Kitaplardan Öğrendiğimiz Kelimeler

Kelimenin kökeni, bu kelime gerekli veya gereksiz tartışmasına girmeden o gün veya o an kitap okurken anlamını bilmediğimiz ve sözlüğe (google,TDK’nın sozluk.gov.tr sitesi vb) bakarak öğrendiğimiz kelimeleri bu başlıkta yazarak bilmediğimiz kelimeleri paylaşalım.

Fısıltıyı andıran bir “Ah!” onun mutat nidasıydı; ( Klara Miliç - Turgenyev - Hasan Ali Yücel Klasikleri)

Mutat: alışılmış olan, alışılan, her zamanki

5 Beğeni

Witcher Son Dilek

Ehvenişer : Kötü olan iki şeyden daha az kötü olanı. Kötünün iyisi. (İng. Lesser evil)

Arapçadan dilimize geçmiş. Ehven=Daha zararsız, Şer=Kötü

7 Beğeni

Öğrenilmiş kelime olarak geçer mi bilmiyorum ama yazayım.

Bir sohbet esnasında insanlar kendilerinden bahsederken “bu fakir” ve “bendeniz” kelimelerini kullanırlarmış. Eşlerinden bahsederken karşı tarafa “cariyeniz” derler, evlerinden bahsederken “fakirhane” derlermiş. Nezaket anlamında kullanılan sözcüklermiş sanırım.

1 Beğeni

Peki ya bildiğimiz ud olan çalgı: Lavta?

Ud ve lavtanın aynı olduğunu bilmiyordum. Allah’a şükür Kralkatilinde olduğu gibi bırakmışlar.

Udcu Kvothe ve saz arkadaşları Üniversite’nın sıra gecesine teşrif edecektir…

2 Beğeni

Lavta ile ud aynı şeyler değil sanırım. Tel farkları falan var diye biliyorum.

1 Beğeni

Ay boş bulunup çok güldüm Allah da sizi güldürsün😂
Kitaptan değil ama ara sıra arkadaşlarımla izlediğimiz yarışmalardan birinde mutabık mıyız diye soruyordu bir adam.
Anlaşmak anlamındaymış :sunflower:

2 Beğeni

Fitz. Soyluların gayrimeşru çocuklarının adının önüne konurmuş. FitzGeorge gibi.

1 Beğeni

Kavun rüzgarları esiyordu o sabah
Meyve yüklü mavnalardan

Irgatın Türküsü - Cahit Irgat

Mavna: Yük taşımada kullanılan, güvertesi olmayan tekne, gemi.

Jules Verne okuyanlar bu kelimeyle sık karşılacaklar.

3 Beğeni

Müşkülpesent:Zor beğenen anlamında bir sözcük.

Netameli: Gizli bir tehlikesi olduğu sanılan, tekin olmayan.

Bıçağın Kendisi kitabındaki “Mesahacı General Halleck”.
Mesahacı : Kadastro haritaları için saha ölçümü yapan kişiymiş. Kadastro haritaları ise bir bölgedeki tüm emlağın (arsa ve binaların) haritasıdır.

1 Beğeni

Yerdeniz ve Yüzüklerin Efendisi kitaplarında çok karşılaştığım “müphem” kelimesi.

Müphem: Belirsiz anlamındaymış.

2 Beğeni

Muhtemelen siz bu kelimenin anlamını biliyorsunuzdur ama ben türkçeyi 4-5 yaşımda çizgi filmlerden öğrenmiş biriyim.
Ilk defa Harry Potter ve Ölüm yadigarları kitabında mübah sözüne rastladım. Araştırınca yapılmasında sakınca olmayan anlamına geldiğini öğrendim.

1 Beğeni