Kitap Tavsiyesine İhtiyacım Var

Öncelikle watpadd önyargısı kötü bir durum ama bunu biz okuyucular fazla duyarlı ve hoşgörüsüz olduğumuz için yapmıyoruz.Aksine bende watpadd denilince aklıma genç yetenekli kalemler ve sağlam kurgular gelsin isterdim.Fakat 1 2 kitap deneme fırsatım oldu watpadde ve hepsi de ergence,klişe,saçma ve bir takım hormonların kontrolünde yazılmış gibi geldi .Watpadde belki arada 1 2 sağlam şeyler vardır fakat şu saydıklarım eminin ki kitapların %85 in de bulunuyor.Arkadaş çok da haksız sayılmaz.İyi günler

1 Beğeni

1-2 kitap okuyupta diğerlerini yargılaman mantıklı değil

Bitirebildiğğm kitap sayısı 1 2 çoğunu ilk sayflarında veya yarısında bıraktım yani aşşağı yukarı 10 kitap okudum.Ki bunlarda en çok duyulan (eser demek istemiyorum) kitaplar solucan,3312,çörek tarzı bir şey vardı ,broke girl, giibi bir çoğuna göz attım.

1 Beğeni

birincisi o kitap 3312 değil 3391 kilometre
ikincisi çörek değil ayçöreği
üçüncüsü broke girl değil broke and light
bence önce isimlerini öğrenip yorum yap
ve yorum yapmak için sadece göz atmak gerekmiyor

Evet genelleme yapıp hepsini kötülemek doğru degil, ki @abkaen arkadaşımız iyimser davranıp hepsine değil %85ine kötü demiş. Ama ben otobüste filan wattpad okuyan birisi olarak bu sayıyı izin verirse %95e yakın olarak düzeltmek isterim. Fantastik ve bilim-kurgu olarak içinde amatör yazarlara göre gerçekten güzel eserler bulunuyor evet ama -bakmadığım bazı türler dışında- kitapların dediğim gibi %95e yakını;

Bu tabire uyuyor ne yazık ki. Sizin örnek verdiğiniz kitaplardan bazıları da dahil arkadaşlarımın önerisi üzerine ne olacağını bile bile ve onlara da söyleye söyleye başlayıp başlayıp bıraktığım çok kitap oldu. Bunun dışında ise kategorilerim fantastik, bilim-kurgu olarak seçildiği halde ana sayfamdan eksik olmayan o kitaplar ve türevleri de bu durumu destekliyor maalesef.

Ek olarak herkes elbette istediği şeyleri okuyup sevebilir. Ama bu alıntı yaptığım kısmın doğruluğunu değiştirmiyor maalesef. Umarım yanlış anlaşılmadan kendimi ifade edebilmişimdir. Burada kötülemek değil, gerçek olan bir şeyi dile getirmek idi amacım.

2 Beğeni

Olabilir, insanların fikirleri değişebilir varsa 1 2 tane önerin bende okuyup ne kadar yanlış düşünüyormuşum diye hayıflanayım.

1 Beğeni

anlıyorum ,
umarım siz de beni anlıyorsunuzdur insanların sevdiğiniz tek dostunuz olan kitaplara kötü yorum yapmasına katlanamıyorum. bu yorumları bana yapsanız umursamam ama kitaplar benim herşeyim. söz konusu kitaplar olunca biraz kaba davranabiliyorum. çok bilmişlik tasladıysam özür dilerim

1 Beğeni

karantina serisini oku

Maalesef Wattpad yorumlarına katılıyorum. Yüzlerce kitap okudum ve yüzde 98’inin maalesef edebi bir değeri yok. Birkaç tane güzel kitap yok değildi ama onlar da maalesef akımın kurbanı olarak bozdular. Yine de bu kitapların yeni nesil gençlere hitap etmediğini söylersek yalan konuşmuş oluruz fakat Heinlein, Sanderson, Rothfus, Dick, Jordan, Tolkien, Guin, Mull, Ende, Twain, Verne, Herbert, Dostoyevski, Tolstoy vb. birçok sağlam yazarları okuduktan sonra Wattpad kitapları ne yazık ki hiçbir şey ifade etmiyor.

11 Beğeni

Watpadd’ e yani uygulama içinde var mı ?
Yoksa satın mı alayım?

Wattpad’i uzun yıllar kullanan biri olarak yapılan bütün olumsuz yorumlara katılıyorum. Genel olarak İngilizce hayran kurgu okumak için kullansamda diğer türleri ve Türkçe yazılanları da hep inceledim. Bu gerçekten iyi yazılmış, çok güzel dediğim sadece 2 kitap oldu şu zamana kadar. (İngilizce yazılanları övmek gibi bir amacım yok onların da en azından yarısı kötüydü.)
Hayran kurgu kısmı k-pop tarafından iyice domine edilince (k-pop’a önyargım yok) hevesim kaçtı, bıraktım iyice uygulamayı.

Hala ara sıra neler var diye bakarım. Yazarlarını kafamda canlandırınca Padme’ye bakan Anakin canlanıyor gözlerimde, öyle bir hormonal hakimiyet.

1 Beğeni

WATPADD’e var ama kitabın elinde olması başka bir duygu

Yazım tarzınız bana sürekli birini hatırlatıyor acaba hiç Twist and Shout ve ASOTM okumuş olma ihtimaliniz var mı? :thinking:

1 Beğeni

En sevdiğim iki fanfici söylediniz az önce O_o yorumlardan görmüş olabilirsiniz beni.

1 Beğeni

Yok kitap ile bağ kuranlardan değilim,e-pub u baya seviyorum.Wp den okuyacağım umarım severim.Gerçi şu sıralar homo deus okuyorum bitince dediğiniz şeye bakıcam.Sağolun.

rica ederim umarım beğenirsin

Kırıcı konuşup kalbini kırmak istememiştim özür dilerim ama büyük çoğunluğu öyle.

Önemli değil. Insanlar bir bardağı kırar ama sonra ne kadar uğraşırsa uğraşsın eski bardak olmaz. Ama size kirilmadım sadece kitaplar benim tek dostum onlara bir şey denilmesine sadece sinir oluyorum.

Kitaplara laf etmiyorum lakin metinlerini eleştiriyorum. Sizin bahsettiğiniz uygulamada kimse edebi bir eser yazmaya çalışmıyor. Herkes bu işten en kısa sürede nasıl para kazanırım, ünlü olurum ona bakıyor. Çoğu kitapda gençlik ateşi kullanılıyor. Umarım bu konuda holigan biri değilsinizdir.

Google kitaplık uygulamasına bakarsanızda bu tarz kitapları görebilirsiniz.

Holigan olmanızın bize bir zararı yok lakin sizi gelecekte üzecektir. İnsan kendini bile eleştirmeli ve gerçekleri görmelidir. Eğer kitaplar gerçekten tek dostunuzsa bu uygulamadan rahatsız olmanızı beklerdim.

İnternette 4000 5000 kadar e kitabı bedava indirip okuyabilirsiniz bu arada.

8 Beğeni

anlamaya çalışıyorum ama onların amacı ünlü olmak değil(ya da çoğunun değil)
ben sadece ön yargılarına yorum yaptım. bu senin öznel düşüncen bana açıklama yapmak zorunda değilsiniz. ben sadece bunu kabullenemiyorum. kitabın ne tür olup olmasına bakıpta bir insanın kitaplara yorum yapmasından hoşlanmıyorum. bu durum size özgü bir şey değil.