Kitaplarınızı Nasıl Koruyorsunuz?

Şu yöntem daha iyi.

2 Beğeni

Izledim onu da ama deri değildi. Aslında benim attığım da eksik. Dilenirse süsleme ve baskı da yapılabilir. :slight_smile:

3 Beğeni

Nerden aldınız bu ürünü?

1 Beğeni

Bu da benim karton baskım :grin: factsonfile yayınevine haber vermezseniz sevinirim kindle dan okumaya pek uygun olmayan bir sayfa yapısı vardı bende bastım A5 ebatında sonra da hazır basmışken karton kapak ciltleyeyim dedim :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

Aslında tek kişi de rahat yapılabiliyor. Başka alacak kişi varsa kitapların nasıl streçlendiğine dair bir yol göstereyim.

İlk önce geniş bir zemin lazım. (Zemin düz olursa çok güzel olur.) Streç filmi zeminin üztüne bolca açıyoruz.

Sonra streç filmin ucu kitabın arka tarafına gelecek şekilde kitabı yerleştiriyoruz.

Sonrasında ister kitabı streç filmin etrafında döndürün, isterseniz tam tersi. Streç filmin sonu yine kitabın arkasına gelecek şekilde işlemi bitiriyoruz. (Mümkünse kesme işlemini makasla yapın. En iyi sonucu o veriyor.)

İşlem bittiğinde streç film büyük olduğundan kitabın altında ve üstünde fazlalıklar oluşuyor.

İyi bir görüntü yakalamak için makasla fazlalıkları alabilirsiniz.

Son görüntü de bu şekilde. Tabii düz bir zeminde yapmış olsaydım daha güzel bir sonuç alabilirdim ama zemin kırışık olduğundan sonuç bu. Bu da hiç yoktan iyidir.

2 Beğeni

Adam biraz amatör gibi duruyor. Videonun sonunda kitabın kapağını yırtıp yapıştırması gerekiyordu ama o direkt yapıştırdı.

Kullandığı deriyi merak ettim.

@alper Sizin attığınız videoda adamın boşuna neden zahmet ettiğini anlamadım. Normal A4 ve karton kullanmış, bu işleme ciltleme denilemez. Öğretmek için yapıyor diyeceğim ama bu videodan sonra ciltlemeden soğudum.

Üst tarafta @SydneyCarton link paylaşmıştı bakabilirsiniz. Ürün çok güzel, hatta bu fiyata satılıyorken bir tane daha alacağım. Sadece kitap kaplamakta değil her işte kullanılabilir.

1 Beğeni

Aslında o video bir yol gösteriyor, malzeme seçimi iyi değil bence de.

Benim cilt işi yapan tanıdığım var. Çok eski bir kaç kitabımı görünce getir bunları ciltleyelim dedi ,müsait bir ara gideceğim, ciltlenince burada paylaşırım.

2 Beğeni

Merakla bekliyoruz hocam.

Bakkaldan şeffaf bakkal poşeti aldım. 2 farklı boyuttan ikişer tane. Bakkal benim amcamın olduğu için rahatlıkla aldım ama siz rica etseniz tarttırarak alabilirsiniz bakkalınızdan. Yalnız ne için kullanmak istediğinizi belirtseniz iyi olur çünkü baliciler de bu poşetleri kullandıkları için vermeyebilirler. :joy::joy::joy:
Büyük boy poşet 2 litrelik
Küçük boy dediğim aslında orta boy olan poşet 1 litrelik
Kullanmadığım en küçük boy poşet ise 1/2 litrelik (yarım litrelik) poşet olarak isimlendiriliyor.

Sisoylu tam sığdı. Hiç boşluk yok kenarlarda.

Tao Te Ching gibi kitapları için daha da küçük boyutta poşet alıcam. 15*30 olması lazım alcağım boyutun.

Bilge Adamın Korkusu küçük boyuta da sığmıştı aslında ama kalınlığından dolayı en üstte bantlayacak yer kalmadı.

Uğraşırsanız sığıyor. Streçi çıkarmadığım için tamamını yerleştiremedim.

Watchmen enlemesine rahat sığıyor küçük boya ama boydan anca yetiyor.

İstediğim miktarda amcamdan tarttırarak alabileceğim için bu poşetleri kullanmaya karar verdim.

6 Beğeni

Evet, ben de alırım muhtemelen

1 Beğeni

Bir kaç sardığında inanılmaz bir kalınlıkta ve sağlamlıkta oluyor. Öteki gördüklerimiz streç film değilmiş :slight_smile:

3 Beğeni

350 gram karışık poşeti 6 liraya aldım. Bant bitmeseydi daha fazla kitabı poşetlerdim. Güzel duruyorlar bence.

7 Beğeni

Bunların ismi tam olarak ne? Çerez poşeti mi?

Yok hocam. Çerezlik poşet cıt cıtlı oluyor. Benim kullandıklarım şeffaf bakkaliye poşeti.

1 Beğeni

@Tobizume Harika görünüyorlar bence. Okuduğumuz kitapları böyle yapmak çok mantıklı.

Bende görünüşünü beğendim. Sizin kullandığınız poşetlerden hangi boyuta göre sipariş vermek için bu poşetleri deneyeyim dedim. Bu halini beğendiğim için bunları temelli kullanmaya karar verdim. Bu poşetler belli olmuyor ama baya bir kalınlar.

1 Beğeni

Güzel ama böyle bant vs uğraşmak zahmetli. Ben o yapıştırma makinesini alırım, muhtemelen önümüzdeki ay içinde.

Şu anda o makineye ayıracak bütçem olmadığı için böyle bir yol buldum. Bantlamak uğraştırsada tekrar tekrar kullanılabilir bu poşetler. Ayrıca bantlamak zevkliydi. :joy:

Bant masrafıyla aynı kapıya çıkar uzun sürede :slight_smile:

1 Beğeni