Malazan Book of the Fallen

Var mı buralarda Malazan okuyan? Kitapları Kindleıma yükledim, başlamakla başlamamak arasında kaldım. Çoğu yerde Zaman Çarkı ile kıyaslandığını görüyorum, bir hoşuma gidiyor. Kimi yerde ilk kitabın seride bir eşik olduğunu, sabredilmesi gereken bir kısım olduğunu duydum. Biraz karışık olduğunu iddia ediyorlar. Bu da beni tereddüde düşürüyor. Ne diyorsunuz sayın ahali?

7 Beğeni

+1

Gardens of the Moon’u okudum. Elimden düşüremedim. Ama gerçek anlamda okuru olayların ortasına bırakıyor. Biraz karışık demek yeterli değil. Giriş ücreti çok yüksek diyelim. İlk kitabın diğer kitaplara kıyasla biraz daha acemice yazıldığını söyleyenler var ama serinin devamını okumadan yorum yapamam. Çok yüksek ihtimal, yazılmış en epik seri. Kolay gelsin.

5 Beğeni

İthaki Bey, neler diyorsunuz? Yakıştı mı? Halen çevirisini okuyamıyorken verdin gazı gittin :disappointed_relieved: Bize yine e-kitap yolları, bize yine hasret.

@muaet özel mesaj yoluyla indirdiğiniz yeri benimle de paylaşmanız mümkün olur mu? Ben de bir Kindle sahibiyim ve bu sitedeki herkes gibi, epeydir seriyi okumak istiyordum.

2 Beğeni

Evde ilk üç kitabın mass paperback edisyonları var bende. Oradan okuyorum. Üçüncü kitapta kitapların uzunluğu ikiye katlanıyor.

Yavaş yavaş biriktiriyorum seriyi.

2 Beğeni

Beyaz balina yayınevi basacaktı en son editör arıyorlardı .Keşke editörü @mit bey olsa.

Not:Bir kitap 5 yıl boyunca basılmayınca telif hakkı düşüyormuş ben düşmesini bekliyorum o zaman belki İthaki basar.

2 Beğeni

Teşekkürler kıymetli yorumunuz için. Uzun zamandır Epik Fantazya arıyorum susuzluğumu dindirecek. Brandon Sanderson’un Fırtına Işığı Arşivi epey keyifliydi ancak henüz üç kitapta olması itibariyle arayışım sürüyor, bir çırpıda bittiler zira. Malazan’ın methini çok duydum, bitmiş bir seri olması da beni okumaya teşvik ediyor ziyadesiyle. Bu gidişle başlayacağım sanırım ^^

1 Beğeni

Yani. “Bitmiş” bir seri. Bununla beraber aradaki boşlukları dolduran Ian C. Esslemont kitapları var. Arka planda kalsa da kendisi Malazan evreninin diğer yaratıcısı. Steven Erickson bir prequel serisine başladı Kharkanas diye fakat bir miktar fazla karmaşık bulunduğu ve satışları da biraz düştüğü için seriyi 2. kitapta askıya alıp planladığı asıl devam üçlemesini yazmaya başladı. Sanırım henüz bu üçlemenin ismi yok. Ian C. Esslemont’un da bir prequel üçlemesi, doğrudan Gardens of the Moon’un öncesini anlatan.

Malazan serisinin şöyle bir önemli ayrıklığı var, o da Steven Erickson’ın bir arkeolog olması. Erickson kendi dünyasını öyle bir kurgulamış ki fosil altında fosil çıkıyor ve inanılmaz geniş bir tarihi ortaya çıkarıyor.

Malazan’daki büyü sistemi de okurları en zorlayan şeylerden biri. Sanderson’ın mekanik büyü sistemlerini sakın beklemeyin. İlk kitapta büyü konseptiyle ilgili herhangi bir şey öğrenmeyi, anlamayı da beklemeyin. Çok şey olacak, büyük kısmını anlamlandıramayacaksınız. Bir de hiçbir şeyi boşa yazılmış olarak görmeyin. Her şeyin altında bir bit yeniği, bir bağlantı var. Çünkü çok fazla şey anlatılıyor, çok fazla tasvir var ama boşa değil bunlar. Bir de çok komik kitap.

8 Beğeni

Şimdi “Bitmiş.” seri derken, beni orada bir işkillendirdiniz. :smiley: Bu 10 kitaplık maratonun sonunda hâlâ yanıtlanmayan şeyler kalıyor geriye, öyle mi? Ben öyle anladım. Peki şu yan kitaplar başarılı mı, nedense bende birden fazla yazarın karıştığı evrenlere karşı açıklanamaz bir ön yargı var. (Her ne kadar okumak istesem de Dragon Lance, Ravenloft bunların içerisinde yer alıyor) Gerçi henüz seriyi bitirmemiş olan sizlere çok fazla soru soruyor olabilirim ancak seri hakkında epey bilgi sahibine benziyorsunuz.

Seri elbette bitiyor 10 kitapta. Ama evrende hikayeler devam ediyor. Devam üçlemesi, Karsa Orlong üçlemesi. Bu, serinin ortasında gelen bir karakter. Onun hikayesi devam edecek sanırım. Henüz kitap yazılmakta olduğu için bilmiyorum.

Ek olarak ben olsam, Malazan’ı Dragonlance ya da Ravenloft gibi serilerle karşılaştırmazdım. Yurtdışında olsak, sizi vurabilirlerdi. Burada Malazan’ı okumuş yok şansınıza. :slight_smile:

Tüm evren doğrudan bu iki kişinin zihninden çıkıyor. Esslemont’un kitapları boşluk doldurmaca kitaplar ilk etapta. İlk yazdığı kitapların, özellikle de Erickson’ın kitaplarına göre çok da iyi olmadığı söyleniyor ama bir yerden sonra yazar olarak inanılmaz gelişip Malazan severlerin yeni kitaplarını sabırsızlıkla beklediği bir yazara dönüşmüş. Ama zaten Esslemont’un kitaplarını okumanıza gerek yok. Seriler şöyle ayrılıyor, ezberden yazıyorum, yanlışlık olmasın:

Malazan Book of the Fallen / Steven Erickson
Kharkanas Üçlemesi / Steven Erickson
Karsa Orlong Üçlemesi / Steven Erickson
Tales of Bauchelain and Korbal Broach / 6 kitaptan oluşan novella serisi
Novels of the Malazan Empire / Ian C. Esslemont - 6 kitap, bu da tamamlandı.
Path to Ascendancy / Ian C. Esslemont - Doğrudan Gardens of the Moon prequel’ı. Üçleme sanırım.

Normalde müdahil olmuyorum muhabbetlere çünkü bir yerden sonra dezenformasyon öyle başını almış gitmiş ki neresini düzelteceğini bilmiyorum. Malazan öyle değil, çok bilinmiyor, çok konuşulmamış. Bari baştan doğru bilgilerle geleyim dedim.

8 Beğeni

Elimdekini bitirince Malazana baslayacim bende. Bu kadar ertelemek yetti

1 Beğeni

Rica etsem bana da atabilir misiniz?

Kitaba başlayan var mı aranızda? :smiley: Yaklaşık %25-30luk dilimdeyim, Adjuhistan kısmını yeni bitirdim. Kitabın ünü bahsedildiği kadar var. Şimdiye kadarki Gardens of Moon tecrübemi kitaptan bir alıntıyla özetleyeyim:

“There were too many omissions, half-truths and outright lies in this… this chaotic mess.”
“Bu karmaşanın içinde o kadar çok atlanan şey, yarı gerçek ve düpedüz yalan var ki…”

Kitapta o kadar çok isim var ki ne nereye bağlanıyor belli değil! (Zaman Çarkı’na birileri laf ediyordu bir de ^^)

Tanrılar, büyücüler, başbüyücüler, yer isimleri, yükselmişler, topluluk isimleri, tanrısal hanedanlar ve niceleri. O kadar çok isim bormbardımanına tutuluyorsunuz ki ne neydi anlaması epey güçleşiyor. @irbis’in “giriş ücreti çok yüksek” derken neyi kastettiğini iyi anladım şimdi. Okuyacak mıyım? Bitireceğim. En azından kitabın sonlarına doğru bazı şeyler gediğine otursa bari diyorum.

Yazar bilgileri önüne koymuyor okurun. Yeri geliyor ana karakterle birlikte öğreniyor, yeri geliyor sanatsal olarak çok da başarılı bulmadığım şiirlerden kurguya dair birkaç şey koparıyorsunuz. (Şiirde kafiye görmek isterim.) Karakterler eğer ki belli bir konuda yeterince bilgililerse, o konuyla ilgili basit açıklamalar yapmıyorlar birbirlerine. Gerçekçilik açısından harika, tıpkı olması gerektiği gibi aslında. Okur ne yapıyor peki, naçar bir hâlde neden bahsettiklerini anlamaya çalışıyor! Anlıyor mu? Şimdiye kadar çok az şey anladım :smiley:

Şimdiye kadar epey kehanet bahsi geçti. Ama kehanette bahsedilen tarafların kim olduklarını anlaması da zor. Her karakter yalan söylüyor, her karakter birilerinden bir şeyler saklıyor. Ve işin kötüsü, bunu her zaman anlayamıyorsunuz.

Sağ salim kitabı bitirebilirsem ne ala!

8 Beğeni

Malazan’ın Türkçe yayın hakları Beyazbalina’da idi yanlış hatırlamıyorsam. 2-3 yıl önce çevireceğiz demişlerdi ama 3 yılda hiçbir şey olmadı ve seri öylece çevrilmeyi bekliyor.
Yayın hakları halen onlarda mı veya yayın haklarının başka yayınevleri tarafından alınması mümkün mü?

Ben e posta atım beywzbalinaya ama e postanız ulaştırılmadi diyor.

“Şşş” Kimse hatırlatmasın. Belki unuturlar da hakkını vererek basacak bir yayın evi alır. Yoksa güzelim seri hiç olacak.

1 Beğeni

Kitabın Türkçe çevirisini beklemeye dayanamayıp benim gibi ana dilinde başlayanlara ufak bir tavsiyede bulunmak isterim:Bildiğim üzere Steven Eriksson Malazan’ı aslında bir masa oyunu olarak tasarlayıp ardından dostu Ian esslemont’un yardımıyla kitaplaştırdı.Bu nedenle kitaplarda pek çok terim bulunmakta.İşte burada wikia sitesi yardımımıza yetişiyor.

4 Beğeni

Basmayacaksınız madem neden aldınız yayın hakkını.
tEG1nF1v7AL8A

10 Beğeni

En azından yuvarlak cevap vermemişler bu sefer. Her soruldugunda ( ben de sormuştum) yakında diyerek oyalıyorlardı. En azından başka bir yayinevi haklarını alır diye umut etmek daha iyi.

1 Beğeni

“Basamadı”

Gerçekten olayın bu olduğunu düşünüyorum. Gerek yayın sektöründe patlak veren kriz ve o krizin hızla tırmanışı (ki bu öldürücü darbeyi indiren son adım bence), gerekse serinin yayın planlarıyla uyuşmaması. Fantastik edebiyata girebilecek bir noktada değiller. İyi olmuş.

Şahsi fikrim bu yönde.

6 Beğeni

Seriyi merak ettim, hakkında güzel yorumlar var. @irbis’in yeni bir fantastik seri ile ilgili bizleri heyecanlandıran bir mesajını hatırladım. Acaba diyorum :thinking::blush:

6 Beğeni