Kitaplarınızı Nasıl Koruyorsunuz?

Fiyatı bana da biraz fazla geliyor. Xiaomi’nin fiyatı yüksek geldiği için adını duymadığım bir markadan aldı arkadaş. Merak ettim zaten bir ara gidip bakacam ne kadar iyi temizlediğini :confused:

Bir de bunların ayrıca vileda yapanı varmış galiba o daha da iyidir.

Fiyatları iki bin dolara kadar gidiyor zaten maşallah. Viledayı geçtim bunların bulaşık, çamaşır yıkayanı da çıkar umarım tek seferde hepsini halletsin işte mis gibi hayat.

Biraz önce baktım irobot markali paspas bile yapıyor. Fiyatı 2500 tl. İlerde kedi sahiplenmeyi düşünüyorum, fiyat biraz daha düşerse ve gerçekten güzel temizliyorsa almayı düşünürüm. Kitapların tozlarını alan olsa daha iyi onlar uğraştırıyor biraz.

1 Beğeni

Akıllı ev sistemini kurduk mu evde toz-pislik pasak kalmıyormuş işte :d Onu da yapmış adamlar ama para lazım. Para için de ne lazım biliyorsunuz zaten kapitalizm sistem falan filan :d

1 Beğeni

Biz mimarlıkta kağıttan kolay sökülsün, schoellerde iz bırakmasın diye görünmez bant kullanıyorduk. Aklınızda bulunsun.

2 Beğeni

Bir şey ararken böyle bir videoya denk geldim ve burada da olsun istedim.Belki birinin işine yarar.

6 Beğeni

Bazı mesajlarda streç film gördüm de streç film zamanla kitabın kapağındaki renkleri baskıları sökmez mi sıcakta filan aklıma takıldı poşet daha mantıklı gibi sevilen yıpranmasın istenen kitaplar için.

2 Beğeni

Renk sökülmesi başıma gelmedi streçte ama streçlemek pek kullanışlı değil. Kitaplar birbirine yapışıyor.

1 Beğeni

Jelatinli poşetler hem daha temiz hem de daha rahat oluyor

1 Beğeni

Bugün annem kitaplarımın olduğu odada bir iki saat su ısıtıcısını acık unutmuş. Kapı, pencere kapalı tabi. İceri su buharı olmuş duvar tavan ıslanmış. Kitaplardan bazılarının kapakları yumuşamış gibi geldi.

Baya bir zararı olur mu ben mi kuruntu yapıyorum acaba? Bilgisayar neyseki açıldı zarar yok gibi. Ama kitaplarımdan endişeliyim. Pekte bir şey anlayamadım şimdi.

Fazla bir zararı olmaz dimi? Valla cok üzülüyorum.

Kuru bezle sırtları silmeni tavsiye ederim. Mümkünse de hepsini bir raftan çekip geri koy. Araları nem yaptıysa kaplama jelatinleri dökülebiliyor.

1 Beğeni

Fazla bir zararı olmuşmudur acaba, canım baya sıkıldı, şu an bana hepsi mahvolmuş gibi geliyorda.

Bir kerede öyle çok zararı olacağını sanmam. Terlemiştir kitaplar biraz ama o da sırtlarıdır muhtemelen. Su direkt temas etmediyse bir şey olmaz öyle kolay kolay. Bundan yedi sene önce kiradaydım. İşteyken odaya su basmış. Kombi de açık kalmış epey. Hava da çok soğuktu zaten evin her yeri rutubetliydi. Hepsini güzelce temizledim. Bir şey olmadı. :slight_smile:

2 Beğeni

Teşekkür ederim dediğin gibi kitapları bir cıkarayım raflardan. Bir kaç saat koca semaver su kaynatmiş odada. Tavandaki krecin kokusu bile daha gitmedi, tavanda duvarda ıslanmış hep, kitaplığımın en üstü de su olmuş ama raflarda su yoktu.

1 Beğeni

Kuru bezle temizle güzelce, bir de sayfaları havalandır hızlıca. Rafları da sil. Bir şey olmaz. Annem sulu sepken bezle silerdi benim kitapları çıldırırdım ama hiçbir sorun yok. :smiley:

1 Beğeni

@TheNameless @Blackheart @hunter Dilerseniz buradan devam edelim.

Ben kitaplarımı tozlanmasın yıpranmasın ve hemen sararmasın diye önce streçledim. Daha sonra baktım streç film kitapları birbirine çok yapıştırıyor hemen jelatin poşet yöntemine geçtim. Okumak için yapışkanlı kısmını açıp alıyorum. Poşeti tekrar kullanmak mümkün. Bir de evimizde kışın soba kullandığımızdan bu yöntemi yapmak zorundaydım. Ara sıra soba tüttüğünde kitaplarımın üstü kül oluyordu .

8 Beğeni

Streç film yapışıyor doğrudur. O yüzden ben buzdolabı poşeti tercih ettim. Yapışma olmuyor.
Dediğiniz gibi amaç tozdan vs korumak

1 Beğeni

köşelere para bandı uzun süredir uyguladığım bir yol ve tüm kitaplara aktif olarak ulaşabilmenin yolu, çok sevdiğiniz bir filmi çok sevdiğiniz sahnelerine geri gitmek gibi daha önce okuduğunuz yada daha okumadığınız yada bir şiir kitabını ansızın elinize alıp okumak istediğinizde o poşet size engel olur sanki :slight_smile:. keyifli okumalar

1 Beğeni

@Liliopsida , @galeme @JrThoth @Blackheart @TheNameless

Arkadaşlar ben 1 seneye yakındır aşağıdaki jeletinleri kullanıyorum. Genellikle rafta durunca tozlanma fazla olunca böyle bir yöntem buldum ve çok faydasını görüyorum. Ayrıca jelatin üzerine istediğiniz şekilde etiket yapıştarabiliyorsunuz. Örneğin kütüphane numarası vs. gibi.

Benim ağırlıklı olarak kullandığım etiketler şunlar

14 * 35
15 * 35 (Ağırlıklı Olarak Kullanılıyor)
16 * 35
17 * 35
18 * 35 (Ağırlıklı Olarak Kullanılıyor)
20 * 35

https://urun.n11.com/kartonvekoli/seffaf-bantli-jelatin-opp-poset-yapiskanli-acilip-kapanabilir-P375437822

8 Beğeni