Maniac: Televizyon Tarihinden Bir Karışık Kaset

Kayıp Rıhtım'da tamamını okumak için: Maniac: Televizyon Tarihinden Bir Karışık Kaset – Kayıp Rıhtım

image

Netflix’in nostalji kokan sıra dışı yeni mini dizisi "Maniac"ı sizler için inceledik. (DEVAMI…)

15 Beğeni

Güzel bir inceleme olmuş elinize sağlık. Ben diziyi 80lerin o neon renkleri ve bu oyuncular dizilerde nasıl oynamış ya diye radarıma almıştım. İyi ki almışım. Filmin evrenini çok sevdim. Aslında reklamları bana ruh eşleri birbirini ilaç deneyleri sırasında buluyor gibi diziyi anlatsa da bunun böyle olmadığını gördüğümde çok sevindim. Sadece Grta duygusal bir anında cıva damlatıp bu iki insanın rüyalarını bir birine lehimliyor. Yine aynı şekilde büyük bir komployu da ortaya çıkarmadılar ve güvenebilecekleri iyi bir dost kazandılar. Aşık değil de dost olmasını ben çok taktir ettim açıkçası ve bu durum diziyi daha çok beğenmemi sağlamış olabilir. Eksi olarak söyleyebileceğim tek şey benim açımdan Julia Garner Ozark’daki Ruth Langmore hala. Onun oynadığı hatırladığım bir tek Ozark ı izledim ve orada tam role uyuyordu ancak bura da bence tam oturmamış. Emma Stone ile ikisinin sahnelerinde sanki rolleri bir birinin tersi olmalıymış gibi hissettirdi bana.

Burası biraz hatalı sanırım. Daha Annie hakkında hapçı olması dışında hiçbir şey bilmediğimiz 2. bölüm başında ( 2.55-3.00 arası) sırtından görüyoruz. Sağ omzu yaralı ki bunun bilerek gösterildiğini düşünüyorum. bölümün sonunda bunun kaza anında olduğunu anlıyoruz zaten.Çok önemli bir detay olmayabilir ancak Önemsiz birkaç yarayla kurtulmuş demek daha doğru olur diye düşünüyorum.

3 Beğeni

Teşekkürler ve evet yara kısmında haklısınız.

3 Beğeni

Diziyle ilgili geçtiğimiz gün bir başlık açmayı düşünüyor, izleyen var mı nasıl buldu diye merak ediyordum. Çok daha güzeli oldu, hem incelemesi geldi hem de kısa sürede neden başlamam gerektiğiyle alakalı daha detaylı bilgiye sahip oldum.

Ellerine sağlık @Papillon!

3 Beğeni

Başlık açılabilir aslında ama ömrü uzun olur mu bilemem, tek sezonluk bir diziydi. Bu arada teşekkürler.

1 Beğeni

Bu cidden “manyak” bir dizi dostum. Anlamadığım nokta ise şu; böyle insider isyanlar neden Netflix’te yayınlanıyor? Ya da neden bu Amerikalılar kendi kendilerini eleştiriyorlar ve en büyük medya platformunda paylaşılmasına göz yumuyorlar?

İlk bölümde normale nasıl “anormal” etiketi yapıştırılır güzelce işlemiş.

Bazı toplumlarda özgür eleştiri bir suç değil aksine o toplumun gelişmesi için gerekli görülen bir şeydir. Tam tersi bir toplumda yaşadığımızdan anlamsız gelmiş olabilir.

1 Beğeni

İlaç sektörü, kapitalizm bir yana:
Psikiyatri hakkında sorulabilececeğim bütün soruları sormuş ve bilim olup olmadığına da cidden şüphe düşürmüş, üstüne bilimi de sorgulanabilir hale getirmiş. (Seni tedavi etmek isteyenler zaten asıl “Maniac”lar?) Henüz üçüncü bölümdeyim bakalım Mini-dizi içerisinde nasıl yedirebilecekler bunları göreceğiz.

Bölüm 2’de Annie’nin Owen’a ilk konuşmalarında söylediği: “Senin sorun çıkaracağını biliyordum ve sadece duymak istediklerini söyledim.” demesi mükemmel düşünülmüş bir diyalogtu bence.

Bu diziyle Mr. Robot’a vs attırsam kapışırlarmış gibi duruyor şu an.