KR - İthaki Bilimkurgu Klasikler Dizisi En İyi Kitap Anketi 1. Tur

image

Belki hatırlayanlarınız vardır; bundan yıllar yıllar önce serinin en iyi kapak görselini seçtiğimiz bir anket vardı. Şu an hangi görselin kazandığını inanın hatırlamıyorum. Siz hatırlıyorsanız sohbet arasında bahsederseniz iyi olur. :joy: Her neyse sıra geldi serinin en iyi kitabını seçmeye. Elbette yeni çıkan kitapları herkes okumamıştır ama yine de okuyanlar için ankete eklemeyi doğru buluyorum.

Anket turumuz toplam 4 aşamadan oluşacaktır. Şu an seride 78 adet kitap var ama son kitabı ankete eklemeyeceğim. Kalan 77 kitabı 3 tura bölüyorum. Birinci tur 26, ikinci tur 26, üçüncü tur 25 kitap kendi arasında yarışacak. Her üyenin eleme turlarında 3 oy hakkı var ve her turda da en çok oyu alan 3 kitap finale yükselecek.

O halde başlayalım mı?

• Dune (Frank Herbert)
  • Kıyamete Bir Milyar Yıl (Arkadi ve Boris Strugatsky)
  • Maymunlar Gezegeni (Pierre Boulle)
  • Cesur Yeni Dünya (Aldous Huxley)
  • Çocukluğun Sonu (Arthur C. Clarke)
  • Dr. Moreau’nun Adası (H.G. Wells)
  • Dune Mesihi (Frank Herbert)
  • Işık Tanrısı (Roger Zelazny)
  • Yıkıma Giden Adam (Alfred Bester)
  • Yıldız Gemisi Askerleri (Robert A. Heinlein)
  • Sürgün Gezegeni (Ursula K. Le Guin)
  • Pazartesi Cumartesiden Başlar (Arkadi ve Boris Strugatski)
  • Arcturus’a Yolculuk (David Lindsay)
  • Zaman Makinesi (H.G.Wells)
  • 2001 Bir Uzay Destanı (Arthur C. Clarke)
  • Dune Çocukları (Frank Herbert)
  • Ben, Robot (Isaac Asimov)
  • Kaplan! Kaplan! (Alfred Bester)
  • Bitmeyen Savaş (Joe Haldeman)
  • Ay Zalim Bir Sevgilidir (Robert A. Heinlein)
  • Su Adamı (Aleksandr Belyaev)
  • Görünmez Adam (H.G.Wells)
  • Tanrı Olmak Zor İş (Arkadi ve Boris Strugatski)
  • Frankenstain (Mary Shelley)
  • Anlatış (Ursula K. Le Guin)
  • Dune Tanrı İmparatoru (Frank Herbert)

0 oylayanlar

Anket 28.07.2022 tarihine kadar devam edecektir. Saat 23.59’da kapanacaktır.

1 Beğeni

@Howl açılışı yaptım. Müritlerini topla ve gel.

Hemen gittin Ben Robot’la Maymunlara oy attın değil mi? :smiley:

2 Beğeni

Yav biri insanlığın doğuşu diğeri insanlığın geleceği. :joy: Bunlara vermeyeyim de kime vereyim?

1 Beğeni

Sevenlerimi kastediyorsan tüm forum buraya sığmayabilir xd

1 Beğeni

“Kaplan! Kaplan!” yeryüzünün en muhteşem bilimkurgu eseri olarak burada da gücünü kanıtlayacaktır. Çünkü onu en iyiden de iyi bir yazar yazdı: Bester
:joy:

3 Beğeni

Kimlikler kontrol edilecek ona göre. Başka mahalleden seçmen getirmek yasak. :joy:

1 Beğeni

Fantezi anketi aç da kkg ile diğerlerini malazan’ı falan tokatlayalım. :flushed:

1 Beğeni

Yıkıma giden adam benim ilgi alanlarıma daha yakındı ama the mentalist etkisiyle yıllar geçse de kendi kendime “Tyger Tyger, burning bright, In the forests of the night” diye tekrar ediyorum. Etkilemiş inkar edemem xd

Kimin birinci olacağını umursamıyorum ki. Tamamen sana iş çıksın diye yaptım xd

1 Beğeni

Onu da sen yap. Başımı belaya sokamam. :robot:

Yalnız çok adil olmayabilir bu anket. Yani kitaplar açısından. Çünkü ilk çıkan 30-40 kitap çoğunlukla türün en iyi kitapları. Sonraki kitaplar bana göre onlardan bir tık geride. Örneğin Çocukluğun Sonu, Kaplan Kaplan, Dune, Cesur Yeni Dünya, Ben Robot, 2001 Bir Uzay Destanı, Yıkıma Giden Adam, Görünmez Adam, Zaman Makinesi vs hep bilimkurgunun neredeyse en iyi kitapları. Özellikle birinci tur Şampiyonlar Ligi gibi :slight_smile:

4 Beğeni

Aslında aklıma gelmedi değil. Tüm listeyi karma yapıp ona göre yapacaktım. Ama sonra bir anda bu fikir uçtu gitti aklımdan. Eğer çoğunluk da öyle yapalım derse hemen ayar çekebilirim.

1 Beğeni

Frankenstein’ı yanlış yazmışsınız. Lütfen bir an önce denetmenlik görevinden affınızı talep ediniz.

Bence öyle yapalım. Yani en azından ben öyle düşünüyorum. Umarım diğer arkadaşlar da bana destek verir.

Ahmet doğrusu FRANKANSTAIN olacak, düzeltir misin?

1 Beğeni

Ben suçsuzum @fortknoxt’un konusundan copy paste yaptım. :joy:

1 Beğeni

Ben listede sadece 1 kitap okuduğum için oy kullanmıyorum ama Dune başı başına bir seri olduğu için anket dışı olsa diğer kitaplar için daha hakkaniyetli olacaktır sanki.

Katılıyorum :+1:t3: Rastgele gruplara bölünürse daha iyi sonuçlar alırız

1 Beğeni

İlk grupta hangi üç kitaba oy versek diğer kitaplara haksızlık olacak gibi geliyor bana.

2 Beğeni