Klasiklerin çocuk kitabı olarak sadeleştirilmesi hakkında düşünceleriniz

Kaşağı yine iyi ben Beyaz Lale’yi ve Bomba’yı okumuştum. Çocuklara zorla klasik okutmak saçma ama Ömer Seyfettin okutmak özellikle saçma.

6 Beğeni

Belki de birçoğumuzun fantastik edebiyata gönül vermesinin en büyük sebebidir. Onlar sadeleştirme adı altında çocukluğumuza bu kitapları dayattıkça biz kitaplardan soğumuşuz, hem zaten Ursula K. Le Guin bu dalı (fantastik) tek cümleyle çok güzel izah etmiş zamanında

KAÇIŞ EDEBİYATI

7 Beğeni

Çocukları geçtim lisede biz bile okumazdık klasikleri. Nedeni aslında üniversite sınavına hazırlıktı. Okul, dersane, bir ton sınav derken neredeyse kimse roman okumazdı. Hoca kitap özetleme ödevi verirdi her hafta. Mecburen herkes elindeki özetleri diğer öğrencilerle değiştirirdi. İnsanı yarışa iten sistem çoğu şeyin göz ardı edilmesine de sebep oluyor.

1 Beğeni

Kesinlikle dediklerinize katılıyorum, belirli bir olgunluğa erişene kadar dramatize edilmiş olaylardan, devasa kötülüklerden uzak kalmalarını tercih ederim. Bunca çabaya rağmen bir çok yanlışa maruz kalıyorlar zaten.

Klasik adı altında sınırlamak istemem, klasikler sadeleştirildiği için klasik diye belirttim ama mesela Yüzüklerin Efendisini sadeleştirseler yine aynı ikileme düşerdim. Ve tercih etmezdim, çünkü henüz asıl metni okuyabilecek düzeyde değilse okumasın. Zamanı geldiğinde okuması daha doğru geliyor.

1 Beğeni

Rıhtımda Jules Verne ile ilgili hazırladığımız bir dosya konusu vardı. 10. Madde tam olarak bu sorunun Jules Verne için nasıl bir sonuç oluşturduğunu anlatıyor :slight_smile:

3 Beğeni

Mümkünse Türk yazarlardan uzak durmalı çocuk, klasiklerden uzak durması gerektiği gibi. O yaşta bir çocuğun köy hayatının zorluklarına ve işkencesine tanık olmasına, ne bileyim, ya da biraz daha büyüyünce “Doğu- Batı arasında bocalayan aydın” tiplemesine maruz kalmasına gerek yok. Ajitasyon da ajitasyon yani. Aklı fikri yerine oturur, o milattan itibaren bunları kendi isteğiyle okuyabilir.

Not: Amacım edebiyatımızı yerden yere vurmak değil. Kendimce bir şeyler karalamaya çalıştığım için içimizden çıkmış yazarları okumak mecburiyetindeyim. Memleketin sorunları bilinçli ya da bilinçsiz olarak eserlerine yansayacaktır, zaten on beş yirmi sene önceki bir Türk yazarın eserini güncel bir Türk yazarınkiyle karşılaştırırsanız bazı sorunları aşamadığımızı görebilirsiniz. Tanzimat’a gitseniz de olur. Tabii bu, ayrı bir tartışma konusu.

4 Beğeni

Ömer Seyfettin bunları anlatsa iyi. Beyaz lale çoğu işkence temalı korku filminden daha sert.

Kadınların sırtlarına kesik atıp sonra fırınlarda yakıp çıkan kokudan ırklarını tahmin etmek var. Aklımda kalmış türkler yakılınca süt gibi kokuyordu. Nekrofili var. Çukur fantezisine falan hiç girmiyorum.

Bunu çocuk kitapları arasına koyanlar okumamış herhalde.

6 Beğeni

Bulundukları yaşa uygun kitapları bol bol okuyup alt yapılarını geliştirsinler. Sırası gelince klasikleri de okurlar.

1 Beğeni

@Akahige :confused: İyi ki denk gelmemişim küçükken böyle bir şeye. Ayrıca Bomba öyküsü kendini düşmanın arasına atıp patlatan bir çocuğu anlatmıyor muydu?

@fox Ben daha çok Doğu-Batı arasında bocalayan aydından çok Doğu-Batı arasında bocalayan toplumumuzu anlatmalarını beklerdim. Günümüzün memleketi için önemli bir konu gibi, ben şahsen 3.Tanzimat dönemini yaşıyormuşuz gibi hissediyorum.

Elimden geldiğince önyargılı davranmamaya çalışıyorum, yazarlarımız memleket sorunlarına kafa yormaktan hayal güçlerini kullanamıyorlar, gibi naif bir düşünceye kapılmak istiyorum :confused:. Murat Menteş gibi yazarları hangi kefeye koymalı, bilmiyorum. Yazın bir romanını okuyayım dedim, aklımı oynatıyordum.:slight_smile:

Bence de Doğu-Batı meselesi dibine kadar kullanılmış, gördükçe afakanlar basıyor.

1 Beğeni

25 yaşındayım hala klasikleri okumak istemiyorum. Çocukken çok zorladılar, hala zorluyorlar. Elimde kitap gören bana klasikleri okudun mu diye soruyor. Bir şeyi ne kadar çok zorlarsan o kadar itici oluyor. Bence önemli olan çocuklara az müdahale ederek istediği eseri okuma hakkı vermek. Ne istiyorsa, ne hoşuna gidiyorsa onu okusun. Bir şekilde elbet o çocuk büyüdükçe klasiklerden bazı eserlere yönelecek.

Ortaokulda aile zoruyla 100 temel eseri bitirmeye çalışan arkadaşlarımın hiçbiri kitap okumuyor, eline kitap geçtiği zaman kahveyle birlikte Instagram’a fotoğrafını atıyorlar.

6 Beğeni

Resmen yazarın emeğini, araştırmasını küçümsemek oluyormuş yahu. Hiç bu açıdan bakmamıştım sadeleştirme işine…

Sanırım asıl püf nokta çocuğa ne uygun, ne uygun değil olmalı. Yoksa çocuk kitabı yazan iyi yazarlarımız da var. :blush:

İstediği eseri okusun, ama okusun! Gerçi bazen çizgi filmlerin kitap hallerini görünce ‘Okusun ama istediği her şeyi okumasın’ diyesim gelmiyor değil :sweat_smile:

2 Beğeni

Doğru bulmuyorum. Çocuklar, okuyabilecekleri klasiklerle başlamalı, klasikler de onlarla büyümeli.

1 Beğeni

Ben de 13 yaşındayım ve 11-12 yaşlarımda bana Jues Verne’nin 2 kitabının kısaltmalarını okumayı tavsiye etmişlerdi. Ben de okudum ve çok hoşuma gitdi. Sonra o kitapların tam metin şekli olduğunu öğrendim ve zannediyorum ki, bir kaç kitap dışında bir daha kısaltma okumadım. Aynı zamanda fantastik edebiyyata merak saldım. Okuyup bitirmeği istediğim bazı kitaplar var. Onları da bitirdikten sonra kısaltmalarını okuduğum kitapların tam metnini okumak istiyorum.

1 Beğeni

Küçükken çoğu klasiği okumuştum . Sonra büyüdüm ve okumaya başladığımda 2 sene türk edebiyatı klasiği vs hic bisey okuyamadım . Daha sonrada ben bunları okumuştum zaten ya hakkıyla okuyamazsam dedim.
Daha yeni yeni aliyor ve okuyorum. Bence etkiliyor. Çocuklara belli bir yaşa kadar baska kitaplar seçilip verilmeli .

1 Beğeni