü. Söyleyecek başka birşey bulamıyorum, sadece tiksiniyorum.

4 Beğeni

Kara Kulenin son kitabı elimde yoktu, yeni kitapları görünce site site dolaşarak eski basımdan bulup sipariş verip seti tamamladım. Değişikliği hiç beğenmedim.
Can yayınevinin yeni kapaklarını çok sevdim mesela. Olan kitaplardan bile yenilerini aldığım oldu.

1 Beğeni

Bir ara bazı yayınevleri e-posta ile okuyucularına kapak seçimi anketleri yapıyordu. Şimdi hangisiydi tam hatırlamıyorum. Bana kalırsa ilk kapaklar da kötünün iyisi. Karışık, fazla atraksiyonlu kapaklar bunlar. Okuyucular olarak bundan sürekli şikayet edip duruyoruz. O yayınevi, bu yayınevi fark etmez yine de kapaklar kötü oluyor çoğunca.
Stephen King o kadar iri yazılıyor ki kapak geri planda kalıyor bana kalırsa. E, böyle olunca da kapak görseli önemsenmiyor gibi. Bu kadar cafcaflı kapaklara ne gerek var acaba. Sadelik güzelliktir. Eğer dikkat çektiği düşünülüyorsa oturulup bir daha üstünde durulmasında fayda var.
Kendim için konuşmam gerekirse, fuarda stand stand gezerken bu tarz kapaklar görünce annemin karışmış ip yumaklarının olduğu sepet gelir aklıma. O sepetteki görüntüyle bu kapaklar arasında pek bir fark yok. Ne zaman baksam içime fenalık gelir. O yüzden direkt gözümü daha sade olan kapaklara çeviririm ve birisi ısrarla önermedikçe de o kitapları fark etmem.

2 Beğeni

define-adasi-27576-647175-27-O
:joy:

1 Beğeni