Malazan Book of the Fallen

O zaman lafımı tekrar söyleyim. Ne yetenek :slight_smile:

Şaka bir yana uğraştırıcı şeyler bana uzak artık. Zamanın olmadığı için daha az kafa yorucu şeylere yöneliyorum ister istemez.

@Artorias benim Mersin’den bir arkadaşım d&d için resimler yapıyordu. Paypal engellenince işi bıraktı mecburen. Felaket bir yetenek ama tembel işte.

Bilmem düşününce o da olur aslında. Sonuçta structure şöyle bişey:

grup 1: 5
grup 2: 1-3
grup 3: 2-4
grup 4: 6-7-8-9-10

ilk üç grubu, grup içi sırayı bozmadan istediğin gibi okuyabilirsin aslında, ilk üç grubun tamamı bittikten sonra da 4’e geçersin. Bence hepsi iş görür.

1 Beğeni

Aslında niyetim zayıf görünen ilk kitabı ilk kitaplıktan çıkarmak. Basım anlamında da 1 ve 2yi aynı anda çıkarmak, birden 5i çıkarmaya göre daha kolay. Aslında eğer 1 ve 2 aynı anda çıkarsa, forumda okumayı düşünen arkadaşlar önce 2yi okuyabilir. Ama artısını eskisini iyi düşünmek lazım. :slight_smile:

Doğru, basım sırası olarak düşününce 2-1-3 daha mantıklı gibi. Ama 5 daha temiz olabilir daha bağımsız olduğu için. Aynen iyi tartmak lazım hocam.

Bu konuda karşı çıkacağım kusura bakmayım. Neden 5’i veya 1’i öne aldığınızı anlayabiliyorum ancak bence yegane ve doğru okuma sırası 1’den 10’a kadar olandır. 5 kronolojik olarak en erken ve de en bağımsız olsa da bence ilk okumak Gotm’a göre çok daha karışık olacaktır. Crippled God’ı önceki kitaplarda tanıtıp burada ana role koyması ve kronolojik olarak önde olsalar da ilk kitapların yaptığı foreshadownig’leri anlayınca vereceğimiz ‘‘Ahha!’’ tepkisinden mahrum kalmak vb. nedenlerden dolayı.
1-2-3 içinse düşüncem şu yönde:
1 ve 3 arka arkaya olmak üzere 2’den önce veya sonra okunabilir ama yine de kronolojik olarka bir bütünlük söz konusu değil (normal sıralamda da yok zaten). Ama 3’ün o efsane sonu bence ancak 2’den sonra okunduğunda tam anlamıyla kavranabilir. Erikson’ın postmodern, post-structural yaklaşımı da bu tür anlarda parlıyor bence:

Very well, permit me, if you will, on this night. To break your hearts once more. This is the story of the Chain of Dogs. Of Coltaine of the Crow Clan, newly come Fist to the 7th Army…”

Tamam aslında, dediğim ile uyuşuyor. 2 1 3 şeklinde giderse hem önce en güçlü kitaplardan ikinci ile başlanır, hem de üçüncü kitap ikiden sonra gelir. Ha bence de 1-10 sırasında sorun yok ama 5 filan denince birden aklıma geldi. Bu arada 5ten başlamaya ben de karşıyım. :slight_smile:

1 Beğeni

Hocam yine yaktın yürekleri.

Buna kesinlikle katılıyorum. Sıra değiştirmek sadece alternatifi hiç okumamak olacaksa mantıklı bir compromise bence. İslam’daki at eti gibi hocam hahaha.

1 Beğeni

Merhaba arkadaşlar. Bugün 2. ağızdan aldığım habere göre Malazan Mayıs ya da Haziran ayında çıkacakmış.

6 Beğeni

Bari 3-4 kitap birden çıkartsalar. Kasım’da ilk 2 kitap çıkacaktı zaten.

6 Beğeni

Reaper’s Gale’i okuyacağım, sırada o var.

Aynı Dune’da yaptıkları gibi. :slight_smile:

2 Beğeni

tanıdık hareketler bunlar :rofl:

Aynı şey değil ama.

Dune bir dizi içerisinde yayınlandı ve dizinin genel tasarımı içinde karton baskı ve dizi dışı sonradan ciltli (içeriği de görmek lazım ama aslında bu dune baskıya özel demek gerek galiba) kabul edilebilir ama Malazan için bu yolu izleyecekseler ayıp ederler.

Bana birebir aynı geldi. Seri içinde olması onların tercihi ama ciltli yapmak isteselerdi, her kitabı karton ve ciltli çıkarabilirlerdi. Üstelik satması Malazan’a göre daha yüksek ihtimal olan bir seri Dune. Yani Dune’a bile yapmadılarsa Malazan’a hiç yapmazlar gibi geliyor bana.

Bu arada birisi ciltli kesin olmayacak demişti diye kalmış aklımda. Ben de dilerim ciltli çıkar ama pek umudum yok.

Ciltli baskı için sağlı sollu sıkıştıralım biraz. :joy: Böylesi kallavi bir seriye kağıt kapak yakışmaz.

1 Beğeni

Ahhh ahhh kesinlikle haklısın… keşkeeee keşkeeeee şöyle hardcover bir şey yapsalar nasıl güzel olur tadından yenmez offff.

2 Beğeni

Ciltli basın parası neyse vereceğiz diyorum ama sanırım ilk etapta kağıt kapaklar gelecek. Pahalı olacağı için bence şimdilik sıcak bakmıyorlar. Umarım her iki tarafı da mutlu ederler. Ben her bir cildi için 100 TL veririm. Yeter ki kaliteli olsun.

Gerçekten de tadından yenmez. :joy:

1 Beğeni

Burcu Hanım selamlar, saygılar. YouTube videolarınızı 2 kere izledim eşimle. 3. turu dönüyoruz. Lütfen yeni video ekler misiniz? Sosyal bir sorumluluk bu sizin için.

1 Beğeni

Bir ingilicce limited hardcover’lara ve fiyatlarına, bir de elimizdeki gariban paperback’lere melul melul bakıp dertleniyoruz yıllardır. Bu çile bitmeli artık. :frowning:

Önümüzdeki iki hafta içinde yeni videolar gelmeye başlayacak. Elimden geldiğince sizin için işlevsel ve yardımı dokunabilecek konular bulmaya çalışıyorum.

2 Beğeni