Kitap Önerileri: TARİH

Merhaba eğer kapsamlı bir kitap istiyorsanız Prof. Dr. Muhammed Hamidullah’ın " İslam Peygamberi Hayatı ve Eseri" adlı kitabı öneririm. Daha kısa ve özet bir kitap için de Casim Avcı’nın editörlüğünü yaptığı “Son Peygamber Hz. Muhammed” kitabını öneririm.

2 Beğeni

Teşekkür ederim. İlkini inceleyeceğim.

2 Beğeni

Rica ederim :slight_smile: hayırlı akşamlar :slight_smile:

2 Beğeni

Aslında zamanınız varsa sizlere Peygamberimizin hayatı ve İslam tarihi konusunda Ahmet Cevdet Paşa’nın Kısas-ı Enbiya ve Tevarih’i Hülefa kitabını önerebilirim. Yetkin bir kalemden okumuş olursunuz. Önereceğim bir diğer kitap ise hala kitaplığıma alamadığım ve tabii ki okuyamadığım Marshall G. S. Hodgson İslamın Serüveni adlı üç ciltlik kitabı. Kısas-ı Enbiyanın altı cilt olduğunu da eklemeliyim. İyi akşamlar…

4 Beğeni

Adından anladığım üzere kitabın dili biraz eski. Muhtemelen bu kitabı okuyamam.

Fakat bu kitabı inceleyeceğim.

Öneriler için teşekkür ederim

1 Beğeni

Kitabın adına takılmayın sadeleştirilmiş baskıları da var. İnanın çok ilginç bilgiler var içinde özellikle hilafet konusunda Geniş bir zamanda yani ileride okumanızı öneririm.

2 Beğeni

Konu tarihten açıldıysa kitap olmasada şiddetle tavsiye ettiğim YEDİKITA dergileri var. Daha önce hiçbir yazılı metnin tarihi bu kadar iyi yansıttğını görmemiştim. Tartışma kitap üzerine ama tarih severlere çok şey katacağını düşünüyorum.

2 Beğeni

Tüfek,Mikrop ve Çelik

1 Beğeni

Genel ve özel olarak cevap vermek istiyorum. Genel olarak Kronik Kitap’ın çok iyi eserleri mevcut. Aynı şekilde Yeditepe ve Timaş yayınevinin de güzel tarih kitapları var.

Okuduklarımdan tavsiye vermek gerekirse, Destek Yayınlarından çıkan Atakan Büyükdağ’ın WWII dönemini anlatan Kavgamız ve Hesaplaşma kitapları bana göre muhteşem. Hiç sıkılmadan keyif alarak okuduğum eserler. Tarihi diyaloglarla bezeyerek kurgusal anlatmış. 2.dünya savaşını dönemin bilim insanları ekseninde anlatıyor.

Kronik’den çıkan Bernard Levis’in Hata Neredeydi? eseri karanlık orta çağdan çıkarak batının nasıl doğuyu geride bıraktığını irdeliyor.

Yine Kronik’ten çıkan Emrah Safa Gürkan’ın Bunu Herkes Bilir kitabı tarihteki yanlış sorulara doğru cevaplar sunduğunu iddia eden bir eser. İlginç ve keyifli bir kitap.

Elimde Timaş’dan çıkan ilkin Başar Özal’ın Kısa 1. ve 2. Dünya Savaşı tarihi kitapları mevcut. Henüz okumadım ama yakın zamanda okursam onlarla ilgili de paylaşım yaparım.

7 Beğeni

Arkadaşlar herkeze iyi forumlar

Ana okuma alanım tarih olduğu için bu konuda doğru hedefi araştırarak bulmaya gayret gösteriyorum. Bu sebeple aşağıdaki konularda yardıma ihtiyacım var. Katkı sağlayabilen herkese teşekkürederim

Orta Çağ Tarihi :
Bu konuda Susan Wise Bauer in kitap serisini okuyacaktım ancak Antik Dünya yı okuduktan sonra vazgeçtim. Alternatif olarak Umberto eco nun Ortaçağ serisini düşündüm ancak fiyatı çok yüksek geliyor ama illaki “en iyi bu denirse” yapacak birşeyim yok.Bu konuda gerek toplu olarak gerekse ayrı ayrı(ülkeler bazında) kitap tavsiyesine ihtiyacım var.

Rönesans Dönemi :
Yine Umberto Eco durumu bu konu içinde söz konusu.

Fransız, İngiliz ve Amerikan Edebiyat Tarihi :
Genel olarak yazarlar ve edebiyat akımları hakkında bilgi alabileceğim kaynak eserler için.

Ayrıca Bach, Mozart ,Beethoven gibi sanatçıların hayatları, eserler vs ile ilgili kaynak eserler için okumuş duymuş olan forumdaşlarımın tavsiyelerini almak isterim.

Biraz uzun bir liste gibi oldu kendimde bazı alternatifler var ama çok verimli olabileceğini düşünmüyorum.

Herkese iyi forumlar dilerim.

3 Beğeni

Müstakbel ortaçağ tarihçisi olarak o alanda tavsiye verebilirim diye düşünüyorum. Bu listeye Türkiye’de çevrilmiş/basılmış eserleri yazacağım fakat İngilizce olarak önerebileceğim daha çok kitap var, dolayısıyla daha sonra onları da ek olarak yazabilirim isterseniz. Öncelikle başlangıç için Umberto Eco’yu önermiyorum, çok başarılı bir derleme fakat bir anlatısı olan tek bir seri değil. Yine de sahip olması güzel bir eser, ama dediğiniz gibi hepsini almak pahalı. Ortaçağ anlatısına hakim olduktan sonra, özellikle sanat tarihi ve göstergebilim alanında Eco’nun kendi yazdığı kitapları Can Yayınları’ndan bulabilirsiniz.

Genel Avrupa:
RHC Davis - “Orta Çağ Avrupa Tarihi” Ortaçağ Avrupası genel anlatısına bakaibleceğiniz güzel bir eser, direkt kronolojik olarak gidiyor ve ders kitabı niteliğinde, dili ağır değil.

Henri Pirenne: “Ortaçağ Kentleri”, “Hz. Muhammed ve Şarlman”- Henri Pirenne çok önemli ve yenilikçi fikirleri olan bir tarihçi, ortaçağda kentler konusundaki kitabı kısa ama aydınlatıcı. İkinci kitap da İslam’ın yükselişini ve Avrupa’da Cermenleri eş zamanlı bir şekilde anlatıyor.

Jacques Le Goff - Ortaçağ Uygarlığı, Sanatı, Ekonomisi, Bilimi hakkında aydınlatıcı eserlere sahip. Orta Çağ için “karanlık” deyip geçtiğimiz tarih anlatımızdan dolayı çok karşılaşmadığımız kısımları okumak bence çok önemli.

Vikingler:
Yeditepe Yayınları’nda Snorri Sturluson’un yazdığı ve Selahattin Özkan’ın çevirdiği kitaplar 11. yy’da yaşamış bir İzlandalı tarihçinin yazdığı/derlediği kitaplar. İlginiz varsa önerebilirim.

Bizans:
Malesef en çok önereceğim Bizans kitaplarının Türkçe versiyonu yok. Ama YKY’nin bastığı Cyril Mango’nun Bızans Yeni Roma İmparatorluğu ve T.E. Gregory’nin Bizans Tarihi güzel bir giriş olur Bizans’a.
Bettany Hughes - İstanbul: Üç Şehrin Hikayesi - İstanbul’u anlayan ve çok seven birinden çok güzel bir tarih derlemesi, şehir üzerinden tarih anlatılacaksa bunun için en uygun şehir de İstanbul’dur zaten muhtemelen.

Avrupa dışı: Listelediklerim çok Avrupa merkezli oldu. Bu yüzden Eduardo Galaeno’nun kitaplarına bakmanızı da öneririm. Ortaçağ’ın dışında bir öneri bu ama genel olarak hem Avrupa dışı hem de standart dışı bir tarih anlayışı görmek için çok önemli bir yazar.

Şimdilik aklıma bunlar geldi, sorularınız olursa seve seve cevaplar, araştırırım zira ben de sürekli bir arayış/araştırma içindeyim.

6 Beğeni

Bu konuyu biraz açarmısınız?

Bu kitabı bu iletiyi yazmadan önce görmüştüm ancak çok fikir edinememiştim, verdiğiniz tavsiye bilgiler için teşekkürler.
Viking konusu çok ilgimi çeken bir konu değil ancak Bizans ile ilgili önerilerinizi inceleyeceğim.

Tarih kitapları çok fazla var ama doğru ve okunabilir kaynağa ulaşabilmek zor diye düşünüyorum.Mesela Mısır tarihi seviyorum yüzlerce kitap var bunun hakkında ama hangisini alıp okumalı? Birini alıyorsunuz dili okadar ağır ki 200 sayfa sonra bırakıp başkasına geçiyorsunuz. Bu şekilde konudanda soğuyorsunuz sıkıntılı oluyor.O yüzden insan okuyan insanların değerlendirmeleri çok önemli. Tekrar teşekkürederim.

Diğer, rönesans dönemi, ülkelerin edebiyat tarihleri, müzisyenlerin tarihleri ile igili araştırmalarım devam ediyor.

Herkese merhaba,

Forum’da daha önceden Orta Çağ hakkında yazılmış kitap önerileri adında bir başlık vardı yanlış hatırlamıyorsam. Fakat bulamadım. Eğer başlık hala var ise bu konuyu o başlığa taşıyabilirsiniz. Eğer yoksa Orta Çağ hakkında kitap önerilerinizi bekliyorum.

images (4)

5 Beğeni

Eğer Orta çağ Avrupası ise ilgilendiğiniz ‘‘Feodal Toplum - Marc Bloch’’ . Pek çok kitap ve makale için kaynak olmuş önemli bir eser.

2 Beğeni

Okuyunca beğenip beğenmediğinize dair açıklama yapar mısınız ? Almak istediğim bir seri.

1 Beğeni

Kitap içeriği hakkında detaylı bilgim yok maalesef.

1 Beğeni

Kafkasya Tarihi (Özellikle Çeçen Tarihi) üzerine tarih-sosyoloji kitapları arıyorum fakat 2-3 kitap dışında bir şey bulamadım ki onlar da nadirkitap üzerinden fahiş fiyatlarla satılıyor.

Nartlar adlı kitap belki ilginizi çeker. Kafkas mitolojisini anlatan bir destandır.

1 Beğeni

Hemen bakıyorum. Teşekkürler

1 Beğeni