Kitap Okumak Size Ne Kazandırdı?

Farklı düşünceler ve kültürler tanıdım. Özellikle Jack London’ın eserleri sayesinde.

1 Beğeni

Roman çerçevesinden bakarsak, her kitapta farklı bir karekterin içine girip, onun gözünden dünyaya baktığımız ve onun duydularını yaşadığımız için empati duygusu kazandırdı diyebilirim. Dünyaya at gözlüğü ile tek bir açıdan bakan biri olmadım kitaplar sayesinde.

Kurgu dışında ise sıklıkla okuduğum tarih, antropoloji, bilim ve astronomi kitapları sayesinde aslında bize öğretildiği kadar önemli canlılar olmadığımızı, iyi biryerden gelmediğimizi ve iyi biyere gitmediğimizi anlamı sağladı.

Bunun haricinde birde gözlük kazandırdı sağolsun.

3 Beğeni

Doğrunun, yanlışın, iyinin, kötünün olmadığını öğrendim.

Hangi tarafta olursan senin doğrun o idi. Senin doğrun insan öldür diyorsa bu başkasının yanlışı dahi olsa, senin doğrun bunu yapabilme hakkını veriyordu sana. Ve onu binlerce farklı kalıba sokup ‘bu benim doğrum sizin için de doğru olmalı’ diye insanları inandırabiliyordun.

Ahlâk ve vicdan diye bir şey var. Fakat kesinlikle ne toplum ne de herhangi bir başka şey bunu kalıplara sokamaz. Bize öğretilen vicdan ve ahlak birer safsata gibi gelmeye başladı kitaplarla tanıştıktan sonra.

Yani uzun lafın kısası, incecik bir kabuğun altında oraya ait olduğumu ve orada kalmak zorunda olduğumu sanıyordum. O kabuğu kırarak yeni bir hayata başlamamı sağladı kitap okumak.

Bana verilen bu gözler sadece kendi hayatıma bakmak için verilmiş olamazdı. Kitaplar gözlerimin asıl işlevini yapmasını sağladı.

2 Beğeni

İlk olarak kendimi daha iyi ifade etmemi sağladı. Pek çok yaşıtım konuşurken üç kelimede bir eeee, ııı, şey, hani derken benim akıcı bir şekilde konuşmamı sağladı. Hayal gücümü geliştirdi. “Ya insanlar bu kurguları nasıl yazıyor? Nasıl düşünüp buluyorlar? Nereden akıllarına geliyor?” şeklinde sorular sormaktan bir adım öteye taşıdı ve amatörce de olsa kendi kurgumu yazmaya başlamamı sağladı. Daha geçen gün bir hocamın “Senin soyut düşünme yeteneğin var.” demesi üzerine farkettim ki bu da yıllardır okuduğum kitaplar sayesinde oldu. Kitaptaki mekanları, karakterleri gözümün önünde canlandırmaya çalışmak bana bunu katmış. Aynı şekilde karakterlerin iç dünyalarını anlamaya çalışmaktan empati yeteneğim gelişmiş. Bana kattığı kültürel birikim de cabası. Öyle inanılmaz bir entelektüel birikimden bahsetmiyorum ve bu kitap okumayan kültürsüzdür demek değil tabi ama kafamı kaldırıp kitaplığıma bakınca kitaplara dair iki üç kelam edebileceğimi görüyorum.
Ve en güzel yanı ise bütün bunları siz hiç farketmeden kazandırıyor olması. Kimse empati yeteneğim artsın, hayal gücüm gelişsin, kelime dağarcığım genişlesin diye kitap okumaz. Eğlenmek keyifli vakit geçirmek için yaptığınız bir şey yıllar içinde usul usul size inanılmaz şeyler katıyor.

3 Beğeni

Kitapları sevdiğim için okudum. Başka bir şeye gerek de yok bence.
Ama bunun dışında sınavlarda soruları daha hızlı çözmemi de sağladı. Soruda isteneni bir kere okuyup hemen anlayıp beklemeden çözüme geçerdim. O dönemlerde ailem az kızmamıştı kitap okumaya kendimi fazla kaptırdığım için. Test kitaplarına o kadar zaman ayırmıyordum. Bir de asıl hızlanmayı sayısal derslerde yapmıştım. Sayısalcı olarak bizim dönemde ÖSS’de 180 dk 180 soru vardı; 90 sayısal, 90 sözel. Sayısalı 45-50 dk civarında halledip sözel kısımda acele etmeden soruları çözerdim.
Çoğunlukla fantastik ve bilim kurgu okurum. Okuduğum kitaplarda karakterlerle bazen kendimi eşleştiririm ve ben olsam ne yapardım dediğim de olmuştur. Bu yönden empati kazandırdı ya da olanı geliştirdi diyebilirim.
Daha bir çok şey sayılabilir. Ama bence asıl önemli olan bir şey kazanmak için değil zevk almak için okumaktır.

2 Beğeni

Çocukluğumda; kitap okumayı, kafamın içinde film varmış gibi şeklinde tanımlardım. Gerçekten öyle sanki kafamın içinde yüksek bütçeli bir film var ve ben de setin içindeyim. Hiçbir filmin, bir kurgu kitabının yarattığı etkiyi bırakabileceğini düşünmüyorum. Üstelik oyuncuları da ben seçiyorum, mekanı da. Betimlemenin yarattığı kaba hayalin detaylarına ben karar veriyorum. :blush: Kitap okumak bu yüzden hayal gücümü genişletti diyebilirim. Sıkıcı ve bazen kötü olabilen hayattan kopup beni mutlu etti. Öğretici kitapların açtığı ufuklardan bahsetmeye gerek bile yok zaten. :smile:

6 Beğeni

Bakü’deki bir çocuk etkinliyinde bana verilen 10 dakika içinde kitap okumanın faydaları hakkında konuştum.
En yakın arkadaşlarım onlar benim. Başka ne yapmaları gerekir ki? :slightly_smiling_face: :smiling_face_with_three_hearts:

-Genel Kültür.
-Sınavlarda Başarı oranın %90 arttırdı.
-Kişiliğim orturmasındada büyük pay sahipleri var.
-Ufkum genişledi.
-Sosyal medyadan beni uzaklaştırıyor …
-Stres denilen şeyi azaltmada üstüne yok …
-İnsanlara örnek olmada iyi :smile:
-Daha aklıma gelmeyen ve saymakla bitmeyen bir sürü şey vardır kitapların bize kazandırdıkları…

3 Beğeni

Okumanın hitabet, diksiyon, kelime dağarcığı,genel kültür, empati, farklı bakış açıları kazanmak, özgün zaman geçirmek, yeni ilgi alanları keşfetmek hatta terapi gibi pek çok konuda faydasını gördüm, görüyorum.

5 Beğeni