Kitaplığınızda En Çok Hangi Yayınevinin Kitapları Var?

Açılmış olduğundan şüphelensem de bulamadığım için konuyu hortlatıyorum: Çizgi romanları da dahil ettim.

300’e yakın İş Bankası,
150 civarı YKY ve Can (YKY’lerin üçte ikisi Red Kit ve Tenten; Can’ın üçte biri Lacivert seri)
100 küsur Altın Kitaplar
100’e yakın Alfa, Everest, Artemis (bunun da %60’ı DC ve Peanuts nostaljisi)
50 kadar çoğu eski Remzi ve çoğu yeni İletişim
30 küsur İnkılap, Babil Kitaplığı ile Kırmızı Kedi, Adam ve Kelebek
20 küsur Cem, Yordam, Kapı, Kubbealtı ve Timaş
10 küsur İthaki, Ötüken, Remzi, Bilgi, Dergah, Akçağ ve sanat kitaplarıyla Hayalperest
10’a yakınsayanlar: Sel, Metis, Koridor.

Toplam 1650 civarı üzerinden dağılım sağlanmış. Yukarıdakiler 1335’ini teşkil ediyor, demek ki 5-8 arası alanda 300 yayınevi daha kümelenmiş.

2 Beğeni

Arşivinizi nasıl tutuyorsunuz elle bir deftere kayıt falan mı yoksa Excell tablosu mu?

2 Beğeni

1100’lere kadar ayrıntılı bir excel tablom vardı, bir gün yayınevi satırına göre sıralama yapıp öyle kaydedince hepsi karıştı. O zamandan beri ayrıntılı etiketlerle Goodreads’i kütüphane envanteri olarak kullanıyorum. Epey zaman aldı ama bittikten sonrası keyifli oluyor: Sevdiğiniz yayınevi, yazar veya çevirmenlerden neler eksik, neler okunabilir tespit edip çoğaltmak heyecanına girişiyorsunuz.

1 Beğeni

Evet ben de Excell olarak başladım ve hala devam ediyorum. Benim tablom da karıştı ama gene de devam ediyorum. Bir zaman Goodreads mı yoksa 1000 kitap mı ikilemi yaşadım. Arkadaşlardan gelen eleştirileri ölçtüm biçtim ve yetersiz ingilizceme rağmen Goodreadsta karar kıldım. Yavaş yavaş işlemeye devam ediyorum. İngilizce sorununu nasıl aştığımı soruyorsanız google’ın tercüme hizmetleriyle devam etmeye çalışıyorum. Kitaplarla uğraşmak onları tanzim etmek hoşuma gidiyor.

2 Beğeni

En güzelini yapmışsınız. Veritabanına eklenmemiş bir kitaba denk gelirseniz ben yardımcı olurum.

1 Beğeni

Öyle çok kitabım var. Çünkü benim kitaplarımın azımsanmayacak bölümü sahaflarda alınma. Sistem önce yeni kitap kaydı girmemize izin veriyordu. Şimdi giremiyorum. Bu nedenle bazı kitapların kaydını geri atıyorum

2 Beğeni

İTHAKİ :grin:

Fantastikleri tamamen, çizgi romanları bir iki eksik hariç tamamen, korkularının çoğu, bilim kurgu klasikleri az ama yinr var. Sanırım 200 250 arası… :laughing:

3 Beğeni
  1. Ayrıntı Yayınları -) 364
  2. Cem Yayınevi -) 114
  3. Sel Yayıncılık -) 93
  4. E Yayınları -) 71
  5. Metis Yayınları -) 44
2 Beğeni

Üstat ben E yayınlarını, özellikle Trevanian, Mario Simmel, Jerry Kosinski seviyordum. Son zamanlarda Mario Puzo kitapları ayrı favorim oldu, ancak diğer kitaplardan yorum ve önerilerini beklerim. Gerçi E Yayınlarının son zamanlarda bir baskı azlığı, eski kitapları basmama gibi problemleri var ama pek detaylı bilmiyorum

2 Beğeni

Açık ara ithaki yayınları

1 Beğeni

Peki neden goodreads neden 1000 kitao değil hocam. Bende okuduklarımı takip için 1000 kitap kullanmaya başladım yakın zamanda

1 Beğeni

Üstadım ben e Yayınları ile Henri Charriere ile tanıştım. Sonrasında da Darrin McMahon ve Tom Hodgkinson ile yayınevine olan hayranlığım arttı. Kosinski, Le Carre, Vian, Trevanian, Puzo ve Laymon basmış olmaları nedeniyle de aşık oldum.
Bastıkları her kitabın gerçekten bir alt metni var, yayınladıkları gençlik kitapları bile olumlu yönde birçok alt metin barındırıyor.Ve bu.bizim ülkeye uymuyor. Eski kitapları tekrar basmamalarının ana nedeni de bence bu.
… Trevanian ve Puzo satışları Sedat Peker videoları sayesinde biraz arttı ama hemen eski haline döndü
Çeviri konusunda her yayınevi gibi ortalama/ ortalama üstü kitaplar basıyorlar, şahsım olarak memnunum.

2 Beğeni

Çok teşekkürler üstat

2 Beğeni

Sanırım daha geniş kapsamlı olduğu için seçtim.

2 Beğeni

Kitapları goodreads e eklerken yayınevi bookshelf eklemek çok mantıklıymış ya, keşke ilk yaparken aklıma gelseymiş. Bu saatten sonra uğraşamam tabi ama güzel fikirmiş :smiley: .

Benim kitaplıkta açık ara İthakidir, saymaya gerek bile yok en az yarısı İthaki çıkar.

2 Beğeni

Ben kitaplarımın listesini kitapyurdu kütüphanem uygulamasında tutuyorum. Excel çıktısını alarak baktım. 50 adetten az kitabı olan yayınevlerini dahil etmedim ve elbette birinciliği İthaki aldı. :slight_smile:

• Alfa - 273
  • Altın - 76
  • Can - 159
  • Everest - 112
  • İletişim - 61
  • İthaki -535
  • Kırmızı Kedi - 70
  • Koridor - 108
  • Ötüken - 68
  • İş Kültür - 401
  • YKY - 258
  • Yordam - 52
7 Beğeni

Çok sayıda yayınevinden kitaplarım varmış benimde. İlk beşi şöyle sıralayabilirim

1. Devlet Kitapları: 95 adet
  2. İthaki yayınları : 64 adet
  3. İş Bankası : 63 adet,
  4. Kültür Bakanlığı: 55 adet
  5. Altın Kitaplar : 33 adet
    Sayenizde devlet babadan ne kadar çok kitap aldığımı anlamış oldum
3 Beğeni

Çok güzel bir başlık olmuş.

Excel dosyama şimdiye dek kitaplığımın %95’ini kaydettim. 1393 kitap mevcut şimdilik. Kalanını da kaydettikten sonra edit yaparım ama sıralama değişmez sanıyorum.

1. İş Bankası Kültür Yayınları: 499
  2. Yapı Kredi Yayınları: 174
  3. Can Yayınları: 135
  4. İletişim Yayınları: 41
  5. Sel Yayıncılık: 40
  6. Timaş Yayınları: 37
  7. İthaki Yayınları: 35
  8. Altın Kitaplar: 30
  9. Dergâh Yayınları: 23
  10. Everest Yayınları: 15

Kalan yaklaşık 400 kitap diğer yayınevleri arasında dağılmış. Aslında en sevdiğim yayınevi İletişim ama çok az kitap almışım kendilerinden. Fiyatları zorluyor maalesef.

İş Kültür’ün açık ara bu kadar fazla olması hem çok uygun fiyatlı olması hem de orada çalışmamdan kaynaklı.

Everest, Ayrıntı ve Metis’ten çok az kitabımın olduğunu fark etmem de üzdü açıkçası. Alışveriş yapmak için sebep buldum. :smiley:

Forumda İthaki Yayınları çok popüler. Fantastik hiç, bilimkurgu da pek az okuduğumdan İthaki’den kitabım az. Olanların neredeyse hepsi Türk ve Japon edebiyatından.

Bir diğer istatistiğe göre de 313 ciltli kitabım varmış. Epey iyi bir oran. Ciltli kitap çok seviyorum ama fiyatlar çok zorluyor artık. :confused:

3 Beğeni

Paralel bir dökümümüz olmuş, İletişim, Ayrıntı, Metis ve İthaki için ben de aynı şeyleri düşündüm. Everest ve Artemis’in de Alfa’dan daha başarılı olduğunu düşünüyorum.

1700’e yaklaşmış havuzdan %100 kayıt sonrası bende kimi diğer başlıklar şöyle:

Ciltli kitap: 273 (ben de İş Kültür ucuzken sayıyı artırmak için ciltsize abanmıştım lakin şimdi ciltlilerle yer değiştikçe ciltsizleri eşe dosta dağıtıyorum).

Box-set: 14 (Her seri kitap kutuya konmadığından, kutusuz olanları aşağıdaki başlığa ekledim)

chapters/series: 232 (burada Mary Poppins serisi gibi kutusuz ve çoklu cilde bölünmüş kitaplar ile üstüne tıklandığında Goodreads üzerinde bir seriye ait olduğu belirtilmiş Zola, Balzac, Dumas vb. kitapları var. Böylece seriden basılmamış kitapları da görüyorum, Waverley romanları gibi).

Genre-adventure: Burada denizcilik başta olmak üzere, pikaresk, swashbuckler ve indiana jones tarzı serüven kitapları var. 72 mimlemişim.

Genre-fantasy/sci-fi: 147

Genre-Gothic/horror: 63

bu 3 bookshelf’i türleri genişletmediğim için artık çok sallamıyorum, arada kaçanlar da olmuştur.

Kadın yazarlar: 241

duplicates (farklı basımlar): 168

Antoloji: 74

Roman: 573

Novella: 52

Kısa Öykü: 195

Masal: 35

Araştırma, İnceleme: 42

Oyun: 18

Şiir: 66

Kaynak kitap: 45

Mitoloji: 11

Biyografi, anı: 50

Deneme, makale: 26

Resim sanatı: 70 (bu üçlüye ait biyografi, referans ve incelemeler o başlıklara dahil edilmediler)

Sinema: 52

Müzik: 42

Çizgi roman: 172

Tarih: 24

Türk edebiyatı: 382

İngiliz edebiyatı: 226

Fransız edebiyatı: 172

Amerikan edebiyatı: 145

Rus Edebiyatı: 114 (sayıca azlar ama en çok buraya özendim)

Alman edebiyatı: 72

İskandinav edebiyatı: 20

İtalyan edebiyatı: 13

Latin Amerika edebiyatı: 12

İspanyol edebiyatı, Uzak Doğu edebiyatı, İrlanda edebiyatı (İngiliz’in içinde): 11

Yunan edebiyatı, Doğu edebiyatı: 7

Kanada: 6

Macar, Roma, Dutch: 5

Çek, Sırp, İsrail: 3

Kapak ressamları/ Aslan Şükür: 65

Diğerlerini çıkarıp kontrol etmeye henüz üşendiğim sanatçılarımız arasında Şahin Karakoç, Mustafa Delioğlu, Muarra Erkmen, Oral Orhon, Yalçın, Cemal Dündar, Naci Köksal, Neşet Günal ve Yalçın Emiroğlu yer alıyor.

Listeyi sürekli güncelliyorum, dolayısıyla daha evvel ve şu an bu başlıkta yazdıklarım daha sonra kuvvetle muhtemel eskimiş olacak.

2 Beğeni

İlerleyen zamanlarda excel dosyama tür ve baskı sayılarını da eklemeyi planlıyorum. Birinci baskı kitap sayımı çok merak ediyorum. Sizin gibi ülke grubuna da ayırmaya başlamıştım fakat bitmedi henüz. Kıyıda köşede kalmış dünya edebiyatı eserlerini de kitaplığıma katmak istediğimden epey zengin bir içerik olacak gibi duruyor.