Kitap Önerileri: TARİH

Elbette. Bilim kurgu hikayesi yazacağım da o dönemde geçen, alternatif tarih, o yüzden okuma yapacaktım. Size de öneririm muhakkak. Tarafsız sosyolog ve politik tarihçilerin kitaplarını araştırıyorum.

İlgimi çekti, alternatif tarih eskiden beridir ilgimi çeker

İşgal döneminde Büyük Menderes nehri, İtalya ve Yunanistan’ın sınırıymış. Ben Sakarya Meydan Muhaberesinin kaybedilmesinin ardından ve İtalya’nın Akdeniz’den çekilmemesi sonucu Aydın’da (memleketim) 1960’larda ne olduğunu yazmak istiyorum. Hikaye ikinci dünya savaşının sonuçları kapsamında gelişecek. Bilim kurgu kısmı paralel evren kısmı. Bu kısmı da bilimsel çerçeve de yazmak isterim. Hikaye, Biyolog’un 9. hikayesi olacak. Final’den bir önceki yani. Selim Erdoğan’ın Büyük Taarruz ve Sakarya kitapları listemde şimdiden.

Sökeli Cafer Efeyi tavsiye etmek isterim ama dili vahşi geldi bana. Özellikle yunan askerlerinin yaptıkları konusunda yetişkin kitabı olduğunu söyleyebilirim.
Birde Tarık Buğra’nın Dönemeçte romanı var aklımda kalan

1 Beğeni

Memleketin Aydın ise (ki benim de öyle) yerel yazarlara yoğunlaşarak çok fazla kaynak edinirsin. Neredeyse her her efe grubunun bir kitabı var ve ne yazık ki çoğu nadir kitapta.(işgalden başlayarak 60 lara kadar bulman mumkun. Sadece aramalarını ilçe ilçe yap)
image
image

image

1 Beğeni

Nazillili bir yazarın kitabını okuyunca Allah kahretsin demiştim. Selçuk Kitabevi var Nazilli Hürriyet Cd.'sinde biliyorsan. Orada vardır muhakkak. İstersem bulurum oradan gibi geliyor bana ama yerelden çok ulusal eser araştırmam daha iyi gibi geldi. Teşekkürler.

Merhaba, KTÜ Tarih mezunuyum. Ben de hocalarımızın bize önerdiği, derste faydalandıgımız kaynakları sizlerle paylaşayım. Prof. Mehmet Tezcan hoca İslam öncesi Turk tarihi ve eskiçağ türkiye tarihi derslerimize giriyordu. Onun bahsettiği kaynak eserleri, yazarları aklimda kaldığı kadarıyla aktarayım. V.V. Barthold; Orta asya tarihi hakkında faydalanabilirsiniz. Çin Tarihi hususunda Wolfram eberhand, Rusya Tarihi için Akdes nimet kurat, Sümer Tarihi için Noah Kramer, Eskiçağ konusunda ise Bülent iplikçioğlu ve ekrem akurgal hocaları okuyabilirsiniz. Fırsatım olursa güzel bir liste yazıp bu konuya ekleyeceğim.

2021-04-14 15.49.47 images (15) images (14) images (5) images (2) images (1) eski-misir-tarih-ve-medeniyeti66014b141c937010abac23d5c977c1aa

10 Beğeni

İyi bir liste teşekkürler. İlk anda görebildiğim kadarıyla İslam Tarihi hakkında kaynak yoktu listenizde. Bu konuda isim verebilir misiniz. Mesela Marshall G. S. Hodgson İslam’ın Serüveni ama fiyatı bir hayli yüksek. Bu konudaki düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

1 Beğeni

Afet inan’ın Eski Mısır kitabına alternatif olarak ne önerirsiniz?

Erik Hornung kitaplarını önerebilirim

İslam tarihi konusunda ise bizim sadece Ortaçağ Tarihi dersimizde Eyüp Baş’ın editörlüğünü yaptığı İslam Tarihi kitabından faydalandığımızı hatırlıyorum; bunun dışında daha iyi bir kaynak önerebilecek kadar yeterli okuma yapmadım açıkçası. Sizi yanlış yönlendirmek istemem.
Bazı üniversitelerin Tarih bölümü ve İlahiyat bölümlerinde okunması gerekenler adında listeler paylaşılıyor, o listeleri inceleyebilirsiniz.

1 Beğeni

Cumhuriyet tarihine ilgi duyanlara İletişim’in Türkiye’nin 50’li-60’lı-70’li yıllarını şiddetle öneririm. Hacimce büyük kitaplar, ondan dolayı elinize alıp baştan sonuna okunacak tipte değiller fakat o dönemler hakkında aklınıza takılan hemen her şeyi bulabilirsiniz. Fiyatı nispeten pahalı ama arşivlik kitaplar sonuçta, parasını sonuna kadar hak ediyor bana göre.

.

6 Beğeni

Yeditepe Üniversitesi, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü yüksek lisans programının Türk Çağdaşlaşma Tarihi okuma listesi. Mezun olduğum ve ülkenin en iyi cumhuriyet tarhçilerinin hocalık yaptığı bir enstitüdür. Gönül rahatlığıyla bu kitapları okuyabilirsiniz. Tarihçi tavsiyesi. :slight_smile:

12 Beğeni

Kitap değil de bir olay sormak istiyorum. Bahse konu ayaklanma hangisi? Çerkez Ethem ve Yeşil Ordu hikayesi olabilir mi?

(Sovyet general tarih vermemiş. 1919-1922 arası olduğunu düşünebiliriz.)

1 Beğeni

Büyük ihtimalle ya olay çarpıtılmış ya da bir isyanın gerekçesini yanlış yorumlamışdır. Çıkan isyanlar dini, aşiret ve azınlık isyanları genelde. Bir de Çerkez Ethem gibi düzenli orduya karşı olan isyanlar var.

Çerkez Ethem etrafında bir “yeşil Ordu” var. Bolşevik olduklarını iddia eden bir grup. “Köylüye toprak” gibi talepleri var mıydı bilmiyorum ama onlarla ilişkilendirmiş olabilir Sovyet general diye düşünmüştüm.

1 Beğeni

Yeşil Ordu’yu Kuva-yı İnzibatiye olarak anlamıştım, farklı bir yapılanmaymış. Dediğiniz gibi Bolşevizm etrafında birleşmişler, ama haklarında pek bilgiye ulaşamadım.

1 Beğeni

Anadolu’da o dönemde birçok köylü ayaklanması olmuştur. Gerek yerel, gerek daha büyük etkileri olmuştur bu ayaklanmaların. Hepsinin de kendine özel adı yoktur. Genel olarak şu şu tarihteki ayaklanma diye geçerler. Bu yıllarda Anadolu’da olan isyanları bölgesel olarak inceleyen yüksek lisans ve doktora tezleri mevcut. Eğer basılmamışlarsa da yöktez’e girerek bu tezleri aratabilir ve okuyabilirsiniz.

2 Beğeni

Akşam üzeri Dr. Selim Erdoğan hocaya sordum. "Şehir dışında arazideyim, haftaya döndüğümde bakar yazarım " demiş. Hoca yazdığında buraya eklerim cevabını.

4 Beğeni

Bu paylaştığınız kitapların bir kısmı var elinde… Türk tarih kurumdan çıkan kitapları okuması gerçekten çok zor. Eski türkçe ile yazılmışlar.

Evet haklısınız. Akademik kitaplar olduğu için ve belirli bir zümreye hitap ettiğini düşündükleri için geniş okur kitlesinin okuyabileceği şekilde düzenlemiyorlar sanırım. Osmanlı paleografyasi dersleri alıp, belirli bir kelime haznesine sahip olmama rağmen benim de zorlandığım hususlar oluyor.