Kozmos'un Gölgeleri

Selamlar üçünüze de, :sweat_smile:

Öncelikle hepiniz eline ve emeğine sağlık. İyi bir kolektif iş kotarmışsınız. :slight_smile:

Tarzlarınızı bildiğim için ben de hangi bölüm, hanginizin şeklinde düşününce anlardım ancak onun dışında bu öyküyü sadece biriniz “ben yazdım, nasıl olmuş” diye getirseydiniz de inanırdım. Eklem yerlerinde hiç oturmamışlık göremedim. Ayrıca masal benzetmesi ile üç bölüme ayırmanız da okuyucu için de kolaylık olmuş. Beş bin kelimeyi bölümlemeler olmadan okumak şahsen beni zorlardı.

Öykünüz aklıma çok sevdiğim “Anlat İstanbul” filmini getirdi. Orada da masalların şehir hayatına uyarlanmış hikayeleri senaryolaştırılmıştı. Omurgayı iyi yaratıp oturtunca gerisi sanki su misali akmış gitmiş gibi hissettim ben okurken arkadaşlar, semboller, betimlemeler birbiriyle kenetlenmiş ve kurguda açık bir nokta kalmamış. Tebrik ediyorum.

Benim için de birazcık uzun oldu ama üç kişiden de bu kadar harf çıkması gayet doğal.

Tekrar hepinizin emeğine sağlık, birlikte ya da yalnız, daim olun. :pray: :blush:

Sevgiler,

Sena

2 Beğeni

@Senaa selam,

Çok teşekkürler Sena. Ne güzel şeyler demişsin. Bir bütünlük varsa, akıcıysa, okuması zorlamadıysa ne güzel ne mutlu… Üçlü kombomuzun çalışıyor olması güzel, daha çok kullanmayı düşünüyoruz çünkü. :wink: :+1:

Ben ilk kısmı yazmaya başladığımda aslında bayağı bir konuşmuştuk üstünde ve birçok şeyi belirlemiştik. Bir gece yarısı ben harıl harıl yazarken Gaye bana Anlat İstanbul’u gönderdi. İzledik, düşündük, sabaha kadar konuştuk; hatta bir ara vazgeçmeyi bile düşündük ama neyi anlattığın değil nasıl anlattığın önemli dedik birbirimize. Zaten o sırada her şeyi de belliydi öykünün, daha fazla da kurcalamak istemedik.

Omurgayı üçümüz çok uzun konuşmalar sonucu oluşturduk. Her aşamada birlikte çalıştık ama yine de zorlu bir süreçti. Bütün bu motifleri, karakterleri; bu mayasına biraz masal ektiğimiz kadim şehri eğer bir bütün içinde, derli toplu anlatabildiysek çok mutlu oluruz. :blush:

Tekrar teşekkürler. :pray: Görüşmek üzere.

2 Beğeni

Merhaba,
Aslında seçkinin yayımlandığı gün ilk okuduğum öyküydü bu. Çok merak etmiştim. Ama yorum yazmadım. Özellikle yazmadım. Çünkü aceleci yorumlarla, yazarları kendi sayfamıza teşvik etme hevesi, iade-i ziyaret gibi mecburiyeti doğruyor. Bu sefer ben iyi hissetmiyorum. Biliyordum ki sizin sayfanıza zaten yorumlar yağacak, o yüzden benim sessiz kalmam önemli olmayacaktı. Ama bugün beni yorum yazmakta özgür bıraktınız, sağ olun Gaye hanım.

Öyküyü çok beğendim. Kimin hangi bölümü yazdığına dair en ufak bir fikrim yok. Ama içlerinden bir bölüm, özellikle beni fethetti. (Hangisi olduğunu hayatta söylemem)

Sokak ağzı ve argonun kullanımı çok tehlikelidir. Yerli yerinde ve günlük hayat kıvamında kullanamazsanız, komik duruma düşürür adamı. Bu zorlu aşamayı mükemmel aşmışsınız. Benim en çok dikkatimi çeken burasıydı. Çünkü iyi kurgu yapılabilir. Güzel ifadeler kullanılabilir. Çalışarak, yorularak, tartışarak pek çok unsuru kusursuza yakın hale getirebilirsiniz. Ama zorlu metnin içerisine, gerçekten cesaret isteyen sözcükleri, çok doğru ve mantıklı olarak yerleştirmek, gerçekten başarıdır.
Bu yüzden altını özellikle çizmekte fayda var.
Epey gevezelik ettim , bağışlayın.

Görüşmek üzere

2 Beğeni

@Senaa Senacimm teşekkürler tatlim, bu güzel ve değerli yorumun için. Gerçi tüm detayları ile konuştuk ama buradan da yazmak istedim​:pray::heavy_heart_exclamation::slight_smile:

@Umutunjelibonu tekrar merhaba :slight_smile:
Teşekkür ederim bu güzel yorum için. Biz her bölümü ayrı ayrı epey sevdik. Sizin de sevmiş olmanıza ayrıca sevindik🙏 Yorum yaptığımda beni, bizi okusunlar diye beklemiyorum esasen. Ama yorum yapana karşı bir yük hissettiğimiz muhakkak. Gevezelik etmemissiniz ayrıca. Teşekkürler tekrar, görüşmek üzere

4 Beğeni

Bazı yerlerde vurgu niyetiyle yapılan tekrarlar, bizi fazla miktarda inandırma arzusu taşıyor gibi. Bence bundan kaçınılmalı. Yine bazı yerlerde de kahramanın zihnine fazla bulaşılmış. Bir bakışta anladığını bize farklı şekilde anlatmanızı tercih ederim. Hemen anladığını söylemek biraz kolaya kaçmak gibi oluyor. “Anlatma, göster.” düsturunu kastediyorum.

Girişteki kısımlar hikayenin geneline oranladığımızda daha iyiydi. Böyle bir temada uzun betimleme ve anlatımların yerini büyük oranda diyalogların alması gerektiğini düşünüyorum. Bir de naçizane düşüncem şu. Kadın, erkek, ilişkiler, aldatma, sevişmek, melankoli, ihanet vs. gibi unsurların olmadığı bir öykü denemelisin(iz).

Bunların dışında, kişi tahlilleri, işleniş, sanatsallık ve sahneleri resmedişiniz genel olarak ortalamanın üstü bir seviyede. Özetle, elinize sağlık. :slight_smile: Kolektif çalışmaları kotarmak zordur.

4 Beğeni

Aremas :slight_smile:
Şahane eleştirilerini sakinmadigin için teşekkürler. Tavsiyelerin biz de🙏 bazı noktalara katılıyor bazılarına katılmayı düşünmüyoruz😅 ama sen hep elestir.
Güzel sözlerin için ayrıca mutlu olduk. Görüşürüz.
Sevgiyle🙏

2 Beğeni

Ne demek canım. Hani hep beraber birleşip bana katılacaktık. Bu forumun kuruluş gayesi bu değil mi :stuck_out_tongue:

1 Beğeni

Onu gizliden yapacağız :slight_smile: açık yorumlarda belli etmeyeceğiz :slight_smile: :fist_right:

1 Beğeni

@Senaa @Umutunjelibonu @Aremas

Değerli vaktinizi ayırıp bu uzun deneysel yolculuğu okuduğunuz için çok teşekkürler.
Yorumlarınız, eleştirileriniz, önerileriniz çok değerli.

Elinize sağlık
Görüşmek üzere

3 Beğeni

Merhaba;

Kolektif (tek l ile) çalışmada müthiş bir akıcılık sağlamışsınız. Cesur diliniz için ayrıca kutlarım sizi. Oto sansür ben de çalışıyor maalesef sizin öykünüzde hiç eğreti durmamış. Temaya uygunluk konusu bir soru işareti oluşturdu sadece. Uzun ve akıcı bir öykü olmuş. Bu ortamda benim de kolektif çalışma denemelerim olmuştu zevkli ve heyecanlıdır. Sizin öykünüzde de o heyecanı hissettim. Üçünüzün de kalemine sağlık. Sevgiler

3 Beğeni

Merhabalar hepinize,

Yazım tarzlarımız evrenin iki uzak ucuna konuşlanmış gibi olduğunun sohbetini Kasvet ile daha önce yapmıştık. Bu yüzden Gaye ve Müge’nin katılımının, öyküye nasıl bir etkisi olacağını görmek için merakla okudum. Kasvet dışındaki arkadaşların yazdığı bölümleri “ifade etmek şekillerinden” değil ama daha önceki öykülerinin genel yapısına bağlı olarak bulmaya çalıştım. Daha önce sohbetini yaptığımız gibi okumayı çok tercih ettiğim bir yazım tarzı değil ancak büyük bir emek olduğunu gördüğümden düşüncelerimi paylaşmak istedim:

Okurken sinematik bir evrenden ziyade bir fotoğraf albümüne bakıyormuşum ve o albümde bulunan her fotoğrafın altında alt yazı yerine diyalog varmış gibi geldi. Bol diyaloglu bir fotograf albümüydü benim için. Gaye ve Mügenin katılımı biraz seyreltmiş olsa da bu tarzın daha uzun versiyona uygun olduğunu düşünmüyorum, en azından benim için. Yazarların hedefi uzun bir roman çalışması ise okuyucu segment hedefini doğru belirlemeli -belirlenen segmente göre düzenleme yapmalarını- hatta yazım yerine görsel sanat tarafına belki bir senaryo yazımı ile – eğer bir taviz verilmek istenmiyor ise - istediklerini çok daha net ortaya koyabileceğini düşünüyorum. Diğer bir husus hikaye ilerlemek/akmak yerine manzara değiştiriyor gibi hissettirdi. Gerçekçilik hissi verilmek için diyaloglardaki ifadelere biraz fazla yüklenildiğini düşünüyorum. Aynı zamanda hikaye insan odaklı olmakla birlikte duygu aktarımının biraz daha güçlendirilebileceğini hissetttirdi.

Genel not olarak: Seçki şimdiye kadar çok yazar ağırladı. Bunlar arasında size en yakın hikaye bence açık ara Mehmet Berk Yaltırak’ın yazdığı ve Behzat Ç. Dizisinden ilham alan Behzat Cim. – Bir Engürü Polisiyesi. Aynı zamanda Onur Selamet (Kuzgun Damarını öneririm okumanızı) sizin tarzınızın daha rıhtım versiyonunu yazdı. Sinematik evren konusunda çok eskilerden Emirhan Burak Aydın’ın MacGuffin Diye Bir Şey Yoktur hikayesini öneririm. Meğer MacGuffin aslında sinema tekniğiymiş… Oznur Babur’da bu anlamda çok başarılı bulduğum bir sistematikte yazmıştır.

Demem o ki, ortak veya kendinize ait öykülerdeki sonraki adım ne bilmiyorum ancak yukarıdaki öykü tarzındaki bir evrene doğru evrildiğinizi gördüğümden Kayıp Rıhtım’ın eski yazarları arasında farklı kombinasyonları incelemek isteyebilirsiniz diye buraya bırakıyorum. Bunu, eğer bu öyküde başka faktörleri öne çıkarsaydık ne olurdu sorusuna, parallel evreni ziyaret ederek cevap aramak olarak da düşünebilirsiniz. Onların yolculukları size destek olabilir.

Elinize ve düşgünüze sağlık
Sevgiler
Dipsiz

2 Beğeni

Merhaba @Nurdan_Atay

Okuyup yorumunu bizden esirgemediğin için çok teşekkürler. Deneysel bir çalışma yapalım istedik, temaya uygun olmamış olabilir. Tekrar teşekkürler.

Merhaba @Dipsiz

Değerli vaktini ayırıp, tercih etmediğin bir tarz da olsa bu upuzun metni okuduğun ve düşüncelerini de bizimle paylaştığın için teşekkürler. Söylediğin öykülerin hiç birini okumadım. Vaktim el verdiğince okumak isterim.

Aslında şu anda -kendi adıma söylemem gerekirse- evrildiğim her hangi bir yer yok. Daha önce de bir yerlerde belirttiğim gibi, Kayıp Rıhtım öykü seçkisi bana kendimi deneme fırsatı sundu bugüne dek. Bundan sonrası için neler olur bilemiyorum.

Kasvet ve Gaye ile yazmak çok eğlenceliydi, benim için bu da yeterli oldu.

Teşekkürler
Sevgiler
Müge

2 Beğeni

Merhabalar arkadaşlar,

Emeklerinize sağlık; güçlü, orijinal ve uzun bir çalışma olmuş.

Birçok etkileyici kısımdan örnek olarak alıntılamak istediğim bazıları şunlar:
“… hayatında akıntıyı takip edenlere; şaşalı odasında sahte aşkını pazarlıyordu.”
(İncelikli Hayta-Küçük İskender) tadında bir cümle.

Bir diğeri de;
“Kayıp zamanlardan, tanıdık bir çift el ona doğru uzandı, dökülen her bir cümle kedere denk geldi.”
(Çok beğendim bu cümleyi.)

Sonraki seçkilerde görüşmek dileğiyle.

3 Beğeni

@Nurdan_Atay Teşekkürler, sağ olun, var olun :slight_smile:
@Dipsiz Teşekkürler Dipsiz :slight_smile: Eleştiri ve önerilerin için. Ben kendi adıma belli bir kılıf giydirmeyi sevmiyorum öykülerime. Deneysel çalışmalar için Rıhtım iyi bir alan. Bu yüzden burada böyle devam etmeyi düşünüyorum. Kılavuz olması açısından değil; ama güzel öykü okumayı sevdiğim için bahsettiğin öykülere bakacağım.
@Haluk_Cevik Teşekkürler Haluk :slight_smile: Alıntıladığın iki cümle ne kadar güzel ve ikisi de ne kadar bana ait değil :upside_down_face: :grinning: İlk cümle Kasvet’in, ikincisi Müge’nin. Bence de çok başarılı, çok iyi işçiliği olan cümleler. Bunun dışında öyküyü güçlü bulman kıymetli, sağ ol. :raised_hands:

3 Beğeni

Merhaba arkadaşlar.

Sizler, çamuru şekle bürümek için kolları sıvayıp, üç kişi oturmuşsunuz çömlek tezgahına. Üstünüzün başınızın, yüzünüzün gözünüzün kirlenmesini de göze almışsınız, ortaya yamuk yumuk bir eser çıkabileceği riskini de. Öncelikle bu cesaret ve harcamış olduğunuz emek için tebriklerimi sunuyorum.

Eserinizdeki masalsı detaylar hoş ve kararında olup, dimağımda güzel tatlar bıraktı. Karakterlerin zihnime çöktürdüğü sis, son noktayı görene dek dağılmadı. Bu anlamda hem karakter hem de yaratılan atmosfer başarılıydı kendimce.

Sözlerime son verirken, sizden hediye gelen, üzerinde üçünüzün parmak izlerini taşısa da amacına ulaşmış olduğunu bildiğim bu çömlek vazoyu alıp, içine çiçekler ekiyorum. Benim payıma düşen bu. Umarım kökleri size kadar ulaşır duygularımın da sizler de payınıza düşeni almış olursunuz.

Sevgiler…
Üçe bölünmesi şartıyla : )

3 Beğeni

@Arokan selam,

Abi çok güzel yazmışsın be… Ne kadar güzel, ne kadar şiirsel, ne kadar anlamlı. Çok teşekkürler. Zorlu ama çok eğlenceli süreçti; seni tam anlamıyla anlayan, iş bilen, yaratıcı insanlarla çalışmak ayrı bir zevkti benim için. Ya bu anlatmaya çalıştığımız, anlatırken birbirimize karıştığımız masala katıldığın için çok teşekkür ederiz. Daha nice masallar anlatılır umarım, dinleriz birlikte…

Benim elime kalırsa solar gider abi o çiçekler. Ben arkadaşlarıma devrediyorum, onlar kıymetini bilir. :blush: Görüşmek üzere. Çok sağ ol. :+1:

3 Beğeni

Merhaba,
Öncelikle metni tek nefeste okudum. Bu ay benden farklı olarak uzun ve etraflı, aynı zamanda güzel bir çalışmaya imza atmışsınız. Diyaloglar ve iç içe geçmiş öykülerin birbirine olan doğal bağı iyi kurulmuş. Uzun ama derli toplu bir öykü çıkmış ortaya. Kaleminize ve emeğinize sağlık…
Selamlar, sevgiler…(@gayekcelik, @ulu.kasvet ve @Muge_Kocak,)

3 Beğeni

Selamlar @trgyyldrm,

Zaman ayırıp okuduğunuz için çok teşekkürler. Birlikte üretmek çok güzel; sonuçları da içimize siniyorsa, bir de böyle güzel geri dönüşler alıyorsak çok mutlu oluyoruz. Arkadaşlarımın da selamlarını iletiyorum. Fırsat bulunca iade-i ziyarette bulunacağım umudundayım. :grinning:

Sevgiler, iyi çalışmalar.

3 Beğeni

Merhabalar her üçünüze de;

Muhteşem bir masal yazmışsınız. Başka yorumum yok. El(ler)inize sağlık.

1 Beğeni

Merhaba @nkurucu

Teşekkür ederiz üçümüz de :slight_smile:
Çok güzel bir deneyimdi. Sizin vasıtanızla tekrar canım @Muge_Kocak ve canım @ulu.kasvet 'ya sevgilerimi yolluyorum ben de.

1 Beğeni