Kitap Satın Alırken Tercih Etmediğiniz Yayınevleri

Pegasus’u görünce kaçıyorum ben. Çoooook nadiren birkaç tane almışlığım olmuştur ama. Tüfek, Mikrop ve Çelik gibi mesela.

Ben de merak ettim…

İş Bankası. Klasiklerde her ne kadar çevirileri sağlam olsa da hepsinin aynı kapak tasarımına sahip olması beni inanılmaz sıkıyor, o yüzden eğer alacağım klasik Can Yayınları’nda varsa onu tercih ediyorum ama yoksa tabii ki Hasan Ali Yücel Klasikleri’ne geri dönüyorum.
Bunun dışında kitap okuduğum ilk yıllarda ucuz gördüğüm her yayınevinden klasik alıp iğrenç çevirilerle okumuşluğum oldu, neyse ki hepsini sahafa verdim. Şu an öncelikli olarak Can, olmadı İş Bankası’ndan klasik okuyorum. Bunlar dışındaki hiçbir yayınevinden klasik tercih etmemeye çalışıyorum. (Arada iyi olanlar var ama onları bile alasım gelmiyor, Everest,İletişim, Ithaki Klasikleri gibi)

2 Beğeni

Yayın evi, yazar ve çeviren kısmına hiç bakmıyorum. Kapak güzel ve 1000kitapta yüksek oranı varsa alıyorum.

Bugün İletişim’in bastığı bir kitaba denk geldim. Daha sonra kitabın İngilizce versiyonunu araştırdığımda kitabın adının Türkçeye bilerek yanlış çevrildiğine karar verdim. Kitabın orijinal adı “Talaat Pasha: Father of Modern Turkey, Architect of Genocide” iken tatlı su solcusu İletişim Yayınları kitabı “Talat Paşa İttihatçılığın Beyni ve Soykırımın Mimarı” diye kafasına göre çevirmiş. Ne hikmetse soykırımın mimarı kısmı aynen kalırken, modern Türkiye’nin babası kısmını değiştirmişler. Şimdi sorarım size bu yayınevinin bastıkları kitapların içeriğini değiştirmediği ne malum ? Türk tarihine bu kadar düşman bir yayınevinden objektif bir çeviri ve çalışma olasılığı çıkmayacağından dolayı tek bir kitabını bile almayacağım bir yayınevi. Hatta bu bastıkları kitabın yazarını Osman Kavala finanse ediyormuş. Bu kitabın yazarının ne halt olduğunu internetten biraz araştırarak anlayabilirsiniz. Kitapları da pek ciddiye alınmıyormuş akademik çevrede. Yani özet olarak kitap alırken İletişim hiçbir şekilde tercih etmeyeceğim bir yayınevi olarak kalmaya devam edecek.

5 Beğeni

Gerçekten çok ilginç… Ben de Emrah Serbes’ten dolayı bazı telifli kitaplar hariç İletişim tercih etmiyorum. Bence ilginç bir konu daha var; Her fırsatta gündeme dair “ilerici” siyasi açıklamalar yapan İletişim’in ideolojisine taban tabana zıt Cemil Meriç gibi bir aydının kitaplarını hâlâ satıyor olması… Kızı, haklarının varisi Ümit Meriç’in kitaplarını “başka bir yayınevinden” yayınlıyor olması… Belli ki o da hoşnut değil ama İletişim’de nasıl bir sözleşme varsa hareket imkanı tanımıyor sanırım… Kızının bir yayınevi kurup, kitaplarından Cemil Meriç’in ailesinin para kazanması varken İletişim gibi bambaşka bir ideolojinin temsilcisinin para kazanması üzücü.

1 Beğeni

İletişim’in bu bastığı kitabın yazarının ne halt olduğunu ortaya çıkaran bir flood. Flood’u baştan sona okuyup, yazarın kimlerle fotoğraf çektirdiğine de iyi bakın. Tabi teröristlerin kitaplarını basan İletişim durur mu hemen yapıştırmış kitabı basmış.

3 Beğeni