KR - İthaki Bilimkurgu Klasikler Dizisi En İyi Kitap Anketi 2. Tur

Bu anket ilkinden de zor olmuş. Finalde olmayı hak eden kitap sayısı 3 değildi kesinlikle.
İçlerinde en sevdiğim açık ara Dune olsa da Yıkıma Giden Adam ilk 3’e girebilsin diye oyumu Dune yerine ona verdim. Kazanmak için ufak bir bedel…

4 Beğeni

Anketi önerirken aklımda en birinciyi seçmekten çok, beğenilere göre bir okuma listesinin ortaya çıkması vardı. 3-4 turlu, her turun ilk 3-5’ini sıralamasız listeleyip, seriye sonradan el atacaklar için bir öncelik sıralaması gibi.

2 Beğeni

Güzel bir fikir verdiniz bana. Dune oyumu geri alıp Yıkıma Giden Adam’a verdim. :slight_smile:

1 Beğeni

Kent çok değerli bir kitap ama pek fazla okuyan olmamış anlaşılan

1 Beğeni

Yıkıma Giden Adam çıkamayacak galiba. Üzücü :confused:

3 Beğeni

Henüz okuyamadım ben de Kent’i, içlerinde en çok merak ettiğim kitaplardan

Başımıza ne geldiyse sandıkları terketmekten geldi. Bırakmayın sandıkları :))

1 Beğeni

Yıkıma Giden Adam’ı ilk defa duyuyor olmam benim cahilliğim sanırım, ne çok seveni varmış. Bu anketlerin kazananı kim olursa olsun burdaki tartışmalar ve tercihler doğrultusunda radarıma belki hiç girmeyecek kitaplarla tanışıyorum.

3 Beğeni

Ben Yıkıma Giden Adam’ı okurken sıkılmıştım. Orijinal bir kitap ama.

Oylarım Dune, CYD ve Mars Yıllıklarına gitti. Finaliyle falan Maymunlar Gezegeni plase.

2 Beğeni

Seçilmeyecek ama Phlebas’ı Hatırla, Uzayda Piknik, Tanrı Olmak Zor İş ve çeviri hatalarına rağmen Bu Ölümsüz benim bunlar arasında en keyifle okuduğum kitaplar oldu (evet, Dune da dahil :frowning: ). Dune’un kalitesi tartışılmaz zaten ve de Yıkıma Giden Adam, Maymunlar Gezegeni, Fahrenheit 451 ve Cesur Yeni Dünya da tabii ki harika kitaplar. Yine okuyanların genel olarak beğenmedikleri Pazartesi Cumartesi’den Başlar’a da bayılmıştım ben (tamam kabul, sorun bende :slight_smile: ). Ama kişisel olarak başta saydığım kitaplardan fazlasıyla keyif almıştım.

3 Beğeni

Uzayda Piknik konusu açısından merak ettiğim bir kitaptı. Bugün okumaya başladım. Çeviriden mi kaynaklı bilemedim ama biraz karışık geldi okuma açısından. Tabi henüz çok başlardayım belki alışırım. Birkaç güne bitiririm diye düşünüyorum. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Sturgatski’lerin bütün kitaplarında aynı durum var, hem yazarların tarzlarından hem de çeviriden kaynaklı o durum. :blush: Ama kesinlikle okumaya değen bir kitap olduğunu düşünüyorum.

2 Beğeni

Uzayda Piknik (Bence çok iyiydi. Stalker a ilham kaynağı zaten)
Tanrı olmak zor iş (Bunu sevemedim)
Kiyamete Bir Milyar Yıl ( Beğendiğim bir kitap)
Pazartesi Cumartesiden Baslar ( Buna başlayıp odaklanamayınca bırakmıştım ama yine Hogwarts ilham kaynağı diyorlardı)

3 Beğeni

Yıkıma Giden Adam ve Ay Zalim Bir Sevgilidir’e karar vermem kolay oldu ama üçüncüyü seçerken zorlandım.

Kadınlar Ülkesi ve Anlatış iyi kitaplardı ama seri içinde en olacak kadar iyi değillerdi ve benim de en sevdiklerimden değiller. Fahrenheit 451’i bu ikisinden daha önce okumuştum ama daha çok şeyi hatırlıyorum ve daha çok sevdim. Yine de Mars Yıllıkları’ndaki tüm öyküleri okusam oyum ona giderdi. Birkaç öykü okuyup sonra kenara bırakmıştım hala geri dönmedim ama beğeneceğimi hissediyorum.

1 Beğeni

Oylamada son saatler. Maymunlar Gezegeni ve Cesur Yeni Dünya şu an eşit. Oylama böyle biterse bir sürpriz olacak gibi.

Oylama sona ermiştir. Verilen oylara göre Dune, Cesur Yeni Dünya ve Maymunlar Gezegeni finale kalmıştır. 2. ve 3. sıradaki eserlerin oyları eşit olsaydı potaya Yıkıma Giden Adam’da girecekti ama maalesef eşitlik bozuldu.

Ben bozdum o eşitliği :))

Son oyu siz kullandıysanız doğrudur. :joy: Yeni düşmanlar edinmek hiç de iyi bir seçim değildir Bay Haplo. Yeni düşmanlar yeni seçenekler demektir. Ve bu seçenekler de zihni daha çok yorar. Niyeyse Malazan’ın etkisindeyim.

1 Beğeni

Ben zaten her turun ilk beş kitabını liste yapıp biz önceliği bunlara verdik diye ana başlıkta paylaşırız diyorum. Yeni kayıt olan üyeler arada soruyor ya yetmiş kitap içinden hangilerini okumalıyım sizce diye. Onlar için hazır cevap olur.

4 Beğeni